Blog

e-Defter Nedir? e-Defter ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

E-Defter, firmalar için tutulması zorunlu olan büyük defter ve yevmiye defterlerinin yönetmeliklere uygun olarak elektronik ortamda hazırlanıp, muhafaza edildiği bir e-dönüşüm çözümüdür. Bu çözüm tamamen yasal bir uygulama olup, fiziksel defterde bulunan tüm bilgileri bünyesinde barındırır.

Firmalar vergi mükellefi oldukları için her finansal işlemlerini kayıt altına almak zorundalardır. E-Defter uygulaması muhasebe kayıtlarının ve denetleme işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesini sağlar. Eski usul defter tutma yöntemlerine kıyasla çok daha hızlı ve kolay olan bu uygulama ile zamandan ve iş yükünden tasarruf etmeniz mümkündür.

Uluslararası formatta olması, muhasebe kayıtlarınızı tarihe göre filtreleyebilmesi, 10 yıl arşivleme imkânı ve noter onay maliyeti gibi pek çok masrafı ortadan kaldırması gibi avantajları sebebiyle, e-Defter tercih edilirliği yaygınlaşmıştır. Sizin için e-Defter hakkında merak edilenleri derledik.

E-Defter zorunlu bir uygulama mıdır?

E-Defter uygulamasına dahil olma zorunluluğu, e-Fatura kapsamındaki mükellefler, 2018 ve 2019 hesap dönemleri brüt satış hasılatı 5 milyon TL’yi geçen mükellefler ve bağımsız denetime tabi olan şirketler için geçerlidir. Ancak bu tanımların dışındaki mükelleflerin de e-Defter uygulamasına gönüllü olarak geçmeleri mümkündür.

E-Fatura kullanıcısı olmadan, e-Defter kullanıcısı olunabilir mi?

Evet, e-Fatura kayıtlı kullanıcısı olmadan e-Defter uygulamasından yararlanılabilir. E-Defter uygulamasının ön koşullarından olan e-Fatura kullanıcısı olma zorunluluğu kaldırılmıştır.

E-Defter kullanıcıları defterlerini kâğıt formda saklamak zorunda mıdır?

Hayır. Bu uygulamayı kullanan firmaların çıktı şeklinde yevmiye defteri ve büyük defter kullanmalarına gerek kalmaz. SAP e-Defter uygulaması, muhasebe kayıtlarınızın 10 yıllık yasal süre boyunca muhafazasını sağlar.

Ancak önemli bir bilgi ekleyelim, e-Defter uygulamasına geçen firmaların fiziksel defterleri için kapanış tasdiki yaptırmaları gerekmektedir.

SAP E-Defter kullanıcıların, SAP e-Defter Saklama uygulaması için ek bir ücret ödemeleri gerekir mi?

Hayır. SAP E-Defter Saklama uygulaması, MDP tarafından SAP e-Defter uygulamasına ek olarak geliştirilmiş bir çözümdür. MDP SAP e-Defter kullanıcıları, SAP e-Defter Saklama uygulamasından ücretsiz olarak yararlanabilirler. Bu çözüm sayesinde, e-Defterlerini 10 yıl süreyle saklama yükümlülüğü olan kullanıcıların manuel olarak dosya indirme ve yükleme işlemlerini yapmalarına gerek kalmaz.

E-Defter uygulamasına geçen firmalar muhasebe kayıtlarının içeriğini Gelir İdaresi Başkanlığına göndermek zorunda mıdır?

Hayır. E-Defter uygulamasına geçtikten sonra, firmaların muhasebe kayıtlarının içeriğini GİB’e gönderme zorunluluğu ortadan kalkar. Bunun yerine, e-Defter beratnını, yani kayıt bilgilerinin bir özetinin GİB’e gönderilmesi yeterlidir.

Gelir İdaresi Başkanlığına berat göndermek ücretli midir?

Hayır. Kullanıcılar GİB e-Defter Uygulaması veya web servis aracılığıyla beratlarını elektronik ortamda ücretsiz olarak iletebilirler.

E-Defter uygulamasında yapılan hatalar düzeltilebilir mi?

Evet. Fakat değişiklik yapmadan önce dikkat edilmesi gereken husus, GİB’in mükelleflere tanıdığı yasal değişiklik süresidir. E-Defter beratlarının yasal yükleme süresi dolmadığı sürece e-Defterinizdeki hataları düzeltebilirsiniz. Yapmanız gereken, sistemdeki hatalı defter beratını silip, yerine düzelttiğiniz defter beratını yüklemenizdir.

Eğer berat yükleme süresi dolmuş ise, mükellefin sistem üzerinden hatalı beratı silip tekrar yüklemesi mümkün değildir. Bu durumlarda, GİB’e “Berat Silme Talebi” dilekçesi yazılması gerekmektedir. Dilekçeniz incelendikten sonra, talebiniz GİB tarafından uygun bulunduğu takdirde hatalı beratlarınızı silip, yerine düzelttiğiniz e-Defter beratlarınızı yüklemeniz mümkün olacaktır.

Siz de SAP E-Defter çözümünün avantajlarından faydalanmak isterseniz, ürün sayfamızı inceleyebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.