Blog

ERP Sistemi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital teknolojiler tarihteki herhangi bir yenilikten daha hızlı ilerlemiştir ve tarih boyunca teknolojik devrimler işgücünü değiştirmiştir. Sürekli gelişen bu teknoloji sayesinde üretkenlik artmış, daha hızlı karar verilebilmiş, işbirliği yapma ve iş tatmini artmıştır. Teknolojiyle iç içe olan şirketler birçok işini daha kolay, daha hızlı ve daha az maliyetle yapmaya başlamıştır. Kullanılan bu teknolojilerden biri de ERP (Enterprise Resource Planning/ Kurumsal Kaynak Planlama) teknolojisidir.

ERP Nedir?

ERP (Enterprise Resource Planning/ Kurumsal Kaynak Planlama), şirketlerin bütün temel işlevlerinin tek bir yazılım üzerinden entegre bir şekilde yapılma işlemidir. Finans, muhasebe, satın alma, satış, üretim, insan kaynakları, kalite kontrol, stok ve depo yönetimi gibi uygulamalar ERP tarafından birlikte yürütülür. Bu sayede şirketin bütün departmanları bir zincirin halkaları gibi bağlı şekilde hareket ederler.

En Çok Kullanılan ERP Yazılımları Nelerdir?

ERP yazılımlarının bazıları küçük işletmeler için uygun olurken, bazıları ise orta ve büyük ölçekli şirketler için daha uygundur. ERP’ler bulut tabanlı yazılım veya bilgisayar yazılımı olarak çalışabilir. Bu şirketin ihtiyaçlarına ve uygunluğuna göre belirlenebilir. En popüler ERP yazılımları olarak şunlar gösterilebilir:

 • SAP: 1992’den beri kullanılan SAP ERP Sistemi, en eski ve en popüler yazılımlardan biridir. Her türlü endüstriye uygun segmentasyona sahiptir. Veri zorlukları için geniş kapsamlı çözümler sunar. Her büyüklükteki işletmeler için uygundur. Bir ürünü satın olmadan önce ücretsiz olarak deneme imkanı sunar.
 • Oracle: SAP ile sıkı bir rekabet içerisinde olan Oracle, daha çok orta ve büyük işletmeler için uygundur. Oracle Cloud adında manuel süreçleri otomatikleştirip hızlandıran, pazardaki değişimlere anında tepki veren, otomatik güncelleme imkanı sunan modern bir bulut ERP ürününe sahiptir. Oracle Cloud’a ücretsiz deneme imkanı bulunur.
 • Microsoft: En büyük yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft’un Dynamics 365 adında bir ERP yazılımı mevcuttur. Yapay zeka araçları, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), finansal analitik gibi son teknoloji çözümlere sahip bulut tabanlı bir yazılımdır.
 • IFS: Kurumsal düzeyde yazılımların lider sağlayıcısıdır. Karmaşık ve hizmet odaklı çözümler sunan şirketler için ilk tercihlerden birisidir. Kullanıcı dostu ve güçlü bir yazılıma sahiptir. Başta finans, insan kaynakları, üretim ve depolama olmak üzere çeşitli alanlarda yararlı bir yazılımdır.
 • Sage: En popüler muhasebe ve kurumsal yazılım şirketlerindendir. Finansal analiz, maaş bordrosu, ödeme sistemleri gibi yönlerden ön plana çıkar. Mobil tabanlı uyumludur.

ERP’nin Sunduğu Avantajlar

Kurumsal Kaynak Planlaması işletmelere birçok kolaylık ve fayda sağlar. Operasyonları farklı departmanlarda özelleştirmek için birçok popüler özellikleri vardır. Sağladığı yararlardan bahsedecek olursak:

 • Bütün temel işlevleri bir arada yapma fırsatı sunduğu için ihtiyaç duyulan bilgilere ulaşımı kolaylaştırır.
 • Çözümleri ile hızlı ve doğru karar almayı sağladığı için performansı ve verimi artırır.
 • İhtiyaca yöneliktir ve büyümeye katkıda bulunur.
 • Aksaklıkların önüne hızlıca geçer.
 • Şirket verilerinin tehlikeye atılmadan paylaşılmasını sağlar.
 • Hızlı bir işlem sağladığı için zamandan ve harcamadan tasarruf edilmesini sağlar.

Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 6 Faktör

Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) yazılımlarının hepsi sizin için uygun olmayabilir. Doğru yazılımı seçmek için seçeneklerinizi gözden geçirip hangisinin size maksimum faydayı sağlayacağına karar vermeniz gerekir. İşte sizin için doğru olan ERP’ye karar vermenizi sağlayacak 6 faktör:

Hedeflerinize Uygun Olmalı

Her şirketin kendine belirlediği hedefler vardır. Bu hedefler doğrultusunda ERP seçeneklerinin deneme sürümlerini kullanarak kendiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Sektörünüzdeki Kullanımı

ERP yazılımları her sektör için uygun olabilir. Fakat bazılarının özellikle başarılı olduğu spesifik sektörler vardır. Örneğin üretim sektöründe hizmet veren bir firmaysanız, üretim sektöründe en iyi performansı veren yazılımı kullanmanız daha faydalı olacaktır.

ERP Yazılımının Kalitesi

Yazılım şirketinin ne kadar aktif kullanıcısının olduğu, ne kadar süredir piyasada olduğu ve ürüne yapılan geliştirme yatırımlarının bilinmesi uzun süreli kullanılacak bir yazılım bulmak için önemli bilgilerdir.

Teknolojik Özellikler

Seçeceğiniz yazılım, yazılım işlevselliğinin yanında bilgiye kolay erişim, sade bir kullanıcı arayüzü, veri güvenliği, sağlam bir sistem performansı ve diğer sistemlerle entegrasyon özelliğine sahip olmalı.

Riskten Kaçının

Uygun bir maliyeti olan, planlanmış bir projesi olan ve işinize uygun bir işlevselliği olan ERP yazılımını tercih etmek alacağınız riski minimuma indirir.

Referanslar

Seçeceğiniz yazılımı kullanıp memnun kalan firmaları araştırın. ‘’Başarı Hikayeleri’’ bir yazılımın tercih edilmesi için iyi bir referanstır.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.