Blog

Fiori Geliştirme Seçenekleri ve Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde Fiori uygulamaları tüm cihazlardan erişilebilir olması, kullanılabilirliği ve esnekliği ile büyük bir önem kazandı ve özellikle büyük şirketler Hana ile birlikte Fiori geçişlerine hızla devam etmektedir. Bu süreçte standart Fiori uygulamalarının yanı sıra şirketlerin özel süreçlerine cevap verebilmek için custom uygulamalar da geliştirmek gerekmektedir. Fakat bu durum geleneksel Fiori geliştirme adımları ile yüksek efor, kaynak ve maliyet doğurabilmektedir. Bu yüzden bir Fiori uygulamasının nasıl geliştirilmesi gerektiği müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda çok iyi analiz edilmelidir. Bu yazıda geliştirme seçeneklerinden, avantajları ve dezavantajlarından kısaca bahsedeceğim.

SAP Fiori Geliştirme Seçenekleri

SAP Fiori Elementleri

SAP Fiori Elements ile standart uygulamaların şablonu, özellikleri kullanılarak daha kısa sürede ve daha az maliyetle Fiori uygulamaları geliştirilebilmektedir. Bu yöntem ile SAPUI5 kodu, CDS üzerinde tanımlanan Metadata ve Annotations'a göre otomatik generate edilmektedir. Ayrıca Odata servisleri de CDS üzerinden generate edildiği için maliyeti bir hayli azaltmakta ve geliştirme süreçlerini oldukça hızlandırmaktadır. Varyant kaydetme, filtreleme, gruplama, sıralama gibi özellikler de Fiori Elements ile standartta kullanılabilmektedir. Ek geliştirmeye ihtiyaç olmaksızın responsive yapısıyla mobil cihazları da desteklemektedir. CDS view'ler Business Objects Processing Framework (BOPF) ile Create, Remove, Update, Delete (CRUD) action'larını desteklediğinden bu özelliklerin kullanımı da SAP Fiori Elements ile mümkündür. Bu yapı ile raporlama, analiz, belge oluşturma ve güncelleme gibi işlemlerin yapıldığı Fiori uygulamaları geliştirmek mümkündür.

Kod Yapısı

Başlık Değiştirme

Görünüm:

Arama Filtresi Ekleme

Görünüm:

SAPUI5

SAPUI5 ile oldukça esnek Fiori uygulamaları ve tasarımlar geliştirilebilir. Geniş kütüphanesiyle dizayn ve esneklik konularında farklı ve özel çözümler arayan müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için tavsiye edilmektedir.

Kod Yapısı

Filtreleme

webapp/controller/InvoiceList.controller.js

Görünüm:

Sıralama ve Gruplama

Görünüm:

Avantajlar ve Dezavantajlar

SAPUI5SAP Fiori Elements
Esnek geliştirme modeli bir avantaj olsa da geliştiricinin UI5 kodları üzerinde çok zaman harcaması ve her detayı kodlaması gerekmektedir. Bakım maliyetleri yüksektir.SAPUI5 kodu CDS üzerinden otomatik olarak generate edilmektedir. Herhangi bir SAPUI5 veya Javascript kodlamasına ihtiyaç duyulmamaktadır.
Uygulamayı yeni versiyona yükseltmek için yeniden çalışma yapmak gerekir.Fiori Elements ile yeni versiyona yükseltmek için çalışma yapılmasına ihtiyaç yoktur.
Geliştirme maliyetleri ve süresi yüksektir.Fiori Elements ile maliyetler ve geliştirme süresi daha azdır.
Bakım maliyeti daha yüksektir.Oldukça düşük bakım maliyeti.
Tasarım ve esneklik bakımından oldukça avantajlıdır. Tamamen özelleştirilebilir.Kompleks geliştirmeler ve özelleştirilebilir tasarımlar Fiori Elements ile her zaman mümkün değildir.
Açık Kaynak ve 3. parti kütüphane entegre edilebilir.Desteklememektedir.
Performans optimizasyonları ve iyileştirmeler yapmak gerekir.FE ile oldukça yüksek performanslar elde edilmektedir. Performans optimizasyonu ihtiyacı daha düşüktür.
WEBIDE aracılığıyla yeni bir geliştirme yapıldığında uygulamayı development sistemine yeniden deploy etmek gerekir.Kodda değişiklikler yapıldıktan sonra aktifleştirmek yeterli olacaktır. Launchpad üzerinden değişiklikler test edilebilir. WEBIDE aracılığıyla yeniden deploy etmek gerekmemektedir.
Standart Fiori özelliklerinden faydalanılamamaktadır. Bu özellikler için geliştirme yapılması gerekir.Varyant kaydetme, filtreleme, gruplama, sıralama gibi tüm Standart Fiori özellikleri hazır ve kullanılabilir durumdadır.
Mobil cihazları desteklemesi için geliştirme yapılması gereklidir.Mobil cihaz desteklidir. Herhangi bir ek geliştirme yapılması gerekmemektedir.

SAP Fiori danışmanlık hizmetlerimiz ile ilgili sorularınız için bana cem.bastaci@mdpgroup.com adresinden ulaşabilirsiniz.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.