Blog

SAP Leonardo Nedir?

SAP’nin Leonardo Platformu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

SAP Leonardo, SAP tarafından sunulan blockchain, IoT, analitik, büyük veri ve birçok teknoloji ile çalışabilen bir inovasyon platformudur. Müşteriler için yeni ürün ve hizmetler yaratmak üzere en son teknolojiyi kullanarak kuruluşların iş süreçlerinde yenilik yapmasına yardımcı olur.

SAP Leonardo Teknolojileri

SAP Leonardo’nun dört ana ayağı vardır:

SAP L4'ten AI’ye: İlk sütun, müşteri hizmetleri ve satış gibi alanlarda iş süreçleri için insan merkezli makine öğrenimine (AI) odaklanır. Aynı zamanda kestirimci bakım ve kestirimci yönetişimi de içerir.

SAP L5'ten Blockchain'e: Bu sütun, şirketlerin verilerine olan güveni korurken birden fazla taraf arasındaki sözleşmeleri otomatikleştirmesine yardımcı olmak için blockchain kullanır.

SAP L6'dan IoT'ye: Bu sütun, makinelerden veya cihaz kullanan kişilerden veri toplamak için sensörler ve cihazlar gibi Nesnelerin İnterneti (IoT) özelliklerini kullanır. Bu veriler daha sonra AI sistemleri tarafından analiz edilir. Böylece şirketler tedarik zinciri yönetimi veya çalışan performans yönetimi programları gibi konularda daha iyi kararlar alabilir.

SAP L7'den Dijital Tedarik Zinciri Yönetimine: Bu sütun, ürünleri bir tedarik yoluyla takip etmek için blockchain teknolojisini ve dijital ikizleri (gerçek dünyadaki nesnelerin dijital temsilleri) kullanır.

SAP Leonardo, birkaç farklı ürünü kapsayan bir terimdir:

  • SAP Leonardo Digital Innovation

Şirketlerin, Hana Enterprise Cloud, Business Warehouse (BW) ve Predictive Analytics (PAS) gibi analitik araçlarını içeren SAP Cloud Platform'a dayalı dijital uygulamalar geliştirmelerine olanak tanıyan bir platformdur.

  • SAP Leonardo Machine Learning

Verileri analiz etmek ve buna dayalı akıllı kararlar almak için yapay zekayı kullanan bir makine öğrenimi hizmetidir. Geçmiş verileri değerlendirmek ve geçmiş performansa dayalı eylem planları önermek için HANA Enterprise Cloud ve PAS gibi araçları kullanır.

  • SAP Leonardo Blockchain

İşletmelerin mevcut sistemlerinde blockchain ağları oluşturmasına olanak tanıyan bir hizmet olarak altyapı platformudur. Hyperledger Fabric teknolojisine dayalıdır ve HANA Enterprise Cloud üzerinde çalışır.

SAP Leonardo’nun Faydaları

SAP Leonardo'nun temel amacı, işletmelere dijital dönüşüm sürecinde yardımcı olmaktır. Ayrıca yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) aracılığıyla süreçlerin otomasyonu yoluyla üretkenliği ve verimliliği artırmayı hedefliyor. Platform, işletmelerin verilerinden daha fazla değer elde etmelerine ve bunları iş süreçlerini iyileştirmek için kullanmalarına yardımcı olur. Ayrıca, bilgileri daha kolay paylaşarak şirketlerin ortaklarıyla daha iyi işbirliği yapmasına yardımcı olur.

SAP Leonardo, müşterilerin fiziksel varlıklarını dijital sistemlerine bağlayabilecekleri bir "akıllı fabrika" kurmalarını sağlar. Daha sonra bu veriler, bu varlıkların nasıl yönetilmesi gerektiğine dair kararlar almak için kullanılır.

Bu, bir makinede veya üretim hattında bir sorun olması durumunda, şirket için herhangi bir zarara veya gelir kaybına neden olmadan sorunu çözebilmeleri için ilgili kişiye derhal bildirileceği anlamına gelir.

SAP, çözümünün şirketlere tahmine dayalı analitik yoluyla iş süreçleri hakkında değerli içgörüler sağlayarak daha rekabetçi olmalarına yardımcı olur. Bu, işletmelerin maliyetleri düşürürken verimliliği artırması için kaynakların verimli bir şekilde nasıl yönetileceği konusunda daha iyi karar almalarını sağlar.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.