Blog

SAP GTS İşletmelere Ne Sunuyor?

Küresel ticaret, oldukça karmaşık bir süreçtir. Bu yüzden düzenleyici, her sipariş için doğru olanı uygulanması ve sevkiyatı gibi tüm süreçlerin doğru bir teknik altyapıyı gerektirmektedir. SAP GTS, işletmelere tüm küresel ticari faaliyetlerini yönetmek için verimli bir temel sağlar. Bu yazımızda SAP GTS’nin şirketlere sağladığı faydalar üzerinde durduk.

SAP GTS Nedir?

SAP GTS, ithalat ve ihracat alanında faaliyet gösteren şirketlerin küresel ticaret yönetimi, mevzuata uyumluluğu, gümrük ve lojistik süreçleri gibi tüm küresel ticaret sürecini yönetmek amacıyla geliştirilen kapsamlı bir uygulamadır. Çözüm, şirketlerin uluslararası ticaret süreçlerini otomatikleştirmesine ve optimize etmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, ticari operasyonlarda maliyet düşürmeyi, riskleri en az seviyeye indirmeyi ve verimliliği artırmayı sağlamaktadır.

SAP GTS’nin Özellikleri Nelerdir?

SAP GTS, uluslararası ticari operasyonları tek ve kapsamlı bir platform üzerinden yönetilmesini sağlayarak süreci otomatikleştirmektedir. Bünyesinde birçok özellik barındırmaktadır. Bu özellikler aşağıdaki gibidir:

  • Şirketlerin uluslararası ticaret düzenlemelerine uymasına ve ihracat sürecini kolaylaştırmasına yardımcı olan otomatik ihracat kontrolü özelliğine sahiptir.
  • Şirketlerin ambargolara ve diğer kısıtlamalara dair uyumlarını takip etmesi ve yönetmesi amacıyla ambargo yönetimi özelliği vardır.
  • Yaptırımlar ve reddedilen taraf taraması özelliğine sahiptir. Bu, şirketlerin ticari yaptırımlarına dahil olan kuruluşları ve reddedilen tarafları belirlemesine yardımcı olmak için tarama hizmetleri sağlar.
  • Bünyesinde barındırdığı gümrük yönetimi sistemi ile geniş bir gümrük hizmetleri yelpazesi sunar. Bu, şirketlerin gümrük süreçlerinin kolay bir şekilde yönetmesini sağlar.
  • Risk yönetim hizmeti, şirketlerin uluslararası ticarette karşılaşma potansiyeli olan riskleri belirlemesine ve gerekli önlemleri almasına yardımcı olur.
  • Küresel ticarette düzenlenen belgelerin yönetimini ve işlenmesini kolaylaştırması için belge yönetimi özelliğine sahiptir.

SAP GTS’ın Şirketlere Sağladığı Faydalar Nelerdir?

  • Verimlilik

Çözüm, küresel ticaret yönetimi, ticarete uyumluluğu gibi faaliyetleri otomatikleştirir. Bu, şirketlerin karşılaşacağı risklerin ve maliyetin azaltmasını sağlar. Aynı zamanda manuel görevleri ortadan kaldırarak zamandan tasarruf sağlar. Bu da iş süreçlerinde verimliliğin artmasını sağlar.

  • İyileştirilmiş Uyumluluk ve Risk Yönetimi

 Şirketlerin, küresel ticarette değişiklik gösteren yasalara uyum sağlamasına ve süreçlerini bir düzene sokmasına yardımcı olur. Bu sayede, şirketlerin uluslararası ticaret faaliyetleri sırasında karşılaşma ihtimali olan riskleri izlemelerini, yönetmelerini ve buna uygun aksiyon almalarını sağlar. 

  • Maliyet Tasarrufu

Süreçleri otomatikleştirerek manuel hataların ortadan kalkmasını sağlar. Aynı zamanda, risk yönetimi özelliği sayesinde şirketlerin her işlemi global ticaret mevzuatına uygun bir şekilde yapmasını sağlar. Bu, para cezaları riskini ortadan kaldırarak maliyetlerin düşmesine ve karlılığın artmasına yardımcı olur.

  • Hızlı Tedarik Zinciri

Maliyet kontrolü, ceza riskini azaltma, gümrük işlemlerini tamamlama gibi ticaret süreçlerini otomatikleştirerek daha kolay yürütülmesini sağlar. Aynı zamanda, gerçek zamanlı bilgi sağlayarak tedarik zincirini hızlandırır ve bilinçli kararlar almaya yardımcı olur.

SAP GTS Danışmanlığı


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.