Blog

SAP Nedir? SAP Sistemleri Nelerdir?

Adı, şirketin orijinal Almanca adı olan Systemanalyse Programmentwicklung'un ilk harfleri olan Alman yazılım firması SAP, kurumsal uygulama yazılımlarında pazar lideridir. Her boyuttaki tüm sektörlerdeki şirketlerin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olan SAP, dünyanın işlem gelirinin % 77'sine dokunur.

180'den fazla ülkede 440.000 müşterisi, 140'tan fazla ülkede 101.150 çalışanı ve 21.000’den fazla küresel iş ortağı ile Avrupa’nın en büyük şirketlerinden biri olan SAP nedir? SAP ne iş yapıyor? Ve SAP'nin tanıtılmasından kimler faydalanabilir? Almanya merkezli yazılım devi ve onun kurumsal yazılımı hakkında en önemli bilgileri sizler için özetledik.

SAP Hakkında

Açılımı “Sistem Analizi ve Program Geliştirme” anlamına gelen SAP’nin yasal kurumsal adı günümüzde SAP SE'dir - SE, Avrupa Birliği şirket hukukuna göre tescilli bir kamu şirketi olan socialetas Europaea'nın kısaltmasıdır. Şirket nesnelerin İnterneti (IoT) ve gelişmiş analiz teknolojileriyle müşterilerin işletmelerini akıllı işletmelere dönüştürmelerine yardımcı olur. Uçtan uca uygulama ve hizmet paketleriyle müşterilerinin karlı bir şekilde çalışmasına, sürekli uyum sağlamasına ve fark yaratmasına olanak tanır.

SAP, kuruluşlar arasında etkin veri işlemeyi ve bilgi akışını kolaylaştıran çözümler geliştiren, iş süreçlerinin yönetimi için dünyanın önde gelen yazılım üreticilerinden biridir.

1972'de kurulan şirket beş kişilik küçük bir girişimden, merkezi Almanya'nın Walldorf kentinde bulunan ve dünya çapında 100.000'den fazla çalışanı olan çok uluslu bir işletmeye dönüşmüştür.

SAP, orijinal SAP R / 2 ve SAP R / 3 yazılımını piyasaya sürerek kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımı için evrensel bir standart oluşturmuş oldu. Artık SAP S / 4HANA, büyük miktarda veriyi işlemek ve yapay zeka ve makine öğrenimi gibi gelişmiş teknolojileri desteklemek için bellek içi bilgi işlemin gücünü kullanarak ERP'yi bir sonraki seviyeye taşıyor.

Şirketin entegre uygulamaları, bir işletmenin tüm bölümlerini tamamen dijital bir platformda akıllı bir ürün setine bağlayarak, süreç odaklı eski platformun yerini alır. Bugün SAP, 220 milyondan fazla bulut kullanıcısına, tüm iş işlevlerini kapsayan 100'den fazla çözüme ve herhangi bir sağlayıcının en geniş bulut portföyüne sahiptir.

SAP Ne Yapar?

SAP, her büyüklükte ve sektörden şirket ve kuruluşların işlerini karlı bir şekilde yürütmelerine, sürekli uyum sağlamalarına ve sürdürülebilir şekilde büyümelerine yardımcı olur.

Şirket, küçük, orta ve büyük ölçekli şirketler tarafından kullanılan yazılım çözümleri geliştirmektedir. Standart uygulamalar, endüstri çözümleri, platformlar ve teknolojilerle her iş süreci haritalandırılabilir ve tasarlanabilir. SAP yazılımları, hammadde satın almadan üretime ve müşteri memnuniyetine kadar tüm verileri tek bir platformda toplar ve işler.

SAP çözümleri, bir kullanıcının konumlarına "şirket içinde" kurulabilir veya buluttan kullanılabilir, bu da şirketlerin tüm değer zincirini analiz etmesine ve verimli bir şekilde tasarlamasına yardımcı olur. SAP çözümleri, bir makinenin ne zaman tamir edilmesi gerektiği veya gelecek altı ayda gelirin nasıl gelişeceği gibi tahminler oluşturmak için de kullanılabilir.

Ayrıca SAP, müşterilerin satın alma deneyimi ve müşteri geri bildirimi gibi duygusal faktörlere ilişkin deneyim verileriyle iş süreçlerindeki operasyonel verileri sorunsuz bir şekilde birbirine bağlamasına yardımcı olur. Bu, şirketlerin müşterilerini daha iyi anlamalarını ve onlara yanıt vermelerini sağlar.

SAP Yazılımı Ne İçin Kullanılır?

Geleneksel çalışma sistemlerinde her departman kendi operasyonel verilerini ayrı bir veritabanında depolayarak veri yönetimini merkezden uzaklaştırır. Bu, farklı işletme işlevlerinden çalışanların birbirlerinin bilgilerine erişmesini zorlaştırır. Ayrıca, birden çok departman arasında verilerin tekrarlanması, BT depolama maliyetlerini ve veri hatası riskini artırır.

SAP yazılımı, veri yönetimini merkezileştirerek, farklı iş dökümanlarının tek bir sistem ve gerçeklik üzerinde görüntülenmesini sağlar. Bu sayede, farklı departmanların çalışanları işletme genelindeki verilere kolay erişim sağlayarak şirketin karmaşık iş süreçlerini daha iyi yönetmesine yardımcı olur. Sonuç olarak, işletmeler iş akışlarını hızlandırabilir, operasyonel verimliliği artırabilir, üretkenliği artırabilir, müşteri deneyimlerini geliştirebilir ve sonuçta kârlarını artırabilir.

Şirket 1972 yılında kurulduğundan bu yana, gerçek zamanlı veri işleme için standart çözümlerin geliştirilmesine kendini adamış ve “SAP Kurumsal Kaynak Planlaması (SAP ERP)” ile bugün çalışma şeklimizi değiştirmiştir. Bu bağlamda, SAP belki de en çok SAP R / 3 adlı bir ürünle tanınır. İstemci / sunucu mimarisi o zamanlar devrim niteliğindeydi, çünkü kullanıcıların verilere küresel olarak dağıtılmış konumlardan gerçek zamanlı olarak erişmesine izin vererek, çalışanların süreç verimliliğini daha önce ulaşılamaz seviyelere yükseltiyordu.

ERP Yazılımı Nedir?

ERP, "kurumsal kaynak planlaması" anlamına gelir. ERP yazılımı; tedarik, üretim, malzeme yönetimi, satış, pazarlama, finans ve insan kaynakları gibi tüm temel iş alanlarını içerir.

SAP, iş çözümleri için standart yazılım geliştiren ilk şirketlerden biriydi ve endüstri lideri ERP çözümleri sunmaya devam ediyor.

SAP Hangi Departmanlara Çözüm Üretir?

SAP, çok çeşitli departmanlara, çeşitli çözüm imkanları sunar:

 • ERP ve Finans
 • CRM ve Müşteri Deneyimi
 • Ağ ve Harcama Yönetimi
 • Dijital Tedarik Zinciri
 • İK ve İnsan Katılımı
 • Dijital Tedarik Zinciri
 • Deneyim Yönetimi
 • İş Teknolojisi Platformu
 • Dijital Dönüşüm
 • Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler
 • Sektör Çözümleri

Neden SAP?

Dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden olan SAP’nin dünya çapında +18.300 ortağı var. 200 milyon bulut kullanıcıları 180 ülkede SAP çözümlerinden yararlanıyor.

Peki SAP'yi dünyanın bir numaralı yazılım şirketi yapan ne? Bu sorunun en kısa cevabı, akıllı teknolojiler, iş süreçlerinde liderlik ve kırk yıllık inovasyondur. SAP sistemleri, işletmelerin operasyonlarını kolaylaştırmalarına, verimliliği artırmalarına ve bilinçli kararlar almalarına yardımcı olmak için kapsamlı bir araç paketi sunar. İster temel iş fonksiyonlarınızı entegre etmek, ister müşteri ilişkilerinizi geliştirmek veya tedarik zincirinizi optimize etmek istiyor olun, SAP'nin ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir çözümü vardır. En iyi uygulamaları izleyerek ve yeni trendleri takip ederek SAP'nin gücünden tam olarak yararlanabilir ve işletmenizi başarıya götürebilirsiniz.

SAP'yi uygulamak önemli bir yatırımdır, ancak dikkatli bir planlama ve uygulama ile önemli getiriler sağlayabilir. SAP'nin potansiyelini benimseyin ve iş yapma şeklinizi dönüştürerek günümüzün hızlı tempolu ve sürekli değişen pazarında rekabetçi kalmanızı sağlayın.

Tüm Kategorilerde Lider

En iyi iş yazılımı, günümüzün ihtiyaçlarını karşılar ve maliyetli entegrasyon olmadan gelecekte büyümeye olanak tanır. SAP, portföyünde bir Lider olarak kabul edilir, bu nedenle ödün vermek zorunda kalmazsınız.

ERP ve Dijital Çekirdek

IDC MarketScape'in dünya çapında SaaS ve bulut özellikli üretim ERP uygulamaları için bu 2019 IDC MarketScape içinde Liderler kategorisinde SAP'yi neden konumlandırdığını okuyun.

CRM ve Müşteri Deneyimi

Digital Commerce Magic Quadrant Leader: Gartner, üst üste 6. kez, vizyonu uygulama yeteneği ve eksiksizliği nedeniyle SAP'yi Magic Quadrant'a yerleştiriyor.

Analitik

SAP, mevcut teklif, strateji ve pazar mevcudiyeti kategorilerindeki puanlarına göre The Forrester Wave: Analytics for Analytics'te lider olarak kabul edildi.

Dijital Tedarik Zinciri

SAP, AI ve IoT gibi yerleşik oyun değiştiricilerle Gartner Magic Quadrant'ta Supply Chain Planning System of Record'da Lider olarak adlandırıldı.

Ağ ve Harcama Yönetimi

IDC Marketscape, SAP Concur'u 2018 için seyahat ve harcama çözümlerinde pazar lideri olarak derecelendirdi. "% 85'e yaklaşan bulut penetrasyonu ile seyahat ve gider uygulamaları, işletmelerin dijital olarak dönüşmesi için etkili bir ilk adım haline geldi."

Geliştirme Platformu

Gartner, SAP'yi Multiexperience Development Platforms (MXDP) - dijital temas noktalarında üzerinde deneyimler oluşturmak için kullanılan platformlarda Lider olarak gösteriyor.

SAP için Gelecek Trendleri

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe SAP de bir adım önde olmak için sürekli yenilikler yapıyor. İzlenmesi gereken bazı gelecek trendleri şunlardır:

 • Yapay Zeka (AI): SAP, otomasyonu, tahmine dayalı analitiği ve karar verme sürecini geliştirmek için yapay zeka yeteneklerini entegre ediyor.
 • Nesnelerin İnterneti (IoT): SAP, işletmelerin fiziksel cihazları ve sensörleri bağlamasına ve yönetmesine yardımcı olmak için IoT tekliflerini genişletiyor.
 • Bulut Bilişim: SAP, daha fazla esneklik, ölçeklenebilirlik ve maliyet verimliliği sunan bulut tabanlı çözümlere giderek daha fazla odaklanıyor.
 • Blok Zinciri: SAP, çeşitli iş süreçlerinde şeffaflığı ve güvenliği artırmak için blok zinciri teknolojisini araştırıyor.

SAP Danışmanlığı

MDP Group, 120 kişilik danışman kadrosuyla yurt içi ve yurt dışındaki iş ortaklarına kapsamlı SAP danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. 2013 yılından bu yana 450'den fazla iş ortağımıza SAP PI/PO, SAP Integration Suite, SAP ABAP, SAP Fiori, SAP EWM, SAP TM, SAP e-Dönüşüm hizmetleri sunmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.

SAP Başarı Hikayeleri


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.