Blog

SAP S/4HANA Nedir?

SAP S/4HANA, şirketlerin işlemleri gerçekleştirmesine ve iş verilerini gerçek zamanlı olarak analiz etmesine olanak tanıyan SAP HANA bellek içi veri tabanına dayalı bir ERP iş paketidir. R/3’ten sonra SAP Business Suite’in dördüncü sürümü olan SAP S/4HANA’nın isminde yer alan S harfi “Simple” (Sade) anlamı taşırken, “4” rakamı SAP’nin dördüncü nesil iş yazılımları seti olduğunu ifade etmektedir. S/4HANA, önceki yazılım setlerine göre daha karmaşık sorunları çözmeye ve çok daha büyük miktarda veriyi işlemeye yardımcı olurken, kullanımı ve yönetimi daha kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Müşterilerini güçlü bir şekilde bulut seçeneğine doğru iten SAP ile şirket içi, bulut ve hibrit dağıtım modellerinde mevcuttur.

SAP HANA nedir?

SAP HANA, 2010 yılında piyasaya sürülen SAP uygulamalarını ve iş süreçlerini hızlandırmak için tasarlanmış bir bellek içi sütunlu veri tabanıdır. SAP HANA, artık SAP Business Suite ürünlerini çalıştırmanın temel yoludur. Bellek içi ise sütun odaklı bir veri tabanıdır. Kullanıcı üretkenliğini artırmak, gerçek zamanlı görünürlük sağlamak ve analitikten yararlanmak için veri yapısını basitleştirdi ve performansı artırdı. Şirketlerin statik üç aylık raporlar yerine en güncel verilere tepki verebilmeleri için oluşturuldu.

SAP S/4HANA nedir?

SAP, SAP HANA’nın performans ve veri analizi yeteneklerinden faydalanmak için 2015 yılında SAP ECC’yi sıfırdan yapılandırdı ve SAP S/4HANA’yı oluşturdu. Bu büyük bir avantaj ve büyük bir dezavantajı beraberinde getirdi. S/4HANA, yalnızca SAP HANA üzerinde çalışabilirken, SAP ECC bir üçüncü taraf veri tabanında çalışabilmektedir.

S/4HANA, karmaşık sorunları çözmek ve ECC ve R/3’ten daha büyük miktarda veriyi yönetmek için tasarlanmıştır. SAP Fiori ile daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar ve verileri kaydeden işlemsel sistemlerden iç ve dış kaynaklardan gerçek zamanlı verilere geçiş yapar. Peki sağladığı avantajlara rağmen bazı şirketler neden S/4HANA’ya geçmek konusunda isteksiz? Bazı şirketlerin yapısı gereği SAP S/4HANA’ya geçebilmesi için mevcut iş süreçlerini tamamen elden geçirmesi gerekmektedir ve bu iş yükünün altına girmek istemeyebilirler.

SAP HANA ve SAP S/4HANA Arasındaki Fark Nedir?

SAP HANA ve SAP S4/HANA arasındaki farkı tek bir cümle ile açıklamak mümkün. SAP S/4HANA, SAP ECC gibi bir ERP sistemidir, SAP HANA ise bir veri tabanıdır.

SAP S/4HANA’nın müşteriler için iş değeri nedir?

SAP HANA platformu için yerel olarak yazılan SAP S/4HANA, basitleştirmeler, büyük ölçüde artırılmış verimlilik ve birçok geleneksel işlemde planlama ve simülasyon seçenekleri gibi çekici özellikler ile karakterize edilen tamamen yeni nesil bir SAP Business Suite’tir.

SAP S/4HANA, yalnızca verileri kaydeden işlem sisteminden son kullanıcılara hem dahili hem de harici kaynaklardan gelen verilere dayalı olarak gerçek zamanlı olarak aktif karar desteği sağlamaya yönelik bir hareketin sinyalini verir.

SAP HANA’daki SAP Business Suite’te müşteriler, TCO tasarrufları ve optimizasyonları tarafından etkinleştirilen iş durumlarını hesaplama seçeneğine zaten sahiptir. Bu hesaplamalar SAP S/4HANA için de aynı derecede geçerlidir. Ancak SAP S/4HANA tarafından oluşturulan basitleştirmeler, yeni kullanıcı ara yüzlerinin kullanımı, azaltılmış veri hacmi, daha fazla esneklik ve daha yüksek verim gibi iş değeri hesaplayıcısının dikkate alacağı başka faydaları da beraberinde getiriyor. Örneğin finans departmanları, bu gelişmelerle birlikte daha verimli paylaşılan hizmetlerden ve hızlandırılmış finansal kapanıştan faydalanabilecekler

SAP S/4HANA Cloud

SAP, 2017 yılının mart ayında S/4HANA’nın bulut tabanlı bir sürümü olan S/4HANA Cloud’u piyasaya sürdü. S/4HANA Cloud, kurumsal bir varlığın SAP ERP Central Component veya S/4HANA gibi eksiksiz bir iş paketinin çalıştırdığı iki katmanlı bir ERP sistemini kullanmak isteyebilecek büyük ölçekli – 1.500 veya daha fazla çalışanı olan kuruluşlar için en uygunudur. Bu tip firmalar, S/4HANA Cloud’u bölüm veya yan kuruluş düzeyinde tesis ederek ve uygulayabilirler. S/4 HANA Cloud, SAP Clea adlı bir araç aracılığıyla makine öğrenimi ve CoPilot adlı bir konuşma tabanlı dijital yardımcı bot gibi yeni nesil teknolojiler içerir.

S/4HANA Cloud, her üç ayda bir yayınlanan yeni sürümleri olan bir SaaS uygulamasıdır.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.