Blog

Taşıma Birimi (Handling Unit) Nedir?

Taşıma birimi, ambalaj malzemeleri ve içindeki ürünlerden oluşan fiziksel bir birimdir. Bir taşıma birimi her zaman bir ürün ve ambalaj karışımından oluşur. Taşıma üniteleri aracılığıyla, parti ve seri numaraları gibi malzeme kalemlerinde yer alan tüm bilgiler sürekli olarak mevcuttur. Partiler, seri numaraları, miktar gibi malzemenin içerdiği tüm bilgiler taşıma birimlerinde (handling unit) saklanır.

Taşıma üniteleri, SSCC gibi standartlara göre oluşturulabilen benzersiz kimlik numaralarına sahiptir. Handling unit, SSCC numarası ile oluşturulduktan sonra, bu, depolama yerinde veya depo seviyesinde envanterde saklanabilir ve bunları ilgili ortaklara da iletebilir. Tedarik zinciri. HU, kuruluş içinde veya dışında taşınabilir, silinebilir veya yeniden paketlenebilir.

Taşıma Birimi Yönetimi Nedir?

Taşıma Birimi Yönetimi (Handling Unit Management), bir tedarik zinciri ve bir envanter içindeki taşıma birimi hareketini koordine etme sürecidir. Handling Unit Management, tedarik zincirleri ve depolar arasında hareket eden birimlerle ilgili yapılan işlemleri kolaylaştırır. Herhangi bir lojistik sürecinde her malzeme birim olarak hareket ettirilmez. Karton, palet vb. ambalaj malzemeleri ile birlikte paketlenip birlikte hareket ettirilir veya birlikte depolanır.

Depolama yerindeki taşıma ünitelerinin faydaları da kolaylıkla tarif edilebilir. Bir yandan elleçleme birimi, çalışana tüm içeriğiyle birlikte bu veya birkaç konteyneri bir palet üzerinde taşıma fırsatı verirken, aynı zamanda hangi konteynerde hangi malzemenin ne miktarda depolandığına dair şeffaf bir genel bakış sağlar.

SAP Handling Unit Management

SAP Handling Unit Management; hataları azaltmak, stok yönetimini iyileştirmek ve izlenebilirliği sağlamak için kritik bir depo çözümüdür. İşletmeler, Taşıma Birimi Yönetimi'ni ERP'lerine entegre ederek nakliye sürecinde üretkenliği ve doğruluğu artırabilir ve genel verimlilik kazanımlarına öncülük edebilir. SAP Genişletilmiş Depo Yönetimi'ni (EWM) kullanarak yüksek hacimli depo operasyonlarını yönetebilir ve karmaşık tedarik zinciri lojistiğini depo ve dağıtım süreçlerinize entegre edebilirsiniz.

MDP Group, Türkiye'nin en büyük SAP EWM danışmanlık kadrolarından birine sahiptir. Depo operasyonlarınızı MDP Group'un SAP EWM uzmanlığıyla iyileştirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.