Blog

Yeni Normal Hayatın Başrol Oyuncusu Dijital Dönüşüm

Dijital Dönüşüm Nedir? 

Dijital Dönüşüm, işletmelerin ve çalışanlarının, stratejisini,  planlarını, çalışma biçimlerini baştan aşağı değiştiren bir süreçtir. Kısacası kurumlarda kültür değişimini ifade etmektedir. 

Dijital Dönüşümün Sağladığı Avantajlar

  • Zaman tasarrufu
  • Maliyetlerin düşürülmesi
  • Iletişim süreçlerinin hızlanması
  • Online Veri depolama 
  • Kurum kültürlerinde yenilik

Dijital dönüşüm, kurumların stratejilerinde, iş modellerinde, kurulan iş birliklerinde yeni dönemde  etkisini daha fazla hissettirmeye başladı. Özellikle tüm dünyada ve ülkemizde etkisini gösteren Coronavirus salgını, bu alandaki stratejilerin ve çalışmaların önemini bir kez daha herkese hatırlatmakta ve yeni dünyada dijitalleşmenin hayati fonksiyonunu da gözler önüne sermektedir. Hem globalde hem de Türkiye’de kurumlar, dijital dönüşümün kaçınılmaz olduğunun artık farkında. Covid-19 tehlikesi ile karşı karşıya kaldığımız dönemde salgın öncesinde bizlere çok uzak gibi görünen bir yaşamın aslında ne kadar yakınımızda olduğunu gösterdi. Bu süreçte teknoloji kullanımına ve dijitalleşmeye hızlı bir geçiş yapıldı. Bu tip krizler kurumlara dijital dönüşümün ne kadar önemli ve elzem olduğunu gösterdi. Hızla hayata geçirilen yeniliklerin bir yandan da geleceğe yatırım olduğunun farkına varmamızı sağladı.

Dijital Dönüşüm Yolculuğu

Kurumlar için önceleri tercih konusu olan dijital dönüşüm projeleri artık sürdürebilirlik için zorunlu hale geldi. Tüm dünyada bu süreç konuşulduğu kadar hızlı ilerlemiyordu, ancak yaşanılan bu zorlu dönemde dijitalizasyonun önemini daha iyi anlaşıldı. 

Dönüşüm, rekabete yenilmemek, daha da önemlisi rekabette öne geçmek için artık kesinlikle bir seçenek değil, Zorunluluk hem de acilen ve doğru yönetim ile ele alınması gereken kurumlar için hayati bir zorunluluk.

Yapısı, alanı ne olursa olsun, en büyüğünden en küçüğüne kadar, tüm kurumlar Dijital Dönüşüm geçişini yaşamak zorunda. Ancak dijitalleşebilenler gelecekte de var olabilecek, yapamayanlar elenecek, geride kalacak.

Dünyaca içiden geçtiğimiz bu yeni süreçte  tüm sektörlerin kendini yeniden tanımlamasını gerekli kılıyor. Bireysel ve Kurumsal gelişimin hem kişisel hem kurumsal varlığını sürdürebilmenin temelinde ise artık dijitalleşme yer alıyor. Yani ; yeni normal hayatımızın başrol oyuncusu Dijitalizasyon.

Pandemi sürecini en az hasarla atlatan şirketlerin başında şüphesiz Dijital dönüşüm yolculuğunu tamamlamış, dönüşümü hayatlarının bir parçası haline getirmiş kurumlar yer almaktadır.

Bu süreci yine en az hasarla atlatmak isteyen firmalarda rotasını e-dönüşüm projelerine çevirdiler, hem kendilerini hem çalışanlarını riske atmadan bu süreci tamamladılar, tamamlamaya devem ediyorlar.

Şirketler Dijital Dönüşüm Yolcuğunde Neler Yapmalıdır? 

Yapılacak ilk iş sorulacak ilk soru, dönüşüme nereden başlanmalı?

Bir çok şirket dönüşüme üretim/Satış alanlarındaki yenilikler ile başlıyor. Bununla birlikte yine bir çok firma da değişim sürecine Finans ve İnsan kaynakları alanlarından başlamaktadır.

Çözüm Yönetimi ekipleri tarafından yapılacak ilk iş, Analiz.  Ilgili ekipler kurum analizini başarılı bir şekilde çıkartıp dönüşüme nereden başlanacağına karar verip ilk dönüşüm projesini başlatmalıdırlar. 

MDP Group’tan Dijital Dönüşüm Çözümleri

MDP olarak, Kurumların çözüm ekipleri ile bir araya gelerek, gerekli konularda çözüm analizlerini yapıp, proje detaylarını çıkartılıp olası en hızlı ve düzenli süreçte dönüşüm projelerinin devreye alınmasını sağlamaktayız. 

MDP Group olarak ülkemizinde içinde bulunduğu zorlu süreçte iş ortaklarımızın dijital dönüşüm projelerine hız kesmeden devam edip, süreçlerinin sekteye uğramaması adına elimizden geleni yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. 

SAP e-Ödeme çözümü, SAP e-Hesap Özeti çözümü, SAP e-Mutabakat, ve diğer tüm e-dönüşüm çözümlerimiz firmaların e-dönüşüme süreçlerine eşlik ediyoruz.

Sizler de SAP ile dijital dönüşüm yolculuğuna adım atmak, bu yolda yeni rotalar oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.