e-Defter Saklama Çözümü

Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) yayımladığı Elektronik Defter Genel Tebliği itibarıyla, e-Defter kullanıcılarına elektronik defterlerini 10 yıl muhafaza etme zorunluluğu getirilmiştir.

SAP ile tam entegre çalışan e-Defter Saklama Çözümü, e-Defter çözümünü kullanan mükellefler için, Bakım Destek anlaşmaları kapsamında, entegratörle bağlantılı saklama sistemini uzatmak için geliştirilmiştir. Bu hizmet e-Defter çözümünü kullanan mükelleflere, MDP anlaşmalı özel entegratörler'e bağlantı (konnektör) yazılımı ile birlikte, ücretsiz olarak sağlanmaktadır. e-Defter Saklama Bedeli kullanıcının saklayacağı dosya boyutuna özel entegratörler tarafından ayrıca tahsil edilir. 

  • Yevmiye ve Kebir Defterlerini, Beratları, Defter Raporlarını SAP ekranınızdan tek bir tıkla e-Defter Saklama Hizmeti'ne gönderebilirsiniz.
  • Manuel dosya indirme ve yükleme işlemlerine gerek kalmaz.
  • Dosyalarınız e-Defter Saklama Hizmeti'nde güvenli ortamda ve şifrelenerek saklanır.

e-Defter Saklama Çözümünün
Faydaları

  • Yevmiye ve Kebir Defterler, Beratlar, Defter Raporları SAP ekranınızdan tek bir tıkla e-Defter Saklama Hizmeti'ne Gönderebilirsiniz.
  • Manuel dosya indirme ve yükleme işlemlerine gerek kalmaz.
  • Dosyalarınız e-Defter Saklama Hizmeti'nde güvenli ortamda ve şifrelenerek saklanır.

e-Defter, kanuni olarak tutulması gereken yevmiye ve büyük defterlerin elektronik ortamda düzenlenmesini ve gönderilmesini sağlayan bir dijital dönüşüm sistemidir.

Gelir İdaresi Başkanlığı, elektronik ortamda saklanan defterlerin kaybolma veya zarar görme ihtimaline karşı önlem almak amacıyla GİB’in sakladığı tek kopyanın yanı sıra e-defterin ikincil kopyasının saklanmasını zorunlu kılmıştır. Defterin ikincil kopyasının saklanması sorumluluğu mükellefe aittir. Bu sebeple, e-Defterin, güvenlik ve gizlilik sınırlarınca saklanması, mükellefin mağdur olmaması için oldukça önemlidir.

e-Defter ve berat dosyalarının ikincil kopyaları GİB’in sunduğu defter saklama sisteminde saklanmaktadır.

e-Defter Saklama Çözümü, yevmiye ve büyük defterlerin, beratların, defter raporlarının tek bir tıkla e-Defter saklama hizmetine gönderilmesini sağlayan çözümdür.

e-Defter sistemini kullanan tüm mükellefler e-defter saklama kapsamına girmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan Elektronik Defter Genel Tebliği gereğince, e-Defter kullanıcılarının elektronik defterlerini en az 10 yıl süreyle muhafaza etmeleri zorunlu hale getirilmiştir.

Uygulama şu an için yalnızca Windows işletim sistemleri üzerine kurulmaktadır.

e-Defter saklama uygulaması, localhost 1085 (SaxonApi) ve deftersaklama.gib.gov.tr adreslerinden bağlantı kurmaya izin vermektedir

e-Defter Saklama Sisteminde HTTP protokolü kullanılmaktadır.

Program .net Framework 4.5 ve üzeri sürümlerde çalışmaktadır. Eğer framework bilgisayarda kurulu değilse, program otomatik olarak indirip kurmaktadır.

Gelir İdaresi Başkanlığı, e-defter dosyalarının ikincil kopyalarının saklanması için özel entegratör kuruluşlarını yetkilendirmemiştir. Bu sebeple, e-defter saklama GİB sistemlerinde yapılmaktadır. Mükelleflerin dosyaları, e-defter saklama hizmetine ait güvenli bir ortamda şifreli bir şekilde saklanmaktadır.

Bu noktada, e-Defter Saklama Çözümümüz sisteme yüklenmesi gereken e-defter ve berat dosyalarının ikincil kopyalarını Başkanlık sistemine  birkaç tıklama ile hızlı ve kolay yüklemeye yardımcı olmaktadır.

e-Defter ve berat dosyalarınızı kendinize ait bilgi işlem sistemlerinde saklasanız bile dosyaların ikincil kopyalarını Defter Saklama Hizmetinin sistemine yüklemeniz gerekmektedir.

Başkanlık sistemine başarıyla yüklenen dosyalar, programdaki e-Defter Listesi'nde "başarılı" olarak listelenmektedir.

e-Defter Saklama Çözümü
Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

2013'den bu yana 5 kıtada 450’den fazla iş ortağımız ile birlikte 1100’den fazla projeyi başarıyla hayata geçirdik. Çözüm ve danışmanlık hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.