Kur Farkı Faturası Çözümü

Kur Farkı Faturası Nedir?

Kur Farkı Faturası çözümü, Kur Farkı Faturalarınızın hızlı ve güvenilir bir biçimde SAP üzerinden hazırlamananızı sağlayan bir çözümdür. MDP Group olarak, faturalama ve tahsilat dönemleri arasında oluşan ve beyan edilmesi zorunlu olan kur farkı faturalarınızın hepsini otomatik olarak hazırlayıp Gelir İdaresi Başkanlığı’na otomatik olarak iletiyoruz. Sistemimiz genel kur farklarını otomatik olarak hazırlayıp kaydetme özelliğine sahiptir. Sizin yerinize tüm işlemleri otomatik bir şekilde gerçekleştirme özelliği sayesinde zamandan ve maliyetten tasarruf ederken insan kaynaklı hataların önüne geçmenizi sağlar. Hata yapma oranınız büyük oranda düşer. Kur Farkı Faturası çözümümüz SAP ile %100 entegre olarak çalışır ve tüm işlemlerinizi SAP ekranından gerçekleştirme imkanı sağlar.

 

Kur Farkı Faturası Çözümü Nasıl Çalışır?

Kur Farkı Faturası çözümü, kur farkı kayıtlarının direkt olarak işlem gördüğü 646/656 Kambiyo Karları/zararları hesaplarının, işleyişine bağlı olarak ve denkleştirme belgeleri ile çalışmaktadır. Muhasebe kayıtlarında her belge türü ve her işlem kaydı kur farkına konu olmayacağı için, program müşteri satıcı carilerinde ayrı ayrı kullanıcının belirleyeceği belge türleri bazında çalışmaktadır.

Cari bazında kur farkına konu olan denkleştirme belgelerinin ayrı ayrı faturalanacağı gibi, program üzerinden toplu olarak da faturalandırması yapılabilmektedir. Aynı program üzerinden aleyhte olan, satıcı tarafından düzenlenen kur farkı faturaları da otomatik kayda alınabilmektedir.
Fatura tutarı ile ödeme tutarının birebir kapaması yapılamayan kısmi denkleştirmeler de program üzerinde ayrı bir raporda takip edilmektedir.

Kur farkına konu olan denkleştirme belgesinde bulunan belgelerin, KDV’li olması durumunda belge içindeki KDV tutarı toplam matrah ile oranlanarak yeni oluşacak olan kur farkı faturasının da KDV tutarı otomatik olarak belirlenmektedir.

Kur Farkı Faturası Çözümü, değerleme işlemi sonucu oluşan kar/zarar belgesine ek olarak oluşturulan değerleme kaydının geri alma belgesi de otomatik oluşturulmaktadır.

Kur Farkı Beyanı Zorunlu mudur?

1 Ocak 2019 tarihinde yayınlanan bildirinin "III/A/5.3.Kur Farkları" başlığının altında yer alan ikinci ve üçüncü paragrafında, Katma Değer Vergisi mükelleflerine(alıcı ve satıcılara) Kur Farkı faturasının düzenlenmesi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından zorunlu tutulmuştur. Bu nedenle KDV mükelleflerine kur farkı beyanı zorunludur.

Kur Farkı Faturası Çözümünün Avantajları

  • SAP ile %100 entegre çalışır
  • Otomatik kur farkı hesaplar
  • Faturalarınızı otomatik hazırlar
  • Faturalarınızı Gelir İdaresi Başkanlığı’na otomatik iletir
  • Gelen kur farklarını hesaplar ve kaydeder
  • İş yükünüzü azaltır
  • Hata oranını düşürür
  • Masraflarınızı azaltır
  • Kur Farkı beyan sürecinizi kısaltır

Kur Farkı Faturası Çözümü
Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

2013'den bu yana 5 kıtada 450’den fazla iş ortağımız ile birlikte 1100’den fazla projeyi başarıyla hayata geçirdik. Çözüm ve danışmanlık hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.