İleti Yönetim Sistemi (İYS) Entegrasyonu

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

İleti Yönetim Sistemi (İYS), hizmet sağlayıcıların ticari elektronik ileti gönderebilmeleri için kayıt olmaları gereken ve alıcılardan alınan izinlerin kayıt altına alındığı ulusal veri tabanıdır. Hizmet sağlayıcıların, mail, SMS veya sesli arama gibi ticari elektronik iletiler göndermeden önce alıcıların onayını almaları gerekmektedir. Tüm onay/ret bildirimleri İYS veri tabanında zaman damgası güvencesiyle saklanılır.

Alıcılar, verdikleri ticari elektronik ileti onaylarını İYS üzerinden görüntüleyebilir ve yönetebilirler. Onay veren alıcılar, ticari elektronik ileti almayı istemedikleri takdirde, diledikleri zaman ret cevabında bulunabilirler. Alıcının onaylamadığı veya sonradan reddettiği bir ticari elektronik ileti aldığı takdirde, İYS üzerinden şikâyet başvurusunda bulunma hakkı bulunmaktadır. 

Fiziksel ortamda alınan onaylar ıslak imzalı olmalıdır ve hizmet sağlayıcıları, bu belgeleri arşivlemekle, gizliliğini sağlamakla ve denetim durumunda sunmakla yükümlülerdir. İYS üzerinden alınmayan, fiziksel veya elektronik ortamda alınan onayların, hizmet sağlayıcıları tarafından 3 iş günü içerisinde İYS’e kaydedilmesi gerekmektedir.

İleti Yönetim Sistemine (İYS) Kayıt Olmak Zorunlu mu?

Ticari elektronik iletiler göndermek isteyen şahıs veya firmaların İleti Yönetim Sistemine (İYS) kayıtlı olmaları zorunludur. İYS tarafından onaylanmayan izinler geçersiz sayılacaktır. İzinleri İYS tarafından onaylanmayan alıcılara ticari elektronik ileti göndermenin yasal yaptırımları bulunmaktadır.

Ticari Elektronik İletiler Nelerdir?

 • Bir ürün veya hizmeti tanıtmak, pazarlamak amacıyla gönderilen içerikler,
 • İndirim bildirimleri,
 • Marka tanınırlığı arttırmak amacıyla gönderilen kutlama ve tebrik içerikleri,
 • Anket gönderimleri.

Neler Ticari Elektronik İleti Kapsamına Girmez?

 • Devam eden abonelik ve üyelik bilgileri,
 • Tahsilat ve borç hatırlatmaları,
 • Bilgi güncelleme bilgileri,
 • Satın alma, iade ve teslimat durum bildirimleri.

SAP & İYS Entegrasyonu

SAP & İYS Entegrasyonu, SAP PO güvencesiyle veri kayıplarının önüne geçer, başarılı hata yönetimi ve arşivleme imkânı sunar.

SAP İYS Entegrasyonunun Avantajları

 • Alıcı iletişim bilgileri SAP PO aracılığıyla validasyondan geçer. Hatalı veya eksik bilgiler tespit edilir, böylece hizmet sağlayıcıları yanlış mail adreslerine veya telefon numaralarına ticari elektronik ileti göndermezler.
 • Veriler SAP PO aracılığıyla doğru ve güvenli bir şekilde İleti Yönetim Sistemine aktarılır.
 • Alıcılardan alınan onaylar güvenli bir şekilde arşivlenir.
 • Yaşanabilecek yasal süreçlerde, geçmiş veri akışları SAP PO üzerinden izlenebilir. Alıcıların verdikleri onay/ret durumları tarih bazlı sergilenebilir.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Entegrasyonu
Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

2013'den bu yana 5 kıtada 450’den fazla iş ortağımız ile birlikte 1100’den fazla projeyi başarıyla hayata geçirdik. Çözüm ve danışmanlık hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.