e-Arşiv Fatura Çözümü

e-Arşiv Fatura Çözümü Nedir?

SAP kullanan firmalar için geliştirilmiş e-Arşiv Fatura çözümü, e-Fatura mükelleflerinin GİB e-Belge Düzenleme Portalına girmeden, SAP sistemleri üzerinden kolayca e-Arşiv Fatura düzenleyebildiği ve gönderebildiği, ayrıca göndermiş oldukları e-Arşiv Faturaların takibini sağlayabildiği bir uygulamadır.

Özel entegratörünüz ile yaptığınız anlaşmanın elektronik kayıt saklama hizmetini kapsadığı takdirde, SAP ile %100 entegre çalışan e-Arşiv çözümü sayesinde gönderdiğiniz tüm e-Arşiv Faturaların takibini SAP sisteminiz üzerinden yapabilirsiniz. e-Arşiv Faturalarınızı istediğiniz kriterlere göre filtreleyebilir ve görüntüleyebilirsiniz, çıktılarını kolayca indirebilirsiniz.

e-Arşiv Fatura Çözümü Nasıl Çalışır? 

e-Fatura mükellefi olan kullanıcı e-Arşiv sistemine giriş yaparak muhasebe iş süreci dahilinde SAP’ye girilen bilgileri görüntüleyebilmektedir. Kullanıcı, faturasını kesmek istediği belgeyi seçtikten sonra sistem, alıcının e-Fatura mükellefi olup olmama durumuna göre e-Fatura veya e-Arşiv Fatura oluşturur. Düzenlenen fatura sistem tarafından özel entegratöre otomatik olarak gönderilir.

e-Arşiv Fatura çözümü, kullanıcının tercih ettiği bir özel entegratör ile iş birliği içerisinde kullanılmalıdır. e-Arşiv Faturaların özel entegratör tarafından imzalanma ve GİB’e raporlama zorunluluğu bulunmaktadır.

Referanslarımız

e-Arşiv Fatura Çözümü Özellikleri

 • SAP ile %100 entegre çalışır
 • Özel entegratör ile bağımsız kullanılabilir
 • Hızlı fatura gönderimi ve dönem kapanışı sağlar
 • Gönderilen e-Arşiv Faturaların takibini kolaylaştırır
 • 5 veya 10 yıl güvenli arşivleme sağlar
 • Çevre dostu bir alternatiftir
 • Operasyonel iş yükünü ve maliyeti minimize eder
 • Gönderilen e-Arşiv Faturayı iptal etme olanağı vardır
 • İstenildiğinde E-Arşiv Faturalar gönderildiğinde mail bildirimi sağlanır

e-Arşiv Fatura, e-Fatura kapsamında olmayan vergi mükellefi tüzel kişilere ve vergi mükellefi olmayan şahıslara gönderilen, kâğıt faturadaki tüm bilgileri içeren ve yasal olarak kâğıt faturadan hiçbir farkı olmayan elektronik evraklara verilen isimdir.

e-Arşiv fatura uygulaması ile faturalarınızı dijital ortamda kolayca oluşturabilir, e-Faturaya kayıtlı olmayan mükelleflere hızlı bir şekilde iletebilir ve gönderilen faturaları saklayabilirsiniz. İstenildiği takdirde, e-Arşiv Fatura A4 kağıdına çıktı alınarak da iletilebilir.

01/01/2020 itibariyle tüm e-Fatura mükelleflerinin e-Arşiv Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu getirilmiştir. Bunun dışında; vergi mükellefi olmayan ancak aynı gün içerisinde 30 bin TL’nin üzerinde fatura kesen kişilerin ve aynı gün içerisinde vergiler dahil 5 bin TL’nin üzerinde fatura kesen vergi mükelleflerinin de bu faturalarını e-Arşiv Fatura olarak düzenlemeleri zorunludur.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen kurallara göre e-Arşiv fatura uygulamasına geçmek isteyen kullanıcılar önce e-Fatura kullanıcısı olmalıdır. 

 • e-Arşiv fatura e-fatura kapsamı dışındaki firmalara ve son kullanıcılara kesilirken e-Fatura yalnızca e-Fatura uygulaması kapsamında olan kullanıcılara kesilir.
 • e-Arşiv fatura hem e-posta üzerinden hem de kağıt olarak alıcıya gönderilebilir ancak e-Fatura GİB sistemi üzerinden alıcıya iletilir.
 • e-Arşiv fatura GİB’e iletilmediğinden belirli bir format zorunluluğu yoktur. e-Fatura ise UBL-TR formatında olmak zorundadır.
 • e-Arşiv faturada GİB’e sadece ay sonlarında rapor verilirken e-Fatura, GİB üzerinden iletildiği için ayrıca bir raporlama yapılmaz.
 • e-Arşiv faturada belgeler zaman damgası ve mali mühür ile onaylanır ve saklanır. e-Faturada ise belgelerde zaman damgası kullanımı yoktur yalnızca mali mühür ile imzalanır.

e-Fatura dışındaki tüm satışlar için e-Arşiv faturası kesilmelidir. Konsinye satış, perakende satış, toptan satış, bayi satış, masraf alış iadesi ve e-ticaret faturaları e-Arşiv kapsamında kesilmelidir.

e-Fatura kullanıcısına e-Fatura kesilmesi zorunludur. e-Arşiv fatura e-Fatura mükellefi olmayan kişilere kesilir.

Vergi Usul Kanunu’na göre malın teslimi ya da hizmetin yapıldığı tarihten itibaren 7 gün kadar geriye dönük e-Fatura ve e-Arşiv fatura gönderilebilmektedir. Düzenlenme tarihi 7 günden eski olan e-Arşiv faturaların gönderilmesi mümkün olmakla birlikte özel usul cezası uygulanır. Özel usul cezasının oranı %10'dur.

e-Arşiv fatura mükellefleri, e-Arşiv faturalarını Gelir İdaresi Başkanlığı e-Belge düzenleme portalından görüntüleyebilmektedir. SAP e-Arşiv çözümünü kullanan mükellefler ise e-Arşiv faturalarını GİB sistemine girmeden SAP sisteminden e-Arşiv fatura düzenleyebilir, gönderebilir ve göndermiş oldukları faturaların takibini gerçekleştirebilirler.

e-Arşiv uygulaması kapsamında düzenlenen faturalar; e-Fatura uygulamasına kayıtlı olmayan mükelleflere e-Arşiv uygulaması kapsamında düzenlenen faturanın kağıt fatura olarak teslim edilmesi esastır.Vergi mükellefi olmayan kişilere düzenlenen fatura, alıcının rızasına bağlı olarak kağıt veya elektronik ortamda teslim edilir. Her iki durumda da e-Arşiv uygulaması kapsamında kesilen faturaların 2. nüshaları elektronik ortamda saklanmalı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği standart formatta aylık olarak raporlanmalıdır.

e-Arşiv Fatura GİB sistemi üzerinden iletilmemektedir. Alıcı e-Arşiv faturaya red işlemi yapamadığından dolayı iptali mümkün değildir. e-Arşiv faturayı iptal etmek için; iptal edilecek fatura üzerinden iptal faturası oluşturulur. İptal faturası yeni bir belge olarak kayıtlara alınır. Faturanın iptal edildiği bilgisinin alıcıya bildirilmesi ve bilgisi dahilinde olduğunun doğrulanması göndericinin sorumluluğundadır.

MDP Group ile e-Arşiv fatura sistemine geçiş sağlayabilirsiniz. ERP sistemi olarak SAP kullanan firmalar, çözümümüz ile e-Arşiv faturalarını SAP sistemleri içerisinde kolayca oluşturarak yasal gereksinimlerini karşılayabilirler. Ürünümüz hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışına satış mal ve hizmet ihracı olarak iki ayrı kategoride değerlendirilir. Mal ihracında e-Fatura düzenlenmesi zorunludur ancak hizmet ihracı bu kapsamda değerlendirilmez. Hizmet ihracında gönderici e-Arşiv kullanıcısı ise e-Arşiv fatura düzenlenmelidir.

Yurtdışına e-Arşiv fatura keserken herhangi bir tutar limiti olmaksızın alıcı vergi kimlik numarasına 10 adet 2 (2222222222) yazılarak işlem gerçekleştirilir.

e-Arşiv Fatura Çözümü
Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

2013'den bu yana 5 kıtada 450’den fazla iş ortağımız ile birlikte 1100’den fazla projeyi başarıyla hayata geçirdik. Çözüm ve danışmanlık hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.