SAP e-İrsaliye Çözümü

E-İrsaliye Nedir? 

E-İrsaliye, ticari bir malın taşınması ve sevki sürecinde kullanılması gereken irsaliye belgesinin elektronik ortamda hazırlanmış halidir. Sevk İrsaliye’sinde bulunması gereken bilgilere ek olarak, e-İrsaliyede sevkiyatı gerçekleştiren aracın plaka ve şoför bilgileri veya taşımayı yapan kargo firmasının bilgileri de yer almalıdır.

 

E-İrsaliye Kimler İçin Zorunludur? 

Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) yayımladığı son düzenleme itibarıyla, e-İrsaliye düzenlenebilmesi için alıcıların e-İrsaliye mükellefi olma zorunluluğu kaldırılmıştır. Aşağıda belirtilen mükelleflerin e-İrsaliye uygulamasına geçmeleri ise zorunlu hale getirilmiştir:

 • Yıllık brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olan e-Fatrua mükellefleri,
 • EPDK lisanslı şirketler (bayiler dahil),
 • Alkollü içecek, meşrubat veya tütün ürünleri üretenler/ithal edenler,
 • Maden kanunu kapsamında düzenlenen işletme ruhsatı/sertifikası sahipleri,
 • Şeker üreticileri,
 • Demir ve çelik ile demir veya çelikten üretilen ürünlerin ithalini veya ihracını yapanlar,
 • Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Gübre Takip Sistemi’ne kayıtlı kullanıcılar.

 

E-İrsaliyelerinizi SAP Sisteminiz Üzerinden Gönderin

MDP e-İrsaliye çözümü ile e-İrsaliyelerinizi SAP sisteminiz üzerinden gönderebilir, çıktısını alabilir, gönderdiğiniz e-İrsaliyeleri görüntüleyebilir, ve alıcıdan gelen kabul/ret/kısmi kabul/iade geri dönüşünün takibini sağlayabilirsiniz. SAP sisteminizden e-İrsaliyesini oluşturmak istediğiniz sevkiyat belgelerini seçtikten sonra sistem, alıcının e-İrsaliye kullanıcısı olup olmadığını saptar. Alıcı e-İrsaliye uygulamasını kullanıyorsa, oluşturduğunuz e-İrsaliye alıcının uygulamasına yönlendirilir. Alıcı e-İrsaliye uygulamasını kullanmıyorsa, sistem e-İrsaliye’yi GİB’in belirlediği bir torba hesaba (sanal hesap) gönderir. Alıcı, GİB portal üzerinden kendisine gelen e-İrsaliyeyi görüntüleyebilir, çıktısını alabilir ve kabul/ret/kısmi kabul/iade şeklinde geri dönüşte bulunabilir.

 

Yol denetimlerinde şoförlerin e-İrsaliye’nin elektronik versiyonunu veya üzerindeki karekod-barkod olan kâğıdı yetkililere sunabilirler. Denetim memurları mevcut cihazları ile karekod veya barkodu okutarak e-İrsaliye ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilirler. Bu sayede yol denetimi daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.  

 

SAP E-İrsaliye Çözümünün Sağladığı Kolaylıklardan Faydalanın

 • SAP ile %100 entegre olarak çalışmaktadır.
 • E-İrsaliyelerinizin takip sürecini kolaylaştırır.
 • Fiziki arşivleme maliyetlerini ortadan kaldırır ve geçmiş irsaliyelere erişim kolaylığı sağlar.
 • Dağıtım ve denetim süreçlerini hızlandırır, sevk süreçlerini pratik hale getirir, verimliliği arttırır.
 • Mağazalar arası mutabakat süreçlerini kolaylaştırır.
 • E-Fatura veya e-Arşiv uygulamalarıyla birlikte faturalama süreçlerinin dijitalleşmesine katkıda bulunur.
 • Baskı, kargo gibi süreçleri ortadan kaldırır; zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar.

 

MDP SAP e-İrsaliye uygulaması kullanıcılarına Doğrudan Entegrasyon ve Özel Entegratör özellikleri arasında seçim yapma şansı sunar. Doğrudan entegrasyon özelliğini seçen kullanıcılar oluşturulan e-İrsaliye’yi yasal sevkiyata başlamadan önce Başkanlık Bilgi İşlem Sistemi’ne başarılı bir şekilde ulaştırmalıdır. Özel entegrasyon kullanıcılarının e-İrsaliye’lerini özel entegratöre iletmeleri yeterlidir.

SAP e-İrsaliye Çözümünün Avantajları

 

Hızlı sevkiyat

 

Yüksek izlenebilirlik

 

Elektronik arşivleme

 

Yasalara uyum

MDP e-İrsaliye Çözümü

MDP tarafından geliştirilmiş, SAP ile %100 entegre olarak çalışan e-İrsaliye çözümü, tüm yasal gereksinimleri karşılamaktadır. Çözüm, düşük yatırım maliyeti ve çok sayıdaki referansıyla öne çıkmaktadır.

SAP e-İrsaliye Çözümü
Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

SAP kullanan firmalara özel geliştirdiğimiz ve SAP’nin standart fonksiyonlarını tamamlayıcı özelliklere sahip ürünümüzle ilgili teklif alın

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.