SAP EDI Rehberi

SAP EDI Süreçleri

Bu sayfada yer alan içerikler e-kitabın kısaltmasıdır. E-Kitap içeriğinin tamamına aşağıdaki formu doldurarak erişebilirsiniz.

İçindekiler

 • Elektronik Veri Transferi Nedir?
 • EDI'ın Tarihi
 • EDI Belge Formatları
  • EDIFACT
  • ANSI X12
  • VDA
  • ODETTE
  • XML
  • TRADACOMS
 • EDI'ın Avantajları
 • SAP'de EDI
 • SAP'de Outbound ve Inbound EDI Süreçleri
 • SAP PO ile EDI
 • SAP Integration Suite ile EDI
 • SAP EDI Danışmanlığı

EDI’a Genel Bakış

Electronic Data Interchange (EDI), iki veya daha fazla şirket arasında faturalar, satın alma siparişleri ve nakliye belgeleri gibi iş verilerinin değiş tokuşu için kullanılan elektronik veri transferi yöntemidir. EDI, kuruluşlar arasında veri aktarımının güvenli bir yoludur ve neredeyse her sektörde kullanılmaktadır.

...

EDI’ın Tarihi

Electronic Data Interchange’in (EDI) geçmişi, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığının (DoD) tedarik zinciri süreçlerini düzene sokmak için otomatikleştirilmiş veri değişim sistemlerini kullanma potansiyelini keşfetmeye başladığı 1960'ların sonlarına kadar uzanmaktadır. 1970'lerin ortalarında ise EDI teknolojisi ticari sektöre kadar ulaşmıştır.

...

EDI Belge Standartları

EDI belge formatları, verileri bir bilgisayar sisteminden diğerine elektronik olarak aktarmak için kullanılan yapılandırılmış veri standartlarıdır. Bir EDI işleminde taşınacak olan veriler veya iş belgeleri, önce taşıma protokolleri (alıcı ve gönderen) tarafından okunabilen ve iletilebilen standart bir EDI formatına dönüştürülmektedir

...

EDIFACT

EDIFACT (Electronic Data Interchange for Administration, Commerce and Transport) siparişler, onaylar ve faturalar gibi iş belgelerinin manuel müdahale olmadan değiş tokuş edilmesini sağlayarak zamandan ve maliyetten tasarruf edilmesini sağlamaktadır.

...

ANSI X12

ANSI X12, Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılan bir elektronik veri alışverişi (EDI) standardıdır. Akredite Standartlar Komitesi (ASC) X12 tarafından geliştirilmiştir ve UN/EDIFACT standardına dayanmaktadır.

...

VDA

VDA, Alman otomotiv endüstrisindeki şirketlerin ihtiyaçları için kullanılan bir EDI formatıdır. VDA, otomotiv üreticileri ve tedarikçileri arasında değiş tokuş edilen iş belgelerini açıklayan bir dizi sabit formatlı mesaj tutmaktadır.

...

ODETTE

Odette, iş ortakları arasında güvenli elektronik veri alışverişi için uluslararası bir standarttır. Odette, otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak diğer endüstriler için de geçerlidir. Bu EDI formatı, ticari ortaklar arasında güvenli veri aktarımını sağlamak için Avrupa Otomotiv İmalatçıları Derneği (EAMA) tarafından geliştirilmiştir.

...

XML

XML (Extensible Markup Language), EDI için güçlü bir araçtır. İşletmeler, XML'den yararlanarak standartlaştırılmış belgeleri diğer şirketlerle kolayca değiş tokuş edebilmektedir. Bu da onu EDI için popüler bir seçim haline getirmektedir.

...

TRADACOMS

TRADACOMS, perakende ve toptan satış sektörlerinde kullanılan bir elektronik veri alışverişi (EDI) standardıdır. Ticari ortaklar arasında faturalar, siparişler ve sevkiyat bildirimleri gibi iş belgelerinin elektronik alışverişi için kullanılan mesaj tabanlı bir protokoldür.

...

EDI’ın Avantajları

Elektronik Veri Alışverişi, işletmeler için maliyet tasarrufu, geliştirilmiş doğruluk ve daha hızlı işlem süreleri dahil olmak üzere çeşitli avantajlar sunmaktadır. EDI, veri alışverişi sürecini kolaylaştırmakta, manuel veri girişini ortadan kaldırmakta ve hata olasılığını azaltmaktadır. EDI, kâğıt belgelere olan ihtiyacı ortadan kaldırarak kâğıt maliyetlerini ve posta masraflarını azaltmanın yanı sıra faks veya diğer manuel veri girişi ihtiyacını da ortadan kaldırmaktadır.

...

SAP’de EDI

SAP, ara belgeler (IDOCS) aracılığıyla EDI işlevselliğine yardımcı olmaktadır. IDOC, verileri bir sistemden diğerine iletmek için kullanılan bir ara belge niteliğindedir. Bir sistemden diğerine standart bir formatta gönderilen elektronik belgedir. IDOC'ler, iş ortakları ve SAP sistemleri arasında Elektronik Veri Alışverişi (EDI) için kullanılmaktadır.

...

SAP'de Outbound ve Inbound EDI Süreçleri Nelerdir?

SAP'deki outbound EDI süreçleri, verilerin bir SAP sisteminden harici bir ticari ortağa gönderilmesini içermektedir. Bu süreç, sipariş vermek, onay ve fatura göndermek ve diğer belgeleri değiş tokuş etmek için kullanılmaktadır.

...

SAP PO ile EDI

 1. SAP PO için EDI eklentisini yükleyin: EDI'yi SAP PO ile uygulamadan önce, SAP PO için EDI eklentisini kurmalısınız. Bu eklenti, EDI'ye özgü işlevleri gerçekleştirmek için gerekli kitaplıkları ve araçları içermektedir.
 2. EDI sistemini kurun: Eklenti kurulduktan sonra SAP PO'da EDI sistemi kurulmalıdır. Bu, iletişim kanallarının ayarlanmasını, ortak profillerinin oluşturulmasını ve kullanılacak EDI mesaj türlerinin tanımlanmasını içermektedir.

...

SAP Integration Suite ile EDI Nasıl Uygulanır?

 1. SAP Integration Suite'i kurun: Tercih ettiğiniz SAP uygulamasının en son sürümünü kurmanız ve EDI entegrasyonu için yapılandırmanız gerekmektedir. Kullanacağınız EDIFACT, X12 ve XML gibi EDI mesaj türlerini eklediğinizden emin olun.
 2. SAP sistemi ile EDI hizmet sağlayıcınız arasında iletişim kurun: Bu, EDI verilerini göndermek ve almak için gerekli olan FTP, AS2 ve SFTP gibi gerekli bağlantıları ve protokolleri kurmanız gerekmektedir.
 3. İletişim parametrelerini tanımlamak için EDI ortak profilleri oluşturmalısınız.

....

SAP EDI Danışmanlığı

İşletmenizin EDI kullanan diğer şirketlerle kolayca arayüz oluşturabilmesini sağlamak için sizinle birlikte çalışan uzman entegrasyon ekibimizle uçtan uca bir SAP EDI danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Danışmanlarımız, X12, UN/EDIFACT, HL7, IDOC ve diğer özel çözümler dahil olmak üzere bir dizi farklı EDI standardı ve sistemiyle entegrasyon çözümlerinin uygulanmasında engin deneyime sahiptir. Ayrıca sürekli destek ve bakım, yazılım geliştirme, test ve eğitim dahil olmak üzere bir dizi yönetilen hizmet sunmaktayız.

...

"SAP EDI Rehberi" e-Kitap içeriğimizin tamamına aşağıdaki formu doldurarak erişebilirsiniz.👇

SAP EDI Rehberi
Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

2013'den bu yana 5 kıtada 450’den fazla iş ortağımız ile birlikte 1100’den fazla projeyi başarıyla hayata geçirdik. Çözüm ve danışmanlık hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.