Blog

SAP S/4 HANA ile Dijital Dünyayı Yakalayın

SAP S/4 HANA, SAP HANA üzerinde çalışan, yapay zekâ ve öğrenen makineler gibi akıllı teknolojileri içeren, entegre bir ERP sistemidir.

SAP, ilk kurulduğu yıllardan itibaren database mimarisi olarak RDMS (Relational Database Management System) yapısında, büyük veriler üzerinde çalışmaya izin verecek şekilde geliştirildi. Verilerimiz arttıkça, yüksek performansın vazgeçilmezliği de artıyor.

Büyük veriyi hızlı bir şekilde işlemek ve anlamak için SAP, Bellek İçi Teknolojisini (In-Memory Technology) oluşturdu ve HANA (High performance ANalytic Appliance) sistem ortaya çıktı. HANA, isminden de anlaşıldığı üzere, yüksek performans ile dataların in memory’den kolon bazlı okunmasına yarayan SAP’ın yeni nesil ürünüdür.

SAP S/4 HANA ise SAP’nin R/3, ERP ve ECC’den sonra gelen 4.Nesil ürünüdür. Ürünün ismindeki “S” simple kelimesinden gelmektedir. S/4 HANA ile birlikte klasik SAP modüllerin isimleri değişerek literatüre “Simple Finance” ve “Simple Logistics” olarak girmiştir.

 

Öğrenek Gelişen Akıllı Bir ERP Sistemi

SAP S4/HANA öğrenme yeteneğine sahip yeni nesil veri tabanı ile daha hızlı kararlar almaya, bellek içi sistemi ile gerçek zamanlı analitikleri izlemeye, verileri anlık olarak almaya aracı oluyor. Gücünü SAP Fiori’den alan kullanıcı deneyimiyle harmanlıyor.

 

S/4 HANA’nın ERP’den farkı nedir?

İki iş paketi arasında ortak olan tek şey, HANA sistemin ERP sistemine dahil olmasıdır. Her iki çözümün de uygulama amaçları, özleri, yapısal unsurları ve işletmeler için avantajları farklıdır. Yeni nesil ERP çözümü SAP S/4HANA, hızı sayesinde dijital dünyaya ayak uydurur. SAP HANA veri tabanı sayesinde gerçek zamanlı verilere ulaşmaya olanak tanır. SAP S/4HANA büyük verimlilik artışları ve geleneksel işlemler için ileri düzey planlama sağlar.

 

Neden SAP S/4 HANA?

  • Daha erken dönem kapanışlarına olanak sağlar.
  • Makine öğrenmesi sayesinde daha iyi tahminleme imkânı sunar.
  • İstenilen anda anlık ve gerçek zamanlı bilgi sağlar.
  • Maksimum hız ve kolay entegrasyon sayesinde tüm iş süreçlerinde performans artışı sunar.
  • SAP HANA veri tabanı sayesinde, gerçek zamanlı raporlara çok daha hızlı erişme imkânı sunar.
  • Kullanıcı alışkanlıklarına göre çok çeşitli Fiori ekranlarının seçilmesine ve ekranların kişiye özel olarak tasarlanmasına olanak sağlar.
  • Finans süreçlerini optimize eder ve finansal performansı gerçek zamanlı görüntülemeyi sağlar.
  • Lojistik, üretim ve varlık yönetimi için makine öğrenmesinden faydalanır; dijital tedarik zincirinizin görünürlüğünü ve çevikliğini artırır.

 

S/4 HANA’ya Geçmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Teknik Mimari: SAP S/4HANA, HANA platformunda işlev gördüğü için HANA platformuna sahip olmak gerekir. Mevcut yazılımın güncelleme ihtiyacı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Veri: Veri modelleri değiştiği için, tabloların yeni modele aktarılması gerekir. Bu yüzden SAP S/4HANA projesine başlamadan önce, mevcut sistemdeki verinin depolanıp, depolanmayacağına karar verilmelidir.

Uygulama: SAP S/4HANA yeni işlevsellikler sağlar. Fakat bazı işlevsellikler eski sistem tarafından desteklenmiyor olabilir. Sistem kullanımı SAP S/4HANA’nın işlevselliğine uygun olmalıdır.

Kullanıcı Deneyimi: SAP S/4HANA, Fiori uygulaması ile beraber yeni kullanıcı deneyimi sunar. Gateway ile Fiori uygulamasına geçiş, mevcut kullanıcı rollerine güncelleme yapılmasını gerektirir.

SAP, tüm yatırımını bu platform üzerine yapıyor. 2027 yılından sonra SAP, Smart/Simple Finance, Business Warehouse 7.4 ile Simple Logistics, Fiori gibi uygulamaları tüm yenilikleri ile bu platform üzerinde çalıştıracak.

 

Sonuç

Verinin büyük önem arz ettiği bu günlerde veriyi ışık hızında işlemek ve onlarla doğru tahminler yapmak gerekiyor. Günlük hayatımızda kullandığımız hızlı ve basit uygulamaları artık iş hayatında da görmek istiyoruz. İşte tam bu noktada SAP HANA tüm ihtiyaçlarımızı karşılayarak dijital dönüşüme yardımcı oluyor.

Dijital dönüşüm yolculuğunda MDP ailesinin desteğiyle ilerlemek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.