Blog

E-Fatura Nasıl Kesilir?

E-Fatura uygulaması kuruluşlar için faturalarını dijital ortama taşıyarak ödeme ve tahsilat süreçlerinin hızını ve verimliliğini arttırırken maliyetleri azalttıran e-dönüşüm kapsamında bir uygulamadır. Kağıt faturadan e-Fatura uygulamasına geçen kuruluşlar e-Fatura keserken bunun nasıl yapılacağı konusunda kafa karışıklığı yaşarlar. Bu yazıda “e-Fatura nasıl kesilir?” onu ele alacağız.

Ayrıca e-Fatura hakkında daha kapsamlı bilgi edinmek için "e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular" başlıklı blogumuzu okuyabilirsiniz.

E-Fatura Nedir?

E-Fatura, veri, format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenen, kağıt fatura ile aynı hukuki nitelikte olan ve elektronik ortamda düzenlenip iletilen bir belgedir. E-Fatura uygulamasının amacı tek format ve standarda göre satıcılar ve alıcılar arasında güvenli, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir sistem oluşturmaktır.

E-Fatura Kimler için Zorunludur?

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayınladığı tebliğ doğrultusunda 2021 yılı cirosu 5 milyon TL’yi aşan firmaların 1 Temmuz 2022 tarihine kadar e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmeleri gerekmektedir. Kuruluşların e-Fatura sistemine kayıtlı mükelleflere e-Fatura, e-Fatura sistemine kayıtlı olmayan mükelleflere ise e-Arşiv Faturası düzenlemesi ve kesmesi gerekir. Bununla birlikte cirosu e-Faturaya zorunlu geçiş limitine ulaşmayan işletmeler de istekleri dahilinde e-Fatura uygulamasını kullanabilmektedirler.

Kuruluşların e-Fatura mükellefi olmak için yapması gereken ilk şey Kamu Sertifikasyon Merkezi’nden mali mühür başvurusu yapmaktır. Mali mühür temin edildikten sonra Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) web sitesinden e-Fatura başvurusu yapması gerekir. Son olarak e-Fatura gönderimi ve alımını sağlamak için hesabı aktivite etmelidirler. Aktivasyon aşaması e-Fatura sisteminin hazır hale geldiği son aşamadır.

E-Fatura Nasıl Kesilir?

E-Fatura XML veya elektronik veri değişimi formatlarında, internet tabanlı web formları kullanılarak kesilir ve çeşitli verileri içeren XML, CSV veya EDI gibi farklı formatlarla uyum sağlayan bir belgedir. Dijital ortamda e-Fatura kesmenin üç farklı yolu bulunur. Kuruluşlar e-Faturalarını GİB Portalı üzerinden kesebileceği gibi entegrasyon yöntemi veya özel entegratör ile iş birliği içerisinde olarak da kesebilir.

Gelir İdaresi Başkanlığı Portalı

Resmi internet sitesi üzerinden e-Fatura Portalı aracılığı ile e-Fatura oluşturmak mümkündür. Kuruluşlar GİB Portal ile s-Fatura işlemlerine dair tüm süreçleri burada düzenleyebilir ve takip edebilir. GİB Portal üzerinden oluşturulup kesilen e-Faturalar 6 ay boyunca saklanır ve 6 aylık süreyi dolduran e-Faturaların saklanma yükümlülüğü mükellefe aittir.

Özel Entegratör

Gib tarafından onaylanan bir özel entegratör ile çalışarak e-Fatura oluşturulabilir. Özel entegratörler online portal üzerinden fatura kesme gibi muhasebe paketleri ile yapılacak entegrasyonlar ile kullanım avantajı sağlar. 

Entegrasyon Yöntemi

Kuruluşların bağlı olduğu bilgi işlem sistemi ile GİB Portalını birbirine entegre etmek suretiyle e-Fatura kesmek mümkündür. Şirketler bu yöntemi tercih ettiğinde çoğunlukla ayrı bir donanım ve yazılım geliştirebileceği bir birim ihtiyaç duyar.

SAP e-Fatura Çözümü Nedir?

SAP e-Fatura çözümü mükelleflerin GİB e-Belge Düzenleme Portalına girmeden, SAP sistemi üzerinden kolaylıkla e-Fatura düzenleyebileceği, gönderebildiği ve gönderilen e-Faturaların takibini yapabildiği bir uygulamadır. MDP Group tarafından geliştirilen SAP e-Fatura çözümü hakkında daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin!


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.