Blog

MDP SAP e-Hesap Özeti Çözümü

MDP SAP e-Hesap özeti çözümü, tüm banka işlemlerinin SAP üzerinden anlık takibinin yapılmasını ve muhasebe kayıtlarının otomatik oluşturulabilmesini sağlayan finansal bir uygulamadır. 

e-Hesap Özeti Çözümü Neden Gereklidir?

Dijitalleşen dünyada, teknolojik gelişmelerin muhasebe ve finans alanında da kendini göstermesi kaçınılmazdır. Banka hesaplarına otomatik erişim, finansal süreçlerin dijitalleşme adımında en önemli basamaklarından birini oluşturur. Güvenilir bilgiye hızlı ve kolay erişebilir olmak, bu süreçteki en önemli adımdır. Bu noktada; tüm banka bakiyeleri ve hareketlerine anlık erişebilir olmak ve muhasebe işlemlerini otomatik gerçekleştirmek, finans ekiplerinin iş yükünü büyük ölçüde azaltmakta, oluşabilecek riskleri minimize etmektedir.  

Bilindiği üzere, şirketlerde banka işlemleri ve banka hareketlerinin muhasebe süreçleri Muhasebe Finans ekipleri tarafından yönetilmekte ve oldukça fazla iş yükü getirmektedir. Banka hesaplarına erişimde her bir banka için ayrı kullanıcı adı, şifre takibi yapılmakta hatta şifrematiklerle ayrıca kullanım zorluğu oluşmaktadır. Eğer otomatik yapıda bir kayıt uyarlamasına sahip değilseniz tüm banka hareketlerinin manuel muhasebeleştirmesi de oldukça vakit almakta ve manuel kayıt sırasında hata payı artmaktadır.  

SAP ile Uyumlu e-Hesap Özeti Çözümü Nasıl  Çalışır?

MDP SAP e-Hesap özeti çözümü, tüm banka hareketlerine tek bir program üzerinden erişim imkanı sağlamaktadır. MDP SAP e-Hesap uygulaması üzerinden görüntülemesi yapılan banka hareketlerinin otomatik muhasebeleştirme işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir. MT940 dosyalarının aktarımlarının sağlanmasıyla muhasebeleştirme süreçlerinde de esneklik sağlanmaktadır. 

Tüm bu süreçlerin yanı sıra, Finansalların yönetiminde nakit akış raporlaması oldukça önemlidir. Raporlamada doğru veri ile işlem yapabilmek için gün sonu banka raporlarını ve kayıtların oluşmasını beklemeniz gerekmektedir.  SAP e-Hesap uygulaması ile anlık erişim sağladığınız banka bakiye ve hareketlerinizle nakit akış raporlamalarınızda da güncel veri ile raporlama yapılabilmektedir.

SAP e-Hesap Özeti Çözümünün Avantajları Nelerdir?

  • Finansalların yönetiminde oldukça önemli olan nakit akış raporlamasının güncel veri ile hazırlanmasını sağlar
  • Banka hareketlerine anlık ulaşım, işlem sürecini hızlandırılmakta ve zaman tasarrufu sağlar
  • Otomatik muhasebe kaydı işlemi, manuel kayıtlar sırasında oluşabilecek hataları minimize eder
  • Tüm banka hareketlerine tek ekrandan erişim sağlar her bir banka için ayrı kullanıcı adı ve şifre işlemine gerek olmaz.
  • Saatlerce süren banka mutabakatlarını bir kaç dakikada tamamlamanıza olanak sağlar.

 

“MDP SAP e-Hesap özeti çözümü, 2014 yılından bu yana 20+ banka entegrasyonuyla 40+ şirkette aktif olarak kullanılmakta ve iş ortaklarımızın finansal süreç yönetiminde büyük kolaylık sağlamaktadır. “

Uygulamanın faydaları ile ilgili bir örnek üzerinden ilerleyecek olursak; 

Müşteri kredi risk yönetimi süreci ile çalışan bir firmada, müşterilerinin yeni sipariş süreçleri kullanılabilir limitlerine göre ilerlemektedir.  

Banka kayıtlarının gün sonu oluşturulduğu yapıda; aynı gün içinde ödeme yapan müşterinizin kullanılabilir limitini bir sonraki gün güncelleyebilir ve yeni sipariş oluşturabilirsiniz. Ancak MDP SAP e-Hesap uygulamasının kullanıldığı yapıda; anlık olarak gelen tahsilatların takibini yapabilir, muhasebe kaydını oluşturabilir ve müşteriden tahsilat yapıldıktan kısa bir süre sonra kullanılabilir kredi limitini güncelleyebilirsiniz. Bunun gibi birçok örnekte banka hesaplarının anlık takibinin faydaları sıralanabilir.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.