Blog

SAP’nin Yapay Zekayla Harmanı: SAP Conversational AI

“SAP Conversational AI”, Ocak 2019'dan itibaren sunulan bir SAP ürünüdür. SAP’nin sunduğu bu ürün sayesinde projelerinizde kullanabileceğiniz dijital asistanlar oluşturmanız mümkündür. SAP Conversational AI tarafından sağlanan bu botla projelerinizde yenilikçi dijital asistanlar oluşturabilirsiniz. Müşteri deneyimini iyileştirmek için yapay zekadan (AI), birinci sınıf dil teknolojisinden ve önceden yapılandırılmış botlardan yararlanabilirsiniz. SAP Conversational AI’ın en önemli faydası çok kısa sürede bir dijital asistan oluşturup, bunu tüm SAP projelerinize entegre edebilmenizdir. Bu sayede uzun proje geliştirme süreçlerinden de kurtulursunuz. Hadi gelin birlikte SAP Conversational AI ürününü inceleyelim.   

Bot Eğitimi

Bot eğitiminin arka planında Doğal Dil İşleme (NLP) teknikleri bulunmaktadır. Bu teknik ile bir dijital asistan oluştururken, en önemli süreç olan analiz sürecini tamamlayabilirsiniz. Çeşitli Doğal Dil İşleme teknikleri ile herhangi bir dilde girilen metinleri analiz edebilirsiniz. Bu analiz sürecinde cümleleri kelime grupları halinde inceleme, kelimelerin her birinin köklerine inme, yanlış yazılan kelimenin doğrusunu tahmin etme ve daha birçok farklı teknik yer almaktadır.  

Sohbet robotlarını herhangi bir SAP çözümüne, harici iletişim kanalına (Skype, Microsoft Teams vs) veya back-end sisteme bağlayabilirsiniz. SAP Conversational AI ile: 

  • Çalışan deneyiminde devrim yaratın  
  • Müşteri deneyiminizi dönüştürün 
  • SAP ürün portföyü ile tam entegrasyon sağlayın 
  • Birden çok dil desteğine sahip olun 
  • Güçlü veri analizinden yararlanın 
  • Harici iletişim kanallarına bağlanın 
  • Tescilli doğal dil işleme (NLP) teknolojisini kullanın 
  • Üretkenliği artırın.

Artan Motivasyon

Yapay zeka sohbet robotları ile görüşmeler eyleme dönüştüğü zaman çalışanlarınızın üretkenliğini, işe bağlılığını, yeniliğini ve motivasyonunu arttırabilirsiniz. 

Müşteri Deneyimi ve Kazanımı 

İşletmeler için tasarlanmış güçlü sohbet robotları ile müşterilere sunulan hizmetleri otomatikleştirerek, hem üretkenliği hem de müşteriyi elde tutma oranınızı yükseltin. Bu sayede kârınızı da arttırın. 

Diğer SAP Ürünleriyle Entegre

Kullanıcıyı doğru sayfaya yönlendirin, Sıkça Sorulan Soruları yanıtlayın ve çok çeşitli SAP çözümleriyle tamamen entegre olan yapay zeka sohbet robotlarıyla basit görevleri gerçekleştirin. 


Gereklilikler

Botunuzu oluşturmaya başlamak için https://cai.tools.sap/  adresini ziyaret ederek bir kullanıcı oluşturmaya başlayabilirsiniz!

Hadi bir Bot nasıl tasarlanır inceleyelim 😊 

Adım 1: 

Butona tıklayarak yeni bir bot yaratıyoruz. 

conversational AI

Adım 2: 

Botumuza “Greetings” ve “Smart Talk” becerilerini ekleyebiliriz. Öncelikle botumuza bir isim veriyoruz. İsteğe bağlı olarak açıklama ve konu da girebiliriz. SAP Conversition AI içerisinde birden fazla dil seçeneği mevcuttur. Bu örneğimizde kullandığımız özelikler şunlardır: 

Adı: Reset Password 

Açıklama: Sistem şifresini sıfırlamak için kullanılır. 

Konular: IT-Support, Customer Support 

Dil: İngilizce

Gerekli alanları doldurduktan sonra butona tıklayarak botumuzu yaratıyoruz. 

Adım 3: 

Bot içerisinde varsayılan olarak Greetings, Small-Talk, Fallback yetenekleri otomatik olarak gelir. 

Örneğin; “Greetings” selamlama işlemlerinde devreye girmektedir ve içerisinde birden fazla intent vardır. Peki bu intentler içerisinde neler bulunur? Örneğin, çok farklı şekilde yazılmış fakat birbiri ile aynı anlama gelen cümleler içermektedir. 

How are you?  

How do you feel? 

Are you doing well?  

Fallback içerisinde ise hata mesajı bulunmaktadır. Bot anlamadığı yerlerde o mesajı kullanıcıya dönmektedir. 

sap conversational

Botumuzun çalışıp çalışmadığını varsayılan olarak gelen selamlama komutları ile test edebiliriz. 

SAP Conversational AI
sap conversational ai example

Artık SAP Conversational AI'ın ne olduğunu ve nasıl kullanılabileceğini biliyorsunuz. Bir sonraki yazımda örnek bir proje oluşturarak daha detaylı incelemeler yapacağız.  

MDP Blog'u Takipte Kalın 😊  


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.