Blog

SAP Business Technology Platform (SAP BTP) Nedir?

Farklı uygulamalar ve analitik teknolojiler sayesinde satış, müşteri memnuniyeti veya verimlilik gibi faktörlere dair yoğun bir bilgi akışı mevcut. Fakat çoğu işletme bu verilerden gerekli faydaları sağlayamamaktadır. Farklı platformlar üzerinde biriken veriler, kopuk bir bilgi birikimine sebep oluyor.

Hangi verileri topladığınız, bunların analizini nasıl sağladığınız, ve elde ettiğiniz sonuçlara dair nasıl bir yol izlediğiniz—hangi sektörde çalıştığınız fark etmeksizin—işletmenizin başarısını etkileyecektir. SAP Business Technology Platform (BTP), verilerinizi en hızlı şekilde değere dönüştürmenizi sağlayan SAP teknoloji portföyüdür. Bu yazıda SAP BTP’nin ne olduğunu, işletmelere sağladığı avantajları ve nasıl uygulanabildiğini anlatacağız.

 

SAP Business Technology Platform Nedir?

SAP Business Technology Platform, işletmelerin verilerini değere dönüştürmesine yardımcı olan entegre SAP teknoloji portföyüdür.

SAP Business Technology Platform

SAP BTP, akıllı teknolojiler ile iş süreçlerinizi optimize etmeniz için birçok seçenek sunmaktadır. Analitik teknolojiler dışında yapay zeka (AI), Internet of Things (IoT), blockchain ve uygulama geliştirme olanaklarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca platform, SAP topluluklarına ve geliştiricilerine kendi çözümlerini üretme konusunda hiç olmadığı kadar geniş bir özgürlük tanımaktadır.

 

SAP Business Technology Platform’un Önemi

SAP BTP, işletmelerin verilerini değere dönüştürmelerine ve iş süreçlerinin hızını artırmalarına olanak tanır. Platform, kullanıcılarına üç ana noktada operasyon kolaylığı sağlar:

  • Değere dönüşen veriler

SAP üzerindeki tüm veri kaynaklarınızı analiz ederek, iş süreçlerinizi iyileştirecek öngörüler edinebilirsiniz.

  • Uçtan uca entegrasyon

SAP, non-SAP ve 3. parti çözümlerinizi entegre edebilir, farklı uygulamalar arasında kolayca veri alışverişi sağlayabilirsiniz.

  • Geliştirilebilme ve genişletilebilirlik

İşletmenize özel SAP uygulamaları geliştirebilirsiniz veya halihazırdaki uygulamalarınızı ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz.

Business Technology Platform

SAP Business Technology Platform Kullanım Alanları

SAP BTP dört ana teknoloji kategorisinden oluşur: veritabanı ve veri yönetimi, uygulama geliştirme ve entegrasyon, analitik ve akıllı teknolojiler. Bu dört başlık altında birçok özellik ve sistem barınmaktadır.

Veritabanı ve Veri Yönetimi

Depolama özelliği bulunan veritabanı yönetim sistemleri, kurumların iş süreçleriyle ilgili kararları gerçek zamanlı verilere dayanarak vermelerini sağlar.

Örnek kullanım alanı:

SAP Cloud Application Programming Model farklı araçlar, diller ve kütüphanelerden oluşan entegre bir framework’tür. Kapsamlı UI kaynaklarınız olmasa bile, bu model sayesinde “extension application” oluşturabilirsiniz ve SAP S/4HANA sisteminiz ile “extension” arasında eş zamanlı veri alışverişi sağlayabilirsiniz. Kullanıcılar IT desteği olmadan UI’yı geliştirebilir ve özelleştirebilir. Bu sayede, farklı kaynaklardan ve sistemlerden elde ettiğiniz verilerden sürekli olarak faydalanabilirsiniz.

Analitik

Bu varlık ile veriler analitik çözümler ile değerlendirilebilir. Akıllı teknolojiler gerçek zamanlı veri akışlarıyla beslenir ve SAP, geleceğe dair öngörüler oluşturur.

Örnek kullanım alanı:

SAP Analytics Cloud kullanarak veri kaynaklarınızdan simülasyonlar ve görselleştirmeler oluşturabilirsiniz. SAP BTP’nin sağladığı makine öğrenimi ve grafik oluşturma özellikleri, tüm veri analitiği ve veri bilimi ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Yüksek hızlı işleme gücü ve gerçek zamanlı veri işleme motorları sayesinde veri ambarınızın (data warehouse) mimarisini güçlendirirsiniz.

Uygulama Geliştirme ve Entegrasyon

SAP BTP, bulut tabanlı veya on-premise uygulamarın SAP, non-SAP ve 3. parti çözümleriyle entegrasyonunu sağlar, geliştirilmeyi kolaylaştırır.

Örnek kullanım alanı:

SAP Extension Suite ile güvenli ve özelleştirilmiş bulut tabanlı Java uygulamalar geliştirebilirsiniz. SAP Cloud Platform mimarisi, uygulamalarınızda meydana gelen hataların sıklığını ve düzeltilme süresini azaltır. Microservice hizmetlerinde güvenlik uygulayarak sistemlerinizin kullanılabilirliğini artırabilir ve uygulama kullanıcı deneyimlerini iyileştirebilirsiniz.

Akıllı Teknolojiler

Akıllı teknolojiler, kurumlara dair tüm süreçlerin optimize edilmesini sağlar; yapay zekâ, makine öğrenmesi ve IoT gibi teknolojiler ile inovatif çözümler sağlayarak iş süreçlerinden alınan verimi çoğaltır.

Örnek kullanım alanı:

SAP Conversational AI kullanarak çalışanlarınıza veya müşterilerinize farklı veriler hakkında bilgi verebilecek chatbot’lar oluşturabilirsiniz. Nestlé, SAP BTP’nin bu özelliğinden faydalanarak, İK çalışanları için yapay zeka ile çalışan bir chatbot oluşturmuştur. Nestlé’nin İK çalışanları, Web ve mobil cihazlar için optimize edilen SAPUI5 tabanlı UX arayüzünden chatbot ile diyalog kurabiliyorlar; ve bu chatbot, personel sayısı veya işe alma oranlarına dair bilgileri kolay ve güvenli bir şekilde yöneticilere aktarabiliyor.

 

Sonuç

SAP kullanan işletmeler için Business Technology Platform aslında yabancı bir konu değil. SAP BTP, SAP kullanıcıların zaten kullandığı teknolojilerden oluşan bir portföy: SAP HANA, SAP PO ve SAP AI Business Services bunlardan birkaç örnektir. BTP’nin farklı alanlarını birleştirerek kapsamlı çözüm bileşenleri yaratmak, karmaşık sorunlarınızın çözümünü hızlandırır ve daha başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlar.

SAP Business Technology Platform’un tek bir ürün olmadığının altını çizmek gerekiyor. BTP, işletmenizin güncel ve gelecekteki ihtiyaçlarını karşılayacak SAP teknolojilerinden oluşan entegre bir portföydür. Gereksinimlerinizi en verimli şekilde yerine getirecek çözümler bileşinini oluşturmak için kapsamlı SAP PI/PO/CPI danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Verilerinizi değere dönüştürmek için tıklayın ve sizinle en kısa zamanda iletişime geçelim.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.