Blog

SAPUI5’te Veri Bağlama (Data Binding) Nedir?

Bu blog yazımızda SAPUI5’taki veri bağlama türleri nelerdir, hangi durumlarda hangi veri bağlama türünü tercih etmeliyiz gibi soruların cevaplarını arayacağız. Eğer kullanılan modelde çeşitli verilere sahipsek, onu kullanıcı arayüzünde nasıl görüntüleyebiliriz?

Aslında veri bağlama işlemi, basit olarak kullanıcı arayüzü ile iş mantığı arasında bir bağlantı kuran işlemdir. Bağlanma hedefi ile bağlantı kaynağı arasında bir köprüdür.

Bağlama yöntemleri nelerdir?

SAPUI5’te temel olarak 3 farklı bağlama yöntemi vardır:

  • One-way binding (Tek yönlü bağlama)
  • Two-way binding (İki yönlü bağlama)
  • One-time binding (Tek seferlik bağlama)

 

One-way binding

Tek yönlü bağlama, modelden görünüme bağlama anlamına gelir; ön taraftan yapılan herhangi bir değişiklik modeli etkilemez, tüm veri değişiklikleri yalnızca kontrollere yansıtılır.

 

Two-way binding

İki yönlü bağlama, modelden görünüme ve görünümden modele bağlama anlamına gelir; ön taraftan yapılan tüm değişiklikler modele ve veri tabanına yansıtılır, modelde ve görünümde yapılan değişiklikler, sırasıyla tüm bağlamaları, görünümü ve modeli günceller.

 

One-time binding

Tek seferlik bağlama, modelden görünüme tek seferlik bağlama anlamına gelmektedir. Tek seferlik bağlantıdan sonra tekrar bağlantı kurulmaz.

Aşağıdaki tabloda bahsettiğimiz bağlama türlerinin hangi modellerde desteklendiğini görüntüleyebiliriz.

 

Veri bağlama türleri nelerdir?

  • Element binding
  • Property binding
  • Aggregation binding
  • Expression binding

 

Element Binding

Örneğin şu şekilde bir data var.

Şimdi UI kodunda ise yukarıdaki verileri gösterecek bir "layoutumuz" var. Veri bağlama sırasında alt kontroller için aşağıdaki gibi tam yolu belirtmemiz gerekmez.

Böylece eleman bağlama, bir ebeveyne göre tüm çocukların göreceli bağlanmasına izin verir.

 

Property Binding

Özellik bağlama, kontrol ile model arasında basitçe bağlamadır. Verilerin otomatik olarak başlatılmasına ve güncellenmesine olanak sağlar.

Input alanına veri bağlamak için value özelliğini kullanıyoruz, buraya bağlayacağımız modelin yolunu vererek erişim sağlayabiliriz.

 

Aggregation Binding

Verilerimizi tablo veya liste biçiminde göstermek istiyorsak aggregation bağlama kullanabiliriz.

Bu örnekte ise verileri bağlamak için List kontrolünün <items> özelliğini kullanıyoruz, fakat ObjectListItem kontrolü bir şablon olarak çalışıyor.

 

Expression Binding

Model verilerimiz üzerinde bir miktar hesaplamaya veya bir çeşit karşılaştırmaya ihtiyacımız varsa, ifade bağlama kullanmak yararlıdır. Örneğin yukarıdaki örnekte numberState özelliğini şu şekilde güncelleyebiliriz:

Modeller ve veri bağlama, iki veri veya bilgi kaynağını bağlamak ve verileri senkronize etmek için SAPUI5 uygulamalarında kullanılmaktadır. SAPUI5 uygulamaları farklı model türlerini desteklemektedir. JSON modeli XML modellerine göre çok daha iyi bir performans sağladığı için kullanımı daha çok tercih edilmektedir.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur 😊 Yeni içeriklerimizden haberdar olmak isterseniz aşağıdaki forma email adresinizi girmeyi unutmayın!


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.