Blog

SAP FIORI MAINTAIN FORM TEMPLATES UYGULAMASI

SAP S/4HANA Fiori ve Cloud’da Adobe Formları

SAP S/4HANA Fiori ve Cloud'da Adobe formları, uygulama nesnelerini (satın alma siparişleri, sözleşmeler veya faturalar gibi) PDF biçiminde işlemek için kullanılan standart bir teknolojidir. Bulutta ve Fiori’de çıktı yönetimi; form şablonunun geliştirilmesi ve bakımı, veriyi birleştirme, veriyi işleme ve formlar için çıktı belirleme konusundaki gereksinimleri sağlar.

Maintain Form Template

Günümüz teknolojisinde Form çıktılarının bakımını Fiori'de yapmak mümkün. Bunun için Fiori bize tasarımını seçip özelleştirebileceğimiz veya standard template'leri seçip kullanabileceğimiz bir uygulama sunuyor. 

Maintain Form Template

Maintain Form Templates Avantajları

Mevcutta bulunan tüm şablonları bir liste şeklinde görüntülenebilir ve bu şablonları atanan dillere ve ülkelere göre filtrelenebilir. Buna ek olarak, belirli bir dil için yeni bir custom şablon oluşturulabilir. Uygulama içerisinde form oluşturmak oldukça basit olduğu için formu Fiori üzerinden hazırlamak geliştiricilere büyük zaman kazandırır. Ayrıca, uygulama kusursuza yakın bir form görünümünü kullanıcılarına sunuyor.

Parça tabanlı form şablonları, içerik şablonu ve ana form şablonundan oluşur. Fiori'de bu şablonlar üzerinde düzenlemeler yapılabilir.

Ana Form Şablonları

Ana form şablonları, logolar ve altbilgi verileri gibi statik bilgileri içerir. Bu veriler kuruluştan kuruluşa değişebilir ve özelleştirilebilir. Kalıp form şablonları, içerilen kalıp sayfalar için farklı düzen tanımları içerir. Bu tanımlar bahsi geçen statik metinleri, logoları ve adresleri içerir.

İçerik Formu Şablonları

İçerik formu şablonları, statik olmayan ve uygulamayla ilgili verileri görüntülemek için kullanılan form şablonlarıdır. Aynı zamanda, bu form şablonları, logolar ve altbilgi verileri gibi verileri görüntülemek için ana form şablonlarını kullanır. SAP ERP'deki form şablonlarından farklı olarak, SAP S/4HANA'daki parça tabanlı form şablonları SAP GUI dışında düzenlenmelidir.

Çeviriler (Translations)

Form şablonları çoklu dil'i destekler. Özelleştirilmiş veya önceden teslim edilmiş form şablonunun, ek çevirilerin oluşturulabileceği özgün bir dili vardır. Çeviriler, orijinal dil form şablonunun sürümleridir. Bu, genel tasarımın (grafik düzeni, kullanılan yapı ve öğeler) aynı olduğu, ancak dile bağlı metinlerin çevrilmiş metinlerle değiştirildiği anlamına gelir.

Custom form şablonlarının çevirilerini düzenlemek için Maintain Form Template uygulamasının Çeviriyi Düzenle işlevi kullanılabilir. Önceden yüklenmiş sistem dilleri için çeviriler eklenebilir ve silinebilir. Buna ek olarak, çevrilmiş form, Adobe LiveCycle Designer'da önizlemek için XDP dosyası olarak indirilebilir.

SAP Fiori Maintain Form Template
Maintain Form Translations

Custom Font Düzenlemeleri

Custom form template'lerinde özel fontlar kullanılabilir. Bu özel yazı tipleri bir PDF'e gömülü bir şekilde olmalıdır. Bunun için Maintain Form Template uygulamasında "Fontu PDF'e gömülü getir " özelliği kullanılmalıdır.

Form çıktısında custom yazı tiplerinin kullanılması için ilgili custom yazı tiplerinin Adobe Document Services Configuration uygulaması kullanılarak Adobe Document Services'a (ADS) yüklenmesi gerekir.

Özel form düzenlerinin geliştirilmesi için, karşılık gelen Custom yazı tiplerinin Adobe LiveCycle Designer ile aynı Windows makinesine yüklenmesi gerekir.

Custom Form Şablonlarının Önceki Sürümlerine Erişim

Custom form şablonlarınızın önceki sürümlerine erişilebilir ve bunları indirilebilir. Bunlara ek olarak,  iki sürüm nesne düzeyinde karşılaştırılabilir.

Nesneler, text reference ID aracılığıyla veya (hiçbiri yoksa) form şablonundaki nesne yolu aracılığıyla tanımlanır. Karşılaştırma, silinen nesneleri, eklenenleri ve diğer değişiklikleri görüntüler. Değişiklikler, öğelerin XML'inde tanımlanan farklılıkları ayrıntılı olarak görüntüler.

Maintain Form Tamplates Uygulamasının Implementasyonu

Uygulamanın teknik bilgilerine ve dökümantasyonuna Fiori App Library'den erişmek mümkün. Bu sayede uygulamanın Fiori Launchpad'e implemente edilmesi oldukça kolay. Uygulamaya erişebilmek için, uygulamanın kataloğunu içeren bir rol oluşturup, oluşturulan rolün ilgili kişiye atanması ve uygulamanın Odata servislerinin aktifleştirilmesi yeterli olacaktır.

Form Şablonları İçin Veri Bağlantısı

Önceki veri alma teknolojisi olan ABAP Dictionary tabanlı arayüz yerine, yeni parça tabanlı form şablonlarının yanı sıra yeni bağımsız form şablonları için veri bağlantısı SAP Gateway hizmetleri aracılığıyla kurulur.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.