Blog

Gelen e-Arşiv Faturaların SAP’de Görüntülenmesi

E-Arşiv fatura, Türkiye'nin dijitalleşme kapsamında e-Fatura, e-Defter ve e-İrsaliye'ye ek olarak ortaya çıkan bir e-Belge türüdür. Kullanımı yıldan yıla artan e-Arşiv fatura'da mükelleflerin karşılaştığı en büyük sorunlar arasında tarafına düzenlenen e-Arşiv faturaların görüntülenememesi yer almaktadır.

Bu yazımızda SAP ERP kullanan firmaların gelen e-Arşiv fatura süreçlerini nasıl yönetebileceğini paylaşacağız.

E-Arşiv Görüntüleme Problemi Nedir?

Dijital ortamda düzenlenen e-Fatura ayrıca alıcıya elektronik ortamdan otomatik olarak ulaşmaktadır. Alıcı, adına düzenlenen bir e-Fatura suretini ihtiyaç anında dijital olarak görüntüleyebilmektedir.

E-Arşiv fatura ise dijital ortamda hazırlanmaktadır fakat alıcıya manuel olarak elektronik veya fiziki olarak iletilmesi gerekir. Eğer faturayı düzenleyen kişi bu faturayı iletmez ise alıcı bu faturanın detaylarını görüntüleyememektedir. Çünkü GİB e-Arşiv portal ve İnteraktif Vergi Dairesi uygulamalarından mükellefler sadece adına düzenlenen faturaların listesini ve bu faturalara ait sınırlı bilgileri görebilmektedir. Bu bilgiler gelen faturanın muhasebeleştirilmesi için yeterli olmadığı için mükellefler faturayı düzenleyen kişiye ulaşıp faturayı göndermesini istemesi gerekmektedir.

E-Arşiv Faturalar Nasıl Görüntülenir?

Muhasebe ekipleri için adına düzenlenen fakat tarafına ulaşmayan faturaları tespit etmek iş gücü ve zaman kaybı oluşturmaktadır. MDP Group bünyesinde geliştirdiğimiz Gri Portal, GİB ve İVD ile entegre çalışan bir e-Arşiv fatura görüntüleme çözümüdür. Gri Portal kullanıcıları arasında belgeler otomatik olarak eşleştiği için işletmeler iş ortaklarıyla birlikte Gri Portal'i kullanması halinde kesilen tüm e-Arşiv faturaları platform içerisinden PDF formatında görüntüleyebilmekte ve indirebilmektedir.

E-Arşiv Faturaları SAP’de Görüntülemek Mümkün Mü?

Gri Portal, hem cloud hem de SAP ile bütünleşik çalışabilen çözümdür. Böylece SAP kullanan firmalar gelen e-Arşiv faturalarını farklı bir platforma girmeye gerek kalmadan SAP içerisinde de görüntüleyebilmektedir. Çözümümüz ayrıca çoklu şirket kodunu da desteklemektedir. Birden fazla VKN'ye ait gelen e-Arşiv faturaları takip etmek isteyen firmalar SAP sistemleri içerisinde tüm VKN'lerine ait e-Arşiv faturalarını takip edebilirler.

E-Arşiv Fatura Görüntüleme Çözümünün Avantajları Nelerdir?

  • Tarafınıza düzenlenen e-Arşiv faturaları PDF formatında görüntüleyebilirsiniz.
  • Arşivleme sistemi ile geçmiş faturalarınıza ihtiyaç anında kolayca erişebilirsiniz.
  • GİB e-Arşiv portal ve İVD ile entegre çalışır, böylece hem GİB hem de İVD faturalarınızı tek platformdan görebilirsiniz.
  • Havuz sistemi ile size fatura kesen mükellefler Gri Portal kullanıcısıysa tarafınıza kesmiş oldukları tüm faturalar otomatik sizinle eşleşir. Günden güne artan kullanıcı sayısıyla Gri Portal ulaşılamayan faturaları ulaşabilir kılmaktadır.
  • SAP ERP entegrasyonu
Tarafıma Kesilen Faturaları Görüntüleme

Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.