Blog

5 Adımda SAP e-Muhasebe Fişi Çözümü

E-Defter uygulamasına tabi mükelleflerin, Muhasebe Fişlerini muhafaza etmeleri zorunludur. Muhasebe Fişlerinin elektronik ortamda ne şekilde oluşturulacağı ve muhafaza edileceği, mükellefin tercihine göre değişebilir. Mükellef, fişlerini ister kâğıt olarak ister elektronik ortamda saklayabilir. Fişleri kâğıt olarak fiziksel bir arşivde muhafaza etmeyi tercih eden mükelleflerin, aşağıda belirttiğimiz unsurları göz önünde bulundurmaları gerekir.

Muhasebe Fişlerinin Fiziksel Muhafazası ve İbrazı

Fiziksel arşivlerin kaplayacağı alan nedir?

Defterlerin ve belgelerin (bu belgelere Muhasebe Fişleri de dahil olmak üzere), Türk Ticaret Kanunu’na göre 10 yıllık, Vergi Usul Kanununa göre 5 yıllık muhafaza süreleri vardır. Bu sepeble 10 yıl boyunca biriken belgeleri ve Muhasebe Fişlerini barındırabilecek bir alanın tahsis edilmesi gerekmektedir.

Arşivdeki belgelerin veri bütünlülüğü ve güvenliliği nasıl sağlanır?

Muhasebe Fişleri gerektiğinde ibraz edilmelidir. Mükellef, belgeleri eksiksiz ve okunabilir şekilde denetim elemanlarına ibraz etmekle yükümlüdür. Fiziksel arşivde kâğıt ortamda belgelerin zamanla kaybolma, yıpranma ve hasara uğrama gibi riskler bulunmaktadır. Ayrıca gerektiğinde ibraz etmek amacıyla ilgili belgelerin arşivde aranıp bulunması işlemi de oldukça zaman alabilmektedir.

Doğru dosya formatı ve belgelerde bulunması gereken asgari bilgiler nedir?

Bu bilgilerin eksiksiz bir şekilde edinilmesi ve belgelerin hatasız bir şekilde oluşturulması gerekmektedir. İnternette birçok kaynak konu hakkında bilgi sunmaktadır, ancak hatalı veya eksik bilgi edinilmesi durumunda, mükellef Muhasebe Fişlerini ibraz yükümlülüğünü yerine getiremeyebilir.

Peki Muhasebe Fiş’lerini elektronik ortamda oluşturarak muhafaza etmenin avantajları nelerdir?

Muhasebe fişlerini elektronik ortamda oluşturduğunuzda yazıcı, toner ve kağıt masraflarını ortadan kaldırmış olursunuz. Ayrıca elektronik ortamda oluşturulan belgelerin saklanması, ulaşılması ve gerektiğinde ibraz edilmesi çok daha kolay ve hızlıdır.

SAP ile Hızlı ve Kolay E-Muhasebe Fişi Düzenleme

MDP Group’un SAP ile entegre geliştirdiği SAP e-Muhasebe Fişi çözümü ile, e-Muhasebe Fişlerinizi SAP sisteminiz üzerinden birkaç kısa adımda oluşturabilirsiniz. Manuel olarak veri girmenize, dosya formatları ile uğraşmanıza, belgelerin çıktılarını almanıza ve fiziksel bir arşiv oluşturmanıza gerek kalmasın! SAP e-Muhasebe Fişi çözümü ile birkaç adımda e-Muhasebe Fişlerinizi oluşturabilir, muhafaza edebilir ve ibraz edebilirsiniz.

  • SAP sisteminize giriş yapın ve e-Muhasebe Fişi Oluştur butonuna tıklayın.
mdp e-muhasebe fişi
  • Muhasebe Fişini oluşturmak istediğiniz tarihi veya tarih aralığını seçin.
sap e-muhasebe fişi
  • E-Muhasebe Fişini düzenlemek istediğiniz belgeleri seçin. Oluştur butonuna tıkladığınızda, belgeler sunucuya gönderilir, e-Muhasebe Fişiniz oluşturulur ve Mali Mühürlü, zaman damgalı imzası işlenir.
e-muhasebe fişi oluşturma
  • Artık oluşturulan e-Muhasebe Fişiniz, SAP sisteminizde arşivlendi. E-Muhasebelerinizi görüntülemek mi istiyorsunuz? SAP ana ekranınızdan bu sefer, "e-Muhasebe Fişini listele" butonuna tıklayabilirsiniz.
sap muhasebe fişi
  • Görüntülemek istediğiniz e-Muhasebe Fişlerini şirket koduna veya kayıt tarihine göre filtreleyin.
sap muhasebe çözümü

Ayrıca şunu belirtelim; fiş yoğunluğuna göre değişkenlik göstermekle birlikte, çoğunlukla tüm adımlar dakikalar içinde tamamlanır. Bu sayede oluşturduğunuz e-Muhasebe Fişlerinize, dilediğiniz zaman SAP sisteminiz üzerinden erişebilirsiniz. Ayrıca e-Muhasebe Fişlerinizi gün, hafta, ay veya yıla göre filtreleyebilir, kolayca dosyalarını oluşturabilir ve XML formatında indirebilirsiniz.

SAP ile %100 entegre çalışan, muhasebe departmanınızın operasyonel iş yükünü ve maliyetini kayda değer bir şekilde azaltacak SAP e-Muhasebe Fişi çözümüyle ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.