Blog

ABAP Nedir? SAP ABAP Danışmanlığı Nedir?

ABAP, yazılım şirketi SAP tarafından geliştirilen dördüncü nesil, üst düzey bir programlama dilidir. ABAP kelimesi başlangıçta "genel rapor oluşturma işlemcisi" anlamına gelen Allgemeiner Berichts-Aufbereitungs-Prozessor kelimelerinin kısaltmasıydı. Sonraki süreçte ise ABAP, “Advanced Business Application Programming” olarak isimlendirildi. ABAP, SAP müşterilerinin SAP ERP modüllerinin özelleştirilmesine ve işlevselliğinin değiştirilmesine yardımcı olmaktadır. Bunun haricinde ise ABAP; finansal muhasebe, malzeme yönetimi, varlık yönetimi ve diğer tüm SAP modülleri için iş akışlarının özelleştirilmesine yardımcı olabilmektedir.

SAP ABAP’ın Tarihsel Gelişimi

ABAP’ın geliştirilmesine 1980’lerde başlanılmıştır. Yıllar geçtikçe yeni özellikler kazanan ABAP için 1999’da SAP ABAP Nesneleri olarak adlandırılan nesne yönelimli bir uzantı tanıtıldı. ABAP, ilk geliştirildiği sırada SAP’nin R/2 platformu için raporlama dili olarak kullanıldı.

ABAP’ın en benzersiz özelliği ise Logical Databases (LDBs) yani Mantıksal Veri tabanları konseptini kullanan ilk dil olmasıydı. ABAP, Mantıksal Veri tabanları konseptiyle temel veri tabanı seviyelerini kullanan dillere kıyasla daha yüksek düzeyde soyutlamaya sahip olmuştur.

Bunların dışında “Kurumsal Kaynak Planlama (ERP)” sisteminin birincil uygulama ve genişletme dili olan ABAP, SAP R / 3'te önemli konumadır. ABAP özellikleri, kullanılmakta olan SAP R / 3 veya NetWeaver sürümü ile son derece entegredir. Dilin yeni özelliklerine erişmenin tek yolu, ABAP uygulama sunucusunun daha yeni bir sürümüne yükseltmektir. Çoğu durumda, daha yeni bir uygulama sunucusu sürümünün özellikleri kullanılarak yazılan programlar, eski SAP sistemlerinde çalışmamaktadır.

SAP ABAP’ın Avantajları

Büyük programlar için modülerleştirme yöntemleri, programcının hayatını çok kolay ve basit hale getirir. ABAP, aşağıdaki fonksiyonları desteklemektedir;

  • Güçlü rapor geliştirme,
  • Yazdırılabilir formatta formlar geliştirme,
  • Yeni ekran geliştirme,
  • Ekranları müşteri ihtiyaçlarına göre kişiselleştirme,
  • Veri yükleme ve bilgilendirici veri görüntüleme,
  • Karmaşık raporlar oluşturma.

SAP ABAP Danışmanlığı Nedir?

SAP ABAP Danışmanlığı, SAP ABAP danışmanları tarafından müşterilere sağlanan danışmanlık ve programlama hizmetleridir. SAP yazılımı, herkese uyan tek bir çözüm değildir. Bu yüzden her müşterinin SAP iş uygulamalarını bireysel ihtiyaçlarına göre yapılandırması gerekmektedir. SAP ABAP danışmanlığı, SAP kullanan işletmelerin iş uygulamalarındaki ihtiyaçlarını SAP’nin standart programlama dili olan ABAP kullanarak geliştirmekten sorumludur. SAP ABAP danışmanı bu süreçte müşterilerin ihtiyaçlarını tespit ederek bu ihtiyaçlara SAP teknolojisine dayalı çözümler tasarlar ve bu çözümleri müşterilerin mevcut sistemleriyle birleştirir.

MDP Group, işletmelerin ABAP raporu oluşturma ve geliştirme süreçleri için uzman danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. İş süreçlerinizdeki değişimleri SAP sistemlerinizle entegre etme süreçlerinizde destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.