Blog

İşletmeler Neden Endüstri 4.0 Teknolojilerini Benimsemeli?

İşletmelerin Endüstri 4.0 teknolojisini benimsemesi için pek çok geçerli sebebi bulunmaktadır fakat “Endüstri 4.0, geleceğin teknolojisidir” cümlesinin gerçeği yansıtmadığını belirtmekte fayda var. Çünkü Endüstri 4.0 tam olarak bugüne ait bir teknolojidir ve işletmeleri bugünün en verimli standartlarına ulaştırmaktadır. Daha üretken olmakla sonuçlanan, daha az atık oluşturan, ürünleri ve müşteri hizmetlerini geliştiren bu teknolojileri benimsemeyen işletmelerin, bulunduğunuz çağın gerisine düşmesi pek uzun sürmeyecektir.

Endüstri 4.0 nedir?

Endüstri 4.0 veya Dördüncü Sanayi Devrimi, endüstriyi değiştiren dönüştürücü teknolojilerin yeni aşamasını ifade eder. Diğer devrimleri kısaca hatırlatacak olursak; buhar ve su gücü, elektrik – montaj hatları ve sanayiyi başkalaştıran bilgisayarlaşma kavramlarıyla özetleyebiliriz. 4. Sanayi Devrimi, bilgisayarlaşmanın 3. Sanayi Devrimi üzerine kuruludur. Ancak bulunduğumuz çağda bilgisayarlar, akıllı makineler, birbirine bağlı cihazlar ve yapay zeka ile birleşerek makine öğrenimi yaratmak için fiziksel, dijital ve biyolojik dünyalar oluşturmaktadır. Birbirine bağlı tedarik zincirlerinden akıllı robotlara bu yeni devrim, herkesin iş süreçlerini yeniden düşünmesini gerektiriyor. Endüstri 4.0’ın tüm disiplinleri, ekonomileri ve endüstrileri etkileyeceği çok açıktır.

Endüstri 4.0 Teknolojilerinin Faydaları

Endüstri 4.0 teknolojilerinin fiili kullanım durumları çeşitli şirketler için farklı olsa da sağladığı faydalar benzer paydalarda buluşabiliyor. Bu avantajlar her sektördeki her şirket için geçerlidir. Bu nedenle, Endüstri 4.0 kullanmak için daha önce herhangi bir girişimde bulunmadıysanız, bu teknolojilerin bir kısmını benimsemeye başlamanın ne kadar önemli olduğunu yazının devamında okuyabilirsiniz.

Üretkenlik / Daha Fazla Verimlilik

Endüstri 4.0 teknolojisiyle, şirketler yalnızca daha verimli bir şekilde ürün üretmekle kalmazlar, aynı zamanda bakım sağlayan makinelerdeki sensörler sayesinde sistemlerini çalışır durumda tutabilirler.  Makineler, büyük verileri toplayıp işleyerek operasyonları iyileştirme fırsatlarını belirleyebilir, sorunları insanların aynı bilgileri işleyebileceğinden daha hızlı giderebilir. Gerçek zamanlı analiz ve operasyonlar boyunca iletişimin gerçekliği, tüm sistemin daha hızlı optimizasyonunu sağlar.

İşletme Maliyetlerini Azaltın

Endüstri 4.0 teknolojileri, iş süreçlerini daha çevik bir hale getirir ve yüksek maliyetler olmadan daha fazla özelleştirme fırsatları yaratır. Gerçek zamanlı kalite kontrolü özelliğiyle, yeniden çalışmayı ve israfı azaltır. Öngörücü bakımın verimliliklerine ek olarak önemli maliyet tasarrufları da sağlanmış olur. 3D yazıcılar sayesinde, hızlı yenilikte bir artış olurken mühendislik ve prototip oluşturma maliyetleri azalır. Kuruluşunuzda daha yüksek otomasyona sahip olmak, değerli zaman ve paradan tasarruf sağlar.

Büyüme

Tüketicinin istediği ürünleri yaratabilir ve pazara daha hızlı ulaştırabilirseniz, gelirleriniz artacaktır. Endüstri 4.0 teknolojileri, şirketlerin tam da bunu yapmasına yardımcı olur. Tüketiciler istediklerini “her zaman ve her yerde” elde etmeyi bekliyorlar ve bunu sağlayabilirseniz – ve akıllı makinelerin yardımıyla yapabilirsiniz – büyüme sonuçlanacaktır. Ek olarak, analiz ve yüksek hacimli verilerin paylaşılması sayesinde daha iyi bilgi akışı, tüm organizasyon genelinde iletişimi, hizmeti ve desteği geliştirir.

İş Modelini Değiştirir

Endüstri 4.0, şirketlerin faaliyet gösterdiği endüstriyel paradigmayı değiştirerek şirketinizin müşterileri için değer yaratma şeklini dönüştürür. İzlenen ve toplanan muazzam miktarda veri, yeni ve daha akıllı ürünler ve hizmetler yaratmanın yolları hakkında iç görüler oluşturabilir. İşletmelerin ürünlerine (ürün-hizmet sistemi) hizmet eklemelerine neden olarak bir ürünün yaşam döngüsünü daha bütünsel hale getirir. Bugünün ve yarının iş modelinin, bunu mümkün kılmak için Endüstri 4.0 teknolojilerini kullanarak bütüncül, hızlı ve esnek olması gerekiyor. 4. Sanayi Devrimi’nde akıllı makinelerin gücü kullanılarak inovasyon teşvik edilmektedir.

Müşteri Memnuniyeti

4. Sanayi Devrimi ile mümkün kılınan iç görüler, müşteri deneyimi de dahil olmak üzere işin her yönündeki gelişmeye ışık tutabilir. Endüstri 4.0 teknolojileriyle güçlendirilmiş bir işletme, müşterilerine geleneksel işletmelerin yapamayacağı şekilde yanıt verebilir. Müşteri deneyimi ve müşteri katılımı, sanal ve artırılmış gerçeklik çözümleri ve diğer Endüstri 4.0 teknolojileri kullanılarak geliştirilebilir.

İşletmenize Endüstri 4.0 teknolojilerini getirmenin maliyeti ve karmaşıklığı bunu yapmakta tereddüt etmenize neden olduysa, yeniden düşünmenin zamanı gelmiştir. Yapay zeka, nesnelerin interneti (IoT), robotik, büyük veri ve 4. Sanayi Devrimi’nin bir parçası olarak sektörü toplu olarak dönüştüren diğer teknolojiler üretkenliği, müşteri memnuniyetini, gelir artışını ve daha fazlasını hızlandırıyor.

Artık bu teknolojileri operasyonunuza katıp katmamak bir seçim meselesi olmaktan çıkmış durumda; bu bir hayatta kalma ve rekabet avantajı meselesidir.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.