Blog

SAP Fiori: Konseptler ve En İyi Uygulamalar

SAP Fiori Nedir?

SAP Fiori, SAP uygulamalarını geliştirmek için kullanılan bir tasarım dili ve kullanıcı deneyimi (UX) yöntemidir.

SAP Fiori, aşağıdaki SAP uygulamaları tarafından kullanılabilmektedir:

 • S/4HANA
 • C/4HANA
 • Sap Analytics Cloud
 • SAP Data Hub
 • SAP Ariba

SAP Fiori tasarımları neredeyse tüm teknolojiler kullanılarak uyarlanabilmektedir. Ancak SAP, JavaScript’i temel alan UI5 adında SAP Cloud Platform SDK kullanarak mobil platformlar için de uyumlu bir UI kütüphanesi sağlamaktadır.

SAP Fiori’de temel olarak 3 farklı uygulama türü bulunmaktadır.

 • Transactional Apps (İşlemsel Uygulamalar):

SAP Fiori’de bulunan işlemsel uygulamalar, seyahat talepleri, izin isteği gibi yönetici ve çalışan arasındaki işlemsel görevleri gerçekleştirmek için kullanılır. Bu tür uygulamalar SAP HANA veri tabanından en iyi şekilde çalışır, ancak farklı performansa sahip herhangi bir veri tabanı ile de kullanım mümkündür. Bu uygulamalar bilgisayarların yanı sıra mobil cihazlar üzerinden de basit SAP işlemlerinin yürütülmesine olanak      sağlar.

 • Analytics Apps (Analitik Uygulamalar):

SAP Fiori Analitik uygulamaları SAP HANA veri tabanı üzerinde çalışmaktadır ve sanal veri modellerini kullanmaktadır. Analitik uygulamalar, iş operasyonları hakkında rol tabanlı, gerçek zamanlı bilgi sağlamak için kullanılmaktadır. Bu uygulama türü SAP HANA’nın gücünü SAP işletme paketiyle bütünleştirmektedir. Analitik uygulamalar kullanılarak, temel performans göstergeleri KPI’ları görüntülenebilmektedir.

 • Fact Sheets (Bilgi Tabloları):

SAP Fiori karolarında daha fazla ayrıntıyı incelemeye olanak sağlamaktadır. Fiori Launchpad arama sonuçlarında, diğer bilgi tablolarında veya işlemsel veya analitik uygulamalar üzerinden durum sayfalarına dair aramalar gerçekleştirmeye yardımcı olur. Bilgi sayfaları yalnızca SAP HANA veri tabanında çalışır ve bir ABAP yığını gerektirir; SAP HANA canlı katman 2 mimarisine taşınabilmeleri mümkün değildir. Belirli bir iş nesnesiyle ilgili tüm bilgileri tek bir yerde görüntülemeyi amaçlamaktadır.

 

SAP Fiori Launchpad

SAP Fiori Launchpad, mobil ve masaüstü cihazlarda SAP Fiori uygulamalarını depolayan, gezinme, yapılandırma ve kişiselleştirme gibi olanaklar sunan bir konteyner olarak anlatılabilir. Fiori Launchpad’de kullanıcının farklı iş uygulamalarına erişmesine izin veren kutucuklar (tile) bulunmaktadır. Bu kutucuklara erişim, kullanıcı rolüne göre belirlenmektedir. İşlem, analitik, bilgi sayfası gibi çeşitli iş uygulamaları için tek bir erişim noktası sağlanmaktadır.

Ana Sayfa (Home Page)

Launchpad ana sayfası, uygulamaları başlatmak için çeşitli kutucuklar barındırır. Kullanıcılar, uygulama kutucuklarını ekleyerek, silerek veya gruplara ayırarak ana sayfalarını kişiselleştirebilir.

 

SAP Fiori Launchpad Temel Avantajları

SAP Fiori Launchpad’i kullanmanın sağlayacağı başlıca avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Belli roller veya kişiler için uygulama kullanımını tanımlayabilme imkânı
 • Tek bir ana sayfa kullanımı
 • Kişiselleştirme
 • Duyarlılık
 • Tek oturum açma
 • Kurmaca
 • Arama
 • Yer imleri
 • Sayfa / gezinme geçişleri SAP Fiori Launchpad – Anahtar Değerler
 • Basit – sezgisel, kolay ve tutarlı kullanıcı deneyimi
 • Rol tabanlı – basitleştirilmiş rota tabanlı gezinme ve iş fonksiyonu erişimi
 • Bağlamsal – gerçek zamanlı, bağlamsal ve kişiselleştirilmiş erişim
 • Duyarlı – tek bir kullanıcı deneyimi ile çapraz cihazlar, sürümler ve kanalların tüketilebilme imkânı
 • Çoklu platform – birden fazla platformda çalışması planlanmaktadır – ABAP (bugün mevcuttur), SAP Portal, SAP HANA Cloud Portal ve HANA.

 

SAP Fiori Uygulamasına Yönelik En İyi Uygulamalar

Kapsamlı Testler Yapmak

Yeni iş süreçlerini ve uygulamalarını uygularken test etmek çok önemlidir. Kuruluşların stratejisine, altyapısına veya kullanıcı ihtiyaçlarına dikkat edilmeli, gereksinimleri karşılayıp karşılamadığı göz önüne alınmalıdır. Güvenlik de test sırasında önemli bir husustur. Testleri yaparken birden çok platform kullanılmalıdır. Örneğin; ABAP, Fiori Launchpad ve Local Sandbox.

SAP Fiori Launchpad’i kullanmak

Launchpad, kullanıcının tüm Fiori uygulamalarına basit bir kullanıcı ara yüzünden kolayca erişme becerisini geliştirir, kullanıcılara istedikleri gibi kişiselleştirme imkânı sunar. Uygulamaların görünürlüğü rol tabanlı olduğu için, kafa karışıklığını önler ve ihtiyaç duyulan tüm uygulamalara hızlıca erişim sağlar.

Çapraz Tarayıcı Testi Gerçekleştirmek

Test aşaması sırasında, kullanıcı ara yüzünün tüm büyük tarayıcılarda (Chrome, Safari, Firefox ve Internet Explorer dahil) çalıştığından emin olmak önemlidir. Farklı tarayıcılarda birden çok sorun ortaya çıkabilir ve yöneticiler bunlardan haberdar olmalıdır. Popüler tarayıcılarda beklenmeyen davranışları, performans sorunlarını ve diğer sorunları ele almak, son kullanıcıların SAP Fiori'ye sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasına olanak tanır.

SAP Back-end Uygulama Güncellemeleri ve Güvenlik

SAP Fiori'nin en etkili şekilde uygulanması için back-end uygulamasının--Fiori temel işlevleri güncel olsa bile-- düzenli olarak güncellenmesi gerekir. Fiori'yi güncellememek, sisteminizi yavaşlatır ve güvenlik açıkları oluşturur. SAP Fiori'yi uygularken güvenlik en önemli önceliktir.

 

SAP Fiori danışmanlık hizmetlerimiz ve geliştirdiğimiz Fiori uygulamaları ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.