Blog

SAP APPLICATION INTERFACE FRAMEWORK (AIF) NEDİR?

SAP Application Interface Framework (AIF), entegrasyonları kolaylaştıran ve izlenilmesine olanak sağlayan bir SAP eklentisidir. Bu eklenti hem cloud, hem de on-premise (şirket içi) sistemler için kullanılabilir. Şirket içi sistemler için AIF, SAP S / 4 HANA on-premise sürümünün bir parçası olarak mevcuttur. AIF, şirket içi sisteminize kurabileceğiniz ve kullanabileceğiniz bir eklenti olarak da mevcuttur (SAP NetWeaver 7.50’ye kadar). SAP AIF, Cloud içerisinde yer alan “Message Monitoring” (Mesaj İzleme) bölümünün altında, bir dizi uygulama olarak mevcuttur. Bu durum biraz kafa karıştırıcı olabilir çünkü kullanıcı arayüzünde özellikle belirtilen AIF isimli bir bölüm görmezsiniz, ancak AIF’in arka planda çalıştığından emin olabilirsiniz. SAP AIF’in teslimat zaman çizelgeleri, Software Stack’in bir parçası olduğu için SAP S4 HANA on-premise ve cloud sürümleri ile aynıdır. Şirket içi AIF kurulumunuzda 12 ayda bir ve bulut uygulamalarınızda her üç ayda bir güncelleme bekleyebilirsiniz.   AIF’in SAP mimarisindeki yeri aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir:

Interface

Bir namespace oluşturduktan sonra, interface tanımlama özelliğini kullanarak entegrasyonlarınızı oluşturabilirsiniz.

Translation – Fix Values

Fix Values, alan içeriklerinde bire bir çeviriye ihtiyaç duyulduğu zaman kullanılır. Gelen entegrasyon senaryosunda, alanların alabileceği sınırlı sayıdaki değer önceden belirlenmiştir ve her değer, SAP AIF tarafından kendine özel olan bir karşılığa çevrilir.

Translation – Value Mapping

Value mapping, kaynak yapıdaki alandan, hedef yapıdaki bir alan için değer türetmek amacıyla kullanılır – beş adede kadar. Örneğin:

Translation – Structure Mapping

Farklı formattaki dosyalar arasında dönüşüm sağlamak ve gönderdiğiniz dosyayı muhatabın şablonuna dönüştürmek için structure mapping kullanabilirsiniz.

Data Checks

Bir entegrasyon için çeşitli kontroller yapılırken Data Check özelliği kullanılabilir. Örneğin; iletilecek mesajdaki A alanı eksikse veya istenilen dışında bir değer alıyorsa, entegrasyonun başarılı şekilde çalışmasını sağlamak için kontrol (Data Check) özelliğini kullanabilirsiniz. Kontrolün başarısız olması durumunda log’a yazılacak bir hata mesajı tanımlayabilirsiniz.

Actions

Bir Action, en az bir Fonksiyon Modülü çağrısının tetiklenmesine neden olur. Action özelliğini, bir post-processing işlemini başlatmak için de kullanabilirsiniz.

Non-Interface Senaryolar (Scenarios)

SAP AIF sadece Entegrasyonlarla sınırlı değildir. API’ler aracılığıyla özel oluşturulmuş uygulamalara bağlanabilir

SAP AIF Entegrasyon Monitoring Özellikleri

SAP Application Interface Framework’ün monitoring özellikleri, çeşitli teknolojiler için hazırlanmış entegrasyonlarınızı takip etmenize olanak tanır. SAP AIF tarafından monitoring desteği sağlanan teknolojileri kısaca şu şekilde listeleyebiliriz: Proxy XI Runtime, AIF Runtime XML, ALE / IDoc, Web Service, Enterprise Service ve BDoc. Ayrıca, AIF’nin monitoring ve error handling özellikleri diğer teknolojileri de desteklemek için genişletilebilir. Bu şekilde CIF, qRFC, bgRFC, MWB veya başka herhangi bir müşteriye özel teknolojiyi desteklemek mümkündür.

Tarih Kontrolü

Takvim Kontrolü özelliği ile, genel bakışta mesajlar bölümünde gösterilen bilgilerin veri aralığını kısıtlayabilirsiniz. Bu işlem tarih seçilerek gerçekleştirilir. Sistemde mesajların bulunduğu günler, en yüksek hata durumuna bağlı olarak aşağıdaki şekilde vurgulanır: Kırmızı: Bugün için hata mesajı var (başarılı, iptal edildi ve uyarı mesajları da oluşmuş olabilir). Sarı: Uyarı mesajları var (başarılı veya iptal edilmiş mesajlar da oluşmuş olabilir; hata mesajı yok). Yeşil: Yalnızca başarılı veya iptal edilmiş mesajlar var.

Message Overview

Kullanıcının sorumlu olduğu entegrasyonlara kişiselleştirilmiş bir genel bakış sağlar. Bir entegrasyonun genel durumunu (Okay, Caution, Errors, and Undefined) görüntüler. Ayrıca, her status için mesaj sayısı (Warnings, Application Errors, Successfully Processed, Technical Error, and In Process) görüntülenir ve bunun yanı sıra, tüm mesajların toplamı görüntülenir. Entegrasyon için alıcı belirleme için anahtar alanlar kullanıyorsa, anahtar alanlar da görüntülenir.

Message Summary Report

Mesaj özeti, belirli bir log mesajının uygulama loguna ne sıklıkla yazıldığına ve kaç farklı datanın logu olduğuna dair genel bir bakış sağlar.  Kullanıcı tüm mesajları belirli bir hataya göre görüntüleyebilir ve hatadan etkilenen mesajlar hakkında net bir bilgiye sahip olarak tüm mesajlar için toplu yeniden başlatma veya toplu iptal işlevini kullanarak sorunu kolayca çözebilir.

Monitoring and Error Handling

Monitoring ve Error Handling işlevi, kullanıcının hataları analiz etmesini, hataları düzeltmesini ve mesajları yeniden başlatmasını veya iptal etmesini sağlar. Kullanıcıların, entegrasyon verilerine iptal etme, yeniden başlatma gibi erişim yetkileri kısıtlanabilir.

Neden SAP AIF Kullanmalısınız?

SAP AIF kullanmanın bize sağlayacağı en önemli faydalar aşağıdaki gibi listelenebilir:

  • Basitleştirilmiş monitoring, alert ve hata giderme: Sistemler arasında entegrasyonlarınızı merkezi olarak izleyebilirsiniz. Ayrıca hatalar için alert kurabilir ve en önemlisi işle ilgili ve teknik olmayan herhangi bir hata varsa, kullanıcı BT’ye başvurmak zorunda kalmadan hatayı giderebilirsiniz.
  • Kontrol, value mapping, structure mapping ve actionlarla kendi iş sürecinizi oluşturun: AIF tarafından sağlanan özellikleri kullanarak kendi iş sürecinizi oluşturabilirsiniz. Örneğin, gerekli tüm bilgilerin eklendiğinden emin olmak için kontrol(check) kullanarak bir muhataba dosya göndermek için bir süreç oluşturabilir ve gönderdiğiniz dosyayı muhatabın şablonuna dönüştürmek için mapping özelliklerini kullanabilirsiniz. Daha sonra bu verileri muhataba göndermek için action özelliğini kullanabilirsiniz.
  • Bir kez oluşturduğunuz komponentlerinizi sınırsız kullanın: Farklı entegrasyonlar ve sistemler arasında yeniden kullanılabilen küçük, yapılandırılabilir komponentler geliştirebilirsiniz. Benzer senaryolara sahip entegrasyonlarda bu geliştirdiğiniz komponentleri yeniden kullanmak size büyük bir zaman tasarrufu sağlayacaktır.
  • Yetkilendirmeleri özelleştirin: Bir entegrasyon düzeyinde veya entegrasyon verilerine dayalı olarak erişim yetkilerini düzenlemek için roller atayabilirsiniz.
  • DPP (Data protection and privacy) önlemlerinin uygulanmasında yardım: Veri güvenliği ve gizlilik (DPP) uyumluluğu günümüz dünyasında çok önemlidir ve AIF, Monitoring, log tutma, kişisel verilere erişim, kişisel verilerin güvenliği ve silinmesi konularında hassas bilgiler veya dosyaları gizlemenize yardımcı olacaktır.

SAP AIF danışmanlık hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.