Blog

SAP Fiori E-Hesap Özeti Nedir?

Şirketlerin birden fazla bankada farklı para birimleriyle farklı türlerde hesapları bulunabilmektedir. Bu hesapların hareketlerinin takip edilmesinden ve banka işlemlerinin muhasebeleştirilmesinden finans ve muhasebe departmanları sorumludur. Her bir hesabın ayrı kullanıcı adı, şifresi ve bilgileri bulunur. Tüm banka hesaplarını manuel olarak takip edip, muhasebe kayıtlarını oluşturmak ciddi bir iş yüküne ve zaman israfına sebep olmaktadır. Ayrıca manuel olarak gerçekleştirilen işlemler karışıklıklara sebebiyet vererek insan kaynaklı hataların oluşmasıyla sonuçlanabilmektedir.

Dünyanın dijitalleşmesi, pek çok sektörde olduğu gibi muhasebe ve finans sektöründe de değişimlere ve gelişmelere sebep olmuştur. Banka hesaplarına otomatik erişim imkanı bu gelişmelerden bir tanesidir. Doğruluğu kesinleşmiş bilgiye hızlı ve güvenilir erişim sağlayabilmek bulunduğumuz çağda önemli bir yer tutuyor. Banka hesap ve bakiye bilgilerine anında erişim sağlayabilmek, muhasebe işlemlerini otomatik hale getirerek hata payını düşürmek büyük önem arz eden yenilikler arasında yer alıyor. Finans ve muhasebe ekiplerinin iş yükünü azaltan ve riskleri minimize eden yenilikler iş dünyasında köklü gelişmeleri beraberinde getiriyor.

MDP Group, dijital dönüşüm alanında geliştirdiği SAP çözümleriyle birlikte çalıştığı şirketlere değer katarken, alanında uzman danışman kadrosuyla kullanıcılarına güvenilir bir dönüşüm süreci geçirmesinde destek sağlıyor. Finans ve muhasebe alanında öne çıkan çözümlerimizden SAP Ekstre Hesap Özeti ve SAP Fiori e-Hesap Özeti çözümlerimizi bu yazımızda sizi için detaylı bir biçimde açıkladık.

 

SAP E-Hesap Özeti Nedir?

MDP Group tarafından geliştirilen SAP e-Hesap Özeti Çözümü, tüm banka işlemlerinin SAP üzerinden anlık takibinin yapılabildiği ve muhasebe kayıtlarının otomatik olarak oluşturulabildiği finansal bir çözümdür. Büyük ve orta ölçekli firmaların farklı bankalarda farklı türlerde hesaplarının bulunmasıyla oluşan zorlukları ortadan kaldırmayı hedefleyen çözüm sayesinde tüm hareketler tek bir program üzerinde görüntülenebildiğinden her hesap için ayrı kullanıcı adı ve şifreye ihtiyaç duyulmamaktadır. Doğrudan web servis ve PI entegrasyonu ile bankaların şirketlere sunduğu web servislere erişim sağlanır. Daha önceden sisteme tanımlanmış olan hesapların hareketleri, SAP sistemine aktarılır. Ana hesap ve banka ekstresi toplam bakiyeleri ile kümülatif bir rapor oluşturulabilir. Bu rapor sayesinde banka mutabakatı manuel yöntemlere göre çok daha kısa zamanda gerçekleştirilebilir. Banka işlemleri ve oluşturulması gereken muhasebe kayıtları SAP e-Hesap çözümü üzerinden otomatik olarak oluşturulur. Oluşturulan sistem sayesinde, hesap ekstrelerinde bulunan kayıtlar doğru hesaplanır ve muhasebeleştirilir. Gün sonunda gönderilen otomatik mail notifikasyonlarıyla, çözüm üzerinden muhasebe kaydı oluşturulmamış banka işlemlerinin otomatik raporlaması yapılmaktadır. MT940 veri aktarımları çözümü ile sağlanabilir ve muhasebe süreçlerinde esneklik sağlanır.

 

SAP E-Hesap Özeti Avantajları

SAP e-Hesap Özeti entegrasyonunun 20’den fazla banka ile aktif anlaşması bulunur. Kullanıcıların ana banka hesapları ve ekstreler için birden fazla şifre ve hesap bilgisi gerekmeden tek bir ekran üzerinden görüntülemesini sağlar. Şirketler tüm hesaplarını bu çözüm sayesinde anlık olarak görüntüleyebilir. Tüm banka işlemlerinin otomatik olarak muhasebeleştirilir. Çözüm, otomatik banka mutabakatı ve otomatik mail notifikasyonu imkanı sunarak kullanıcılarına yüksek izlenebilirlik sağlar.

 

SAP Fiori E-Hesap Özeti Nedir?

SAP Fiori e-Hesap Özeti (EHO), SAP e-Hesap Özeti çözümünün MDP Group tarafından geliştirilmiş son halidir. Ürünün amacı, e-Hesap özeti çözümünün kullanıcılarına sunduğu bütün hizmetleri web ve mobil ortama taşıyarak kullanım kolaylığı sağlamaktır. Çözüm, birden fazla banka hesabından, farklı para birimleriyle işlem gerçekleştiren firmalar ve bu firmaların yöneticileri için tüm hesaplarını tek bir ekrandan görüntüleyip muhasebe kayıtlarını kolay ve hızlı bir şekilde oluşturma imkanı sunar.

SAP Fiori EHO çözümü, sayesinde tüm banka hesaplarınızı anlık takip edebilir, işlemlerinizin web veya mobil üzerinden inceleyebilir, muhasebe kayıtlarınızı otomatik olarak oluşturulabilir ve tüm bu sistemi mobil/web ekranınızdan görüntüleyebilirsiniz.

 

SAP Fiori EHO Çözümünün Avantajları

SAP Fiori e-Hesap Özeti banka işlemlerinizin kaydını dijitalleştirerek bütün banka hesaplarınızı hızlı bir şekilde görüntülemenize imkan sağlar. Farklı bankalarda bulunan, farklı para birimleriyle kullandığınız hesaplarınızı görüntülerken her seferinde birden fazla şifre ve hesap bilgileriyle uğraşmanıza gerek kalmaz. Çözüm, SAP ile %100 entegre bir biçimde çalışmasının yanı sıra Non-SAP sistemlere de entegre edilebilir.

SAP Fiori EHO uygulaması sayesinde bilgisayarınız yanınızda olmasa bile hesap işlemlerinizi mobil veya web üzerinden anlık olarak görüntüleyebilirsiniz. Buna ek olarak muhasebe kayıtlarınızı SAP Fiori e-Hesap Özeti üzerinden otomatik olarak oluşturabilirsiniz. Banka ve şirket bazlı raporlamalarınızı yine uygulama üzerinden oluşturabilir ve görüntüleyebilirsiniz.

Çoklu şirket kodu yapısına sahip firmalar da SAP Fiori EHO çözümünü sorunsuz bir biçimde kullanabilirler. Tüm şirketlerinizin hesap hareketlerini ve bakiyelerini anlık olarak görüntüleme banka ve şirket bazında ayrı ayrı raporlama yapabilirsiniz.

SAP Fiori e-Hesap Özeti çözümümüz ile, manuel olarak gerçekleştirildiği takdirde zaman kaybına yol açabilecek işlemlerinizi sadece birkaç tık ile gerçekleştirebilirsiniz. Kullanıcılarımız bu uygulama sayesinde iş yükünü hafifletirken zamanı ve iş takvimini daha verimli bir biçimde yönetebiliyor.

 

SAP e-Hesap Özeti ve SAP Fiori e-Hesap Özeti Karşılaştırması

2014 yılında geliştirilen SAP E-Hesap özeti ve 2020 yılında geliştirilen SAP Fiori EHO aynı sorunu çözmek maksadıyla oluşturulmuştur. Farklı bankalardaki farklı hesapların ve karışık banka işlemlerinin kontrolünü kolaylaştırmayı hedefleyen bu iki çözüm de otomatik muhasebeleştirme özelliğine sahiptir. İki uygulama da güncel verilerle finansal yönetimlerde oldukça destekleyici nakit akışı raporlamasının hazırlanmasını sağlarlar.

Aslında SAP Fiori EHO, SAP e-Hesap Özeti çözümünün geliştirilmiş üst segmenti olarak tanımlanabilir. SAP Fiori EHO, SAP e-Hesap Özeti çözümünden farklı olarak Web ve Mobil üzerinden de kullanılabilir. SAP üzerinden çalışan iki çözümden SAP Fiori EHO çözümü, Non-SAP sistemlere de entegre edilebilmektedir. Buna ek olarak, SAP Fiori EHO çoklu şirket kodu yapısıyla da çalışabilmektedir.

MDP Group'un SAP e-Hesap Özeti ve SAP Fiori EHO çözümleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.