Blog

Finans Departmanında Dijital Dönüşüm

Dijital dönüşüm, her geçen gün daha önemli bir hale gelirken teknolojik gelişmelerin muhasebe ve finans alanında da kendini göstermesi kaçınılmazdır. Özellikle rekabetin yüksek olduğu sektörlerde firmalar, çalışma hayatının her alanına dijital dönüşümü entegre etmeye çalışmaktadır.

İnsan kaynaklı hataların en sık yaşanabileceği departmanlardan biri şüphesiz olarak finans departmanıdır. Banka hesaplarının takipleri, döviz ihtiyaçlarının saptanması, ödemelerdeki gecikmeler, borçlanmalar, fatura hesaplamaları derken finans departmanının tüm bu işlerin altından manuel yöntemlerle kalkması zorlaşır, yapılan hatalar artmaya başlar. Bu alanda doğan ihtiyaçlar doğrultusunda pek çok firma yeni çözümler üretmekte ve geliştirmektedir.

MDP Group olarak, alanında uzman danışman ekibimizle şirketinizin finans departmanının iş yükünü azaltacak, hata oranını düşürecek, iş süreçlerini hızlandıracak çözümler üretmeye ve geliştirmeye devam etmekteyiz. Bu alanda geliştirdiğimiz çözümleri gelin birlikte inceleyelim.

SAP Mevduat ve Döviz İşlemleri

Firmalar sahip olduğu ve ihtiyaç duyduğu döviz miktarının takibi için daha şeffaf ve sağlıklı bir süreç isteyebilirler. MDP Group, geliştirdiği SAP Mevduat ve Döviz İşlemleri çözümüyle, kurumların bünyesinde barındırdığı tüm grup şirketlerinin sahip olduğu döviz miktarını ve döviz ihtiyacını görüntüleyebilmesini sağlar. Kullanıcılar otomatik banka entegrasyonu sayesinde sahip olduğu döviz miktarını uygulama ekranından anlık olarak listeleyebilirler. Tüm grup şirketlerinin döviz ihtiyaçlarını açık portal üzerinden sisteme girmesiyle grubun döviz ihtiyacı da sistem üzerinden belirlenebilir. Böylece sahip olunan döviz miktarı ile ihtiyaç duyulan döviz miktarı uygulama üzerinden görüntülenerek aksiyon alınabilir. Tüm grup şirketleri adına toplu bir döviz alım satım işlemi gerçekleştirileceği için bankalarda daha iyi faiz oranları ile işlem yapabilirler.

SAP Doğrudan Borçlandırma Sistemi (DBS)

SAP Doğrudan Borçlandırma Sistemi, firmaların ürün ve hizmet satışı karşılığında alacakları ödemeleri muhatap firmalardan tahsil etmelerini kolaylaştıran bir çözümdür. SAP ile %100 entegre çalışan sistem, ürünü veya hizmeti satın alan borçlu tarafın adına tahsis edilen kredi limiti kadarını garanti altına alarak ödeme tarihi geldiğinde ürünü satan alacaklı firmanın hesabına banka tarafından otomatik olarak aktarılmasını sağlar. Çözüm üzerinden gerçekleştirilen tahsilatlarda döviz ve TL cinsindeki faturalarınızın tahsilatını hızlandırabilirsiniz. DBS ile yönettiğiniz tahsilat süreçleriniz sayesinde nakit akışı planlarınız düzenli bir şekilde uygulanabilir.

SAP e-Ödeme Çözümü

SAP e-Ödeme çözümü, Fiori sistem üzerinde geliştirilmiş finansal bir uygulamadır. Bir şirketin ödeme işlemlerinin tamamı, bu uygulama üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Uygulamayı kullanırken öncelikli olarak ödeme talebi sisteme girilir. Ardından tüm yönetici onayları İnsan Kaynakları hiyerarşisine uygun olarak elektronik/mobil sistem üzerinden gerçekleştirilir. E-imzalı veya m-imzalı ödeme talimatı bankaya iletilir ve ödeme işlemi tamamlanır. SAP ile %100 entegre çalışan sistemin amacı ödeme süreçlerinizi dijital ortama taşımaktır. Ödeme işlemleri uygulama üzerinden anlık olarak raporlanabilir ve hazırlanan grafik raporları uygulama ekranı üzerinden görüntülenebilir.

SAP Ekstre Hesap Özeti Çözümü

SAP Ekstre Hesap Özeti çözümü, tüm banka işlemlerinin anlık takibinin SAP sistemi üzerinden yapılması ve bu işlemlerin muhasebe kayıtlarının otomatik olarak oluşturulabilmesi amacıyla geliştirilmiş finansal bir çözümdür. Uygulama üzerinden banka hesaplarına otomatik erişim sağlanabilmesi finansal dönüşümün dijitalleşme süreci için önemli bir adımdır. Şirketler tüm banka bakiyeleri ve hareketlerine anlık olarak erişebilirler ve muhasebe işlemlerini sistem üzerinden otomatik olarak gerçekleştirebilirler. SAP e-Hesap Özeti çözümüyle güvenilir bilgiye kolay ve hızlı erişim sağlamak mümkündür, bu sayede finans ekiplerinin iş yükü büyük oranda hafifler.

SAP Fiori e-Hesap Özeti Çözümü

SAP Fiori EHO, e-Hesap Özeti çözümünün geliştirilmiş halidir. Çözümün amacı, SAP Ekstre Hesap Özeti çözümünün sunduğu hizmetleri web ve mobil ekran üzerinden kullanabilme kolaylığı sağlamaktır. SAP Fiori e-Hesap Özeti uygulaması ile tüm banka işlemlerinizi anlık olarak takip edebilir, hesap hareketlerinizin muhasebe kayıtlarını otomatik olarak oluşturulabilir ve tüm bu sistemi mobil/web ekranınızdan görüntüleyebilirsiniz. Farklı para birimleriyle farklı banka hesaplarından işlem gerçekleştiren kuruluşlar ve bu kuruluşların yöneticileri için tüm hesaplarını tek bir ekrandan görüntüleyip muhasebe kayıtlarını kolay ve hızlı bir şekilde oluşturma imkanı sunar.

SAP Kur Farkı Faturası Çözümü

Faturanın kesildiği tarih ile tahsilat tarihi arasında geçen zamanda paranın değerinde değişim olabilir; yani iki tarih arasında kur farkı ortaya çıkabilir. Kur farkı taraflardan hangisinin lehine oluştuysa Gelir İdaresi Başkanlığı’na fatura etmelidir. Bu faturaya kur farkı faturası denir. SAP Kur Farkı Faturası çözümü, kur farkı faturalarını elektronik ortamda güvenli ve pratik bir biçimde hazırlamanızı sağlar. Oluşan kur farkı çözüm üzerinden otomatik olarak hesaplanır, böylece insan kaynaklı hataların ve yanlış hesaplamaların önüne geçilir. Oluşturulan Kur Farkı Faturaları SAP sistemi üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığına otomatik olarak aktarılır.

Finans alanında geliştirdiğimiz dijital dönüşüm çözümlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.