Blog

Uzaktan Çalışmayı Daha Verimli Hale Getirmek İçin İpuçları

Evden çalışmanın avantajları vardır, ancak kesinlikle dezavantajları da vardır. Motive olmak birçok insan için büyük bir zorluk olabilir, çünkü evdeki birçok dikkat dağıtıcı unsur ve izolasyon duygusu motivasyonu ciddi oranda düşürebilir.

Uzaktan çalışma konusunu inceleyen bir bilim yok; resmi bir yapılması ve yapılmaması gerekenler listesi yoktur. Bu makale size evden nasıl çalışılacağını öğretmeyecek, ancak birçok deneyimli ev eksenli çalışanın izlediği bazı yaygın uygulamaları içermektedir.

Bazı uygulamalar sizin için geçerli olabilir, bazıları ise geçerli olmayacaktır; Birçoğunun kaçındığı uygulamalardan bazıları aslında sizin için gerçekten işe yarayabilir! Önemli olan sizin için en iyi olanı bulmanız ve karar vermeniz gerektiğidir.

Çalışma Ortamınız

Bir odada bütün bir günü geçirmenin monotonluğunu kırmak istiyorsanız ve bir dizüstü bilgisayarınız varsa, ara sıra başka bir yere taşınmayı deneyin. Bu başka bir oda, güzel manzaralı bir sandalye veya dinlenebileceğiniz başka bir yer olabilir.

Geçişler Oluşturma

Geleneksel bir ofis işinde, evinizden çıkıp ofise gittiğinizde çalışma moduna geçersiniz. Beyninizin geçişi tanımasına yardımcı olan herhangi bir şey olabilecek kendi geçiş ritüellerinizi yaratmanızı öneririz. Bazıları için bir fincan kahve veya çay demlemek olabilir. Sizinki sizin için işe yarayan herhangi bir şey olabilir. Ne seçerseniz seçin, beyninizin çalışma seansınızın başlangıcı olarak tanıyabileceği bir model olmalıdır.

Oyun oynamak veya film izlemek gibi boş zaman etkinlikleri için bir bilgisayar kullanıyorsanız, iş bilgisayarınızı bu etkinlikler için kullanmaktan kaçınmak ve eğer paranız yetiyorsa ikinci bir bilgisayar almak iyi bir fikirdir. Farklı bir bilgisayara geçmek, geçiş modelinizin bir parçası olabilir.

Kıyafet Seçimi

Tamam, burası senin evin ve istediğin gibi giyinmeye hakkın var. Bununla birlikte, iş için giyinmek, duş almanın yanı sıra geçişinizin değerli bir parçası olabilir.

Uzun yıllardır evden çalışan birisi şöyle diyor; “- Nadiren pijama ile çalışıyorum, Mac'imi açmadan önce giyinmeyi tercih ediyorum. Resmi iş kıyafeti seviyesine gitmiyorum, ama dışarıda giymeyeceğim ve beklenmedik konuklar gelirse yakalanmaktan utanmayacağım bir şey seçiyorum.” kendi iş modunuza geçişiniz için bunu standart ritüeliniz haline getirebilirsiniz.

Sabit Çalışma Saati

Sanki geleneksel bir ofiste çalışıyormuş gibi, her gün sabit çalışma saatleriyle yapılandırılmış bir rutine sahip olmanız çalışma moduna geçişte büyük ölçüde yardımcı olur.

Her gün önceden tanımlanmış bir çalışma saati ayarlayın. Harici olaylar (çoğunlukla aile odaklı) çalışma programınızı etkileyebilir. Programınızın kesintiye uğraması durumunda, günlük saatinize ulaşana kadar akşama doğru çalışın. Mümkün değilse, hafta boyunca kaybedilen saatleri yakalamak için genellikle hafta sonunun bir kısmını ayırın.

Dikkat Dağınıklığını Yönetme

Sık sık dikkatinizin dağıldığını fark ederseniz, bildirimlerinizi yumuşatmayı veya tamamen devre dışı bırakmayı düşünmelisiniz. Dikkat dağınıklığı için en kolay çözüm, dijital parazit oluşturan tüm uygulamaları kapatmaktır; basit bir yeniden başlatma, hepsini yeniden etkinleştirir.

Pomodoro tekniği gibi zaman yönetimi çözümleri, dikkat dağıtıcı şeyleri görmezden gelmenize yardımcı olabilir ve işle ilgili olmayan öğeleri işlemekte özgür olduğunuzda size önceden tanımlanmış bir zaman verebilir. Hangi zaman yönetimi çözümünü kullanırsanız kullanın. İşin püf noktası, belirli bir göreve belirli bir süre boyunca düzenli, zaman sınırlı aralarla odaklanmaktır. Bu, odaklanmayı ve üretkenliği artırmaya yardımcı olur.

Kendini Motive Etmek

Bir projeden bunalmış hissediyorsanız, bunun nedeni muhtemelen son hedefe bakmanızdır, ki bunu çok uzakta hissedebilirsiniz. Görevlerinizi mümkün olan en küçük adımlara ayırın ve artımlı ilerleme kaydettiğiniz sürece sonunda görevinizi bitireceğinizden emin olabilirsiniz.

Ve en önemlisi, o gün için hedeflerinizi belirlediğinizde, bunların makul olduğundan ve çok fazla belirlemediğinizden emin olun!

Motivasyon eksikliği, rekabetten de kaynaklanabilir. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmaktan veya kendinizi aynı rütbedeki biriyle karşılaştırmaktan kaçınmanızı öneririz. Aileniz ve / veya çocuklarınız varsa, kendinizi Silikon Vadisi'nde yaşayan 20 yaşındaki usta bir çocukla karşılaştıramazsınız; Aynı zaman diliminde yapacağınızdan daha fazla iş başarması veya daha fazla teşhir ve fırsata sahip olması muhtemeldir.

Özellikle aynı dijital alanda rakip ürünler üzerinde çalışırken böyle bir karşılaştırma yapmak kolaydır. Bu adil olmayan karşılaştırma, sizi çılgına çevirecek ve "motivasyon suyunuzu" kurutacaktır.

Esnek Kalmak

Daha esnek olmanıza yardımcı olabilecek bazı fikirler şunlardır:

Bir sorunu çözemediğinizde, bağlamı değiştirin. İki veya daha fazla proje üzerinde çalışıyorsanız, başka bir projeye geçin. Ayrıca bazı blogları okuyabilir veya youtube’da bir video izleyebilirsiniz. Soruna geri döndüğünüzde, çözüm kendini sık sık size sihirli bir şekilde sunar ve ilk başta neden onu görmediğinizi merak edersiniz!

İlerleme kaydetmediğinizi fark ederseniz, kendinizi çalışmaya zorlamayın. Daha uzun bir ara verin ve işle ilgili olmayan başka bir şey yapın: Bir arkadaşınızı arayın, film izleyin, oyun oynayın veya dikkatinizi dağıtacak bir şey seçin.

Çalışırken çocuklarınıza göz kulak olmanız gerekiyor mu? Çalışma programınızı etkilemiyorsa, biraz ara verin ve onlarla biraz zaman geçirin; beğeneceksiniz ve ilginizi takdir edecekler. Mesai saatleri dışında yetişmek için her zaman fazladan iş yapabilirsiniz.

Fiziksel Aktivite

Yazılım geliştiricileri olarak, bir sandalyeye yapışık monitöre bakarak çok zaman harcıyoruz. Ev eksenli çalışanların metroya gitmek için işe gidip gelmeleri, otobüsleri tutmaları veya merdivenleri geçmeleri gerekmediğinden, günün çoğunu çok fazla hareket etmeden geçirmek kolaydır. Vücudunuzun veya beyninizin mola istediğini fark ettiğinizde, onu dinleyin. Vücudun oldukça zeki! 😊

Başkalarıyla Etkileşim

Dışarı çıkamadığımız için Meetup.com'da veya benzer platformlarda kendinizi yüz yüze sosyalleşmeye zorlamak için bir grup bulabilirsiniz. Yüz yüze toplantılar masa dışında olduğundan, başkalarıyla etkileşim kurmanıza olanak sağlamak için sanal buluşmalar bulmayı veya düzenlemeyi deneyin.

Özet

Evden çalışmayı bir ayrıcalık olarak görüyorum ama dezavantajları da var. Üretkenliğinizi en üst düzeye çıkarmak ve kişisel yaşamınız üzerindeki etkiyi en aza indirmek için evrensel bir kurallar dizisi yoktur; evden çalışma yönergeleri büyük ölçüde kişisel tercihlere ve kişisel durumunuza bağlıdır.

Temel bir çerçeve olarak, evden çalışırken şunları yapmalısınız:

Kendi zaman modelinizi bulun: sabit veya esnek veya arada bir yer.

Kendi çalışma hızınızı bulun: sık sık molalar ile odaklanmış çalışma süreleri.

Kendi kurallarınızı bulun: ister esnek ister daha yapılandırılmış olsun, kurallar ve rutinler daha verimli çalışmanıza yardımcı olur.

Sizin için neyin en iyi olduğunu yalnızca siz bilirsiniz.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.