Blog

Yazılım Varlık Yönetimi Nedir?

Genellikle Software Asset Management (SAM) olarak adlandırılan Yazılım Varlık Yönetimi, yaşam döngülerinin tüm aşamaları boyunca kuruluşlardaki yazılım varlıklarının etkin yönetimi ve korunması için bir sistem sağlayan iş süreçleri kümesidir.  Yazılım Varlık Yönetimi, kuruluşunuzdaki yazılım kullanımını kontrol etmek ve optimize etmek için insanları, süreçleri ve teknolojiyi bir araya getiren bir sistemdir. Yazılım Varlık Yönetimi aynı zamanda Yazılım Envanter Yönetimi olarak da bilinmektedir.

Yazılım Varlık Yönetimi, bir BT ortamını yönetmek için kritik öneme sahiptir, çünkü bir kuruluş hangi yazılım varlıklarına sahip olduğunu, nerede bulunduklarını, nasıl yapılandırıldıklarını ve nasıl veya kimler tarafından kullanıldığını bilmediğinde etkinlik ciddi şekilde tehlikeye girebilir.

Yazılım Varlık Yönetimi Neden Önemlidir?

Güçlü bir Yazılım Varlık Yönetimi stratejisi, çalışanların operasyonel yeteneklerini artırabilecek bir dizi uygulanabilir adım içerir. Yazılım Varlık Yönetimi kuruluşunuz genelinde iş sonuçlarını destekleyen stratejik bir varlık haline gelir. Yazılım Envanter Yönetimi, size yardımcı olabilecek kanıtlanmış bir en iyi uygulamadır. Yazılım Varlık Yönetimi, kuruluşunuz için birçok alanda fayda sağlar.

 1. Maliyetleri, riskleri ve karmaşıklığı kontrol etmenizi sağlar.
 2. Yazılım varlıklarınızın kullanımını optimize etmeyi sağlar.
 3. İş ihtiyaçlarınızı karşılamak için altyapınızı büyütmeyi sağlar.

Kuruluşunuzda bir yönetici veya işletme yöneticisiyseniz, en iyi iş kararlarını vermek için doğru bilgilere ihtiyacınız vardır. SAM, teknolojinize ilişkin görünürlük ve işinize ilişkin iç görü sağlar. Aynı zamanda, maliyetten tasarruf ederken teknoloji altyapınızı iş hedeflerinizle uyumlu hale getirme fırsatı da sunar.

Yazılım Varlık Yönetimi, BT varlıklarının yaşam döngülerini aktif olarak yöneten işletmenizin maliyetlerini azaltabilir.

 • Halihazırda sahip olduklarınızı kullanarak paradan tasarruf etmenize, kuruluşunuzun gerçek yazılım ihtiyaçlarını belirleyerek fazla harcamaları ortadan kaldırmanıza ve tam güvenle en iyi lisanslama seçeneklerine ulaşmanızı sağlar.
 • Gizlilik ve ifşa ile ilgili düzenlemeler ve şirket içi düzenlemelerin yanı sıra lisans uyumluluğu ile uyumluluğun sağlanmasına ve ilgili hukuki veya cezai yaptırım risklerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • BT altyapınızın güvenliğini sağlayarak yetkisiz yazılımlardan kaynaklanan virüsler ve diğer tehditler konusunda içinizin rahat olmasını sağlar.

Yazılım Varlık Yönetimi, altyapınızı optimize ederek genel BT yeteneklerinizi iyileştirebilir.

 • Kuruluşunuz genelinde verimliliği artırarak daha fazla otomasyon sağlayan politikalar uygulamanızı sağlar.
 • Politikalar ve standardizasyon yoluyla destek ihtiyaçlarını azaltmanıza yardımcı olur.
 • BT ekiplerinizin gereksiz BT komplikasyonları yerine yükseltmelere ve iş hedeflerine odaklanmasını sağlar.

Daha güçlü BT yönetimi, kuruluşunuz genelinde verimlilik sağlar.

 • BT'nizi iş hedeflerinizle uyumlu hale getirmenizi, daha güçlü bir kurumsal temel oluşturmanızı ve karar vermek için daha iyi bilgi edinmenize yardımcı olur.
 • Kısa ve uzun vadeli teknoloji ihtiyaçlarınız için etkin bir şekilde plan yapmanızı sağlar.
 • BT altyapısı aracılığıyla daha fazla çeviklik ve yanıt verebilirlik sağlamanıza yardımcı olur.

Yazılım Varlık Yönetimi; maliyetleri, riskleri ve karmaşıklığı kontrol etmenize yardımcı olabilecek kanıtlanmış bir en iyi uygulamadır. MDP Group markası olan Loggle, yazılım varlıklarınızın kullanımını optimize etmek, iş ihtiyaçlarınızı karşılamak ve altyapınızı büyütmek için size bilgiler sunan bir BT Varlık Yönetimi yazılımıdır. 


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.