Blog

Otomatikleştirilmiş Bireysel Öneri Sistemleri

Bir işletme için çalışanların katılımı, artan kalite ve düşen maliyetler çok önemlidir. Bu sistemler aracılığı ile iletilen öneriler kuruluşa adım adım ama sürekli iyileştirme sağlayarak rekabet üstünlüğü sağlayacaktır. Fikirlerin, talep/öneri veya şikâyetlerin ilgili birimlere kolaylıkla iletebilmesi çalışanların da motivasyonlarının her daim yüksek kalmasına olanak sağlayacaktır.

Çoğumuz şirketimizin insan kaynaklarına faydası olacağını düşündüğümüz bir fikri e-posta ile göndermişizdir. Bunlardan birçoğuna geri dönüş alınmadığından dolayı hevesimiz kırılmış ve hatta motivasyon düşüklüğüne sebebiyet vermiştir.

Yaşanan bu motivasyon düşüklüğü ise uzun vadede hem bizlere hem şirkete zarar verebilmektedir. Çalışan ile şirket arasındaki bu bağın korunmasına ve de güçlenmesine olanak sağlayan “Bireysel Öneri Sistemleri” ise yenilikçi bir modeldir.

“Bireysel Öneri Sistemi” Nedir ve Nasıl kullanılır?

Bireysel Öneri Sistemi” süreçlerdeki sorunların çözümünde herhangi bir aksaklık çıktığı zaman problemin hangi birim tarafından ve nasıl çözümleneceği, taleplerin takibi ve yönetilmesi, organizasyonun iş geliştirme ve iyileştirme çalışmalarına katkı sağlayacak sistemler bütünüdür.

Otomatikleştirilmiş Bireysel Öneri Sistemlerini Neden Gereklidir?

Son yıllarda kullandığımız birçok uygulamanın ve birçok teknolojinin otomatikleşmeye başladığının hepimiz farkındayız. Yapay zekâ hepimizin hayatına bir noktadan dokunmaya başlamıştır. İşte Bireysel Öneri Sistemleri de otomatikleşerek bir adım öne çıkmaktadır. Yapay zekânın bir alt dalı olan Makine Öğrenmesi teknikleri Öneri Sistemlerine entegre edilerek, kullanıcılar tarafından girilen öneri/talep veya şikayetlerin hangi departman ile ilgili olduğunu otomatik olarak tespit eder.

Bireysel Öneri Sistemleri Şirkete ve Şirket Çalışanlarına Nasıl Fayda Sağlar?

  • İş yerinde üretim ve iş verimliliği artar.
  • Ürün ve hizmet kalitesinde iyileşmeler olur.
  • Şirketlerde kar oranı artar, maliyetler düşer.
  • Çalışanların katılımı ve motivasyonu artar.
  • Çalışanlar arasında rekabet gücü artar.

 

Otomatikleştirilmiş Öneri Sistemleri’nin amacı kalitenin artmasını, maliyetlerin düşmesini ve şirkette oluşabilecek zararların azalmasını sağlamaktır.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.