Blog

MDP SAP Gelen e-Fatura Çözümü

Şirketlerin e-Dönüşüm yolculuğunda, en önemli adımlarından birisi fatura işlemleri sürecidir. Kanunen zorunlu hale getirilen e-Arşiv ve e-Fatura süreçleri ile bu işlemler şirketlerin dijitalleşme yolculuğunda yeni bir sayfa açmıştır. MDP IMS çözümü ile tüm fatura işlemlerinizi tek portal üzerinden yönetip, otomatik muhasebeleştirme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

SAP Gelen e-Fatura Çözümü Nedir?

Şirketlerde fatura işlemleri muhasebe ve finans ekipleri tarafından yönetilmektedir. Fatura işlemleri ilgili ekiplerin iş yükünün büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Muhasebenin dönemsellik kavramı gereği faturalar ilgili cari ay içerisinde kayıtlara alınmalı ve beyan işlemleri gerçekleştirilmelidir.  SAP Gelen e-Fatura çözümü ile, sistemlerinize aktarımı yapılmış olan e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve Matbu faturalarınız ile ilgili tüm süreç yönetimini gerçekleştirip otomatik muhasebeleştirme işlemlerini yapabilirsiniz.

Süreç yönetimi yapılırken, ilk adım ilgili kişilerin belirlenmesi ve faturaların ilgili kişilere yönlendirilmesidir. Bu aşamada hata payı ve zaman kaybı çok fazla yaşanmaktadır. Halen bazı şirketlerde ilgili kişilere fatura aktarımı manuel ve tek tek yapılmaktadır. MDP IMS çözümü ile ilgili kişilerin belirlenmesi ve otomatik mail notifikasyonları ile faturaların ilgili kişilere ulaştırılması sadece birkaç dakikanızı almaktadır.

Tüm faturalarınızı MDP IMS Çözümü ile otomatik muhasebeleştirin

gelen e-fatura çözümü

Şimdi MDP IMS çözümünün sağlamış olduğu kolaylıklardan bahsedelim;

 

MDP IMS çözümü ile, sisteminize daha önce ulaştırılmış olan faturaların dağıtımının yapılabilmesi için sizlerin sistem üzerinde şirketinize özel tanımlayacağınız eşleştirme kurallarıyla, fatura üzerindeki bilgiler eşleştirilmekte ve otomatik dağıtım servisleri çalıştırılmaktadır. İlgili kişiye fatura aktarımı sırasında hiçbir manuel müdahaleye gerek kalmadan süreç saniyeler içerisinde tamamlanmaktadır.

Onay ve ret süreçleri hızlıca tamamlanmakta

Faturalar ilgili kişilerine ulaştıktan sonra, muhasebeleştirme işlemi öncesinde onay ve ret süreçlerinin tamamlanması gerekmektedir. Onay işlemi gerçekleştirilmeyen bir faturanın muhasebe kaydı oluşturulmamaktadır. Bazen bir fatura için birden fazla onay işlemi gerekebilir, uygulama üzerinde tanımlanacak hiyerarşiye göre fatura atamaları otomatik mail notifikasyonları ile sıralı olarak hızlıca gerçekleştirilmektedir. Bu süreçte e-Fatura, e-Arşiv fatura ve matbu faturalarınızın aynı portalde görüntülenmesi ve işlemlerinin tek bir uygulama üzerinden yapılması hata payını minimize etmektedir. Reddedilen fatura senaryolarında ise, hiçbir manuel işleme gerek kalmamakta, uygulamanın GIB ile entegre çalışması tüm bu süreci otomatik ilerletmektedir. MDP IMS çözümünün responsive tasarımı ile tüm bu işlemleri mobil cihazlarınız üzerinden de kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

sap gelen e-fatura

SAP Gelen e-Fatura Çözümü Nedir?

Faturaların onay ve ret işlemlerinin tamamlanmasının ardından, muhasebeleştirme süreci başlamaktadır. Muhasebe süreçlerinin gerçekleştirilmesi sırasında, fatura kaydında doldurulması gereken tüm alanlar hiçbir manuel işleme gerek kalmadan otomatik doldurulmakta ve muhasebe kaydı oluşturulmaktadır.
Burada dikkat etmemiz gereken önemli bir detay ise, otomatik fatura kaydı ile muhasebe belgesi girişi aşamasında oluşabilecek tüm hata riskleri azaltılmaktadır. Mutabakat ve Beyanname sürecinde yaşanılabilecek sorunlarda ortadan kalkmaktadır.
Uygulama içinde otomatik iade faturalarının düzenlemesi işlemi tek tuşla gerçekleştirilmekte, oluşturulması gereken muhasebe belgeleri de otomatik tamamlanmaktadır.

MDP SAP Gelen e-Fatura çözümü (IMS) ile muhasebe çalışanlarının üzerindeki iş yükü büyük oranda azalmaktadır.

MDP IMS uygulaması üzerinden gerçekleştirilen tüm işlemler uygulama içinde raporlanmakta

MDP IMS uygulaması içinde bulundurduğu raporlama işlevleri ile de yönetim ekibine zamanında ve doğru bir şekilde süreç raporu sunmanıza olanak sağlar.
Uygulama içinde dağıtımı yapılan faturaların zamanında onay ve ret süreçlerinin tamamlanmaması halinde otomatik mailler ile hatırlatma yapılmaktadır. Tüm bu sürecin takibinin yapılması bir faturanın kayıt edilememesine karşılık sürecinin hangi aşamada tıkandığını raporlar üzerinden görüntüleyebilirsiniz.
MDP IMS uygulaması raporları ile çalışanların KPI ölçümlemeleri de yapılabilmekte, bu ölçümlemeler IK performans yönetimi süreçlerinde de kullanılabilmektedir.

SAP gelen e-fatura çözümü

MDP Gelen e-Fatura çözümünü tercih eden iş ortaklarımızdan birkaçı;

SAP e-dönüşüm çözümleri

MDP IMS uygulamamız iş ortaklarımız tarafından oldukça sevildi

İş ortaklarımızla yapmış olduğumuz proje analizlerinde uygulama detaylarından bahsederken üzerinde durulan ilk aşama faturaların dağıtımı işlemidir. İlgili kişiler bu süreçte dağıtımın zorluğundan bahsederken MDP IMS uygulamasında sağladığımız otomatik dağıtım işlerini oldukça kolaylaştırmaktadır.
Bir diğer önemli konu ise iade faturalarının düzenlenmesi sürecidir. Burada ise otomatik fatura düzenlenmesi ve oluşturulması gereken birçok muhasebe belgesinin herhangi bir manuel işleme gerek kalmadan otomatik yapılıyor olması yüzleri güldüren bir yapı ile karşılanmaktadır. Fatura muhasebe kayıtlarının otomatik oluşturulması çalışanlar üzerindeki iş yükünü oldukça azaltmaktadır. Bununla birlikte çalışan veriminde gözle görülebilir artış söz konusu olmaktadır.
MDP IMS uygulaması raporları ile bu süreci kusursuz bir şekilde yönetebilirsiniz.

 

Sizlerde MDP IMS uygulamasını kullanmak süreç analizi yapmak isterseniz info@mdpgroup.com adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.