Blog

e-Arşiv Fatura Sorgulama Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?

Dijital dönüşüme ister gönüllü ister zorunlu olarak geçmiş olun, alıcılarınız manuel yöntemleri kullanmakta ısrarcıysa süreciniz yavaşlayabilmektedir. Örneğin faturalarınızı elektronik ortamda hazırlamaya karar verdiğinizi varsayalım, ancak alıcılarınızdan bazıları e-Fatura mükellefi değil ve fatura alışverişini fiziki formda sürdürüyor. Bu durumda firmanızın dijital dönüşüm sürecini bir kenara bırakıp alıcınız için kağıt fatura hazırlamaya koyulur musunuz? E-Arşiv Fatura bugün mükelleflerin kullanımına açık olmasaydı muhtemelen başka bir seçeneğiniz olmayacaktı. Ancak e-Arşiv Fatura tam da bu noktada önemli bir açığı doldurmak üzere geliştirildi. Peki e-Arşiv Fatura hukuki yükümlülükleri karşılıyor mu? Kullanımı zorunlu mu? Gönderim işlemini tamamladığımız e-Arşiv Faturaları daha sonra görüntülememiz mümkün mü? Dijital dönüşümde sürekliliği sağlamak maksadıyla Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen e-Arşiv Faturayı daha yakından inceleyelim.

e-Arşiv Fatura Nedir?

Gönderici tarafın e-Fatura mükellefi (veya gönüllü kullanıcı) olduğu, alıcı tarafın ise kağıt formda fatura hazırlamaya devam ettiği durumlarda e-Arşiv Fatura uygulaması iki taraf arasında kurulan bir köprü görevini üstlenir. Kısacası e-Arşiv Fatura, e-Fatura kullanıcısı olmayan alıcılara kesilir ve gönderilir. standartları tamamen Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmiştir.

Kimler e-Arşiv Fatura kullanıcısı olabilir?

Vergi Usul Kanunu (VUK) hükümlerine göre, mükelleflerin e-Arşiv Fatura kullanabilmesi için e-Fatura kullanıcısı olması gerekmektedir. Yani, e-Arşiv Fatura uygulamasından yalnızca e-Fatura kullanıcıları faydalanabilmektedir. 2019-2020 yılı cirosu 5 milyon TL’yi geçen firmaların, 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamalarına geçmeleri Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından zorunlu tutulmuştur.

e-Arşiv Fatura bütün müşterilere gönderilebilir mi?

Hayır, faturalarınızı e-Arşiv Fatura ile tüm müşterilerinize iletmeniz mümkün değildir. Çünkü e-Arşiv Fatura, e-Fatura mükelleflerinin elektronik fatura çözümünü kullanmayan alıcılarına keseceği faturaları hazırlamasını ve Gelir İdaresi Başkanlığına iletmesini sağlayan bir uygulamadır. Bu sebeple mükellefler e-Fatura kullanıcısı alıcılara, e-Arşiv Fatura aracılığıyla fatura iletememektedir.

e-Arşiv Fatura için kullanıcı kodu nasıl alınır?

Gelir İdaresi Başkanlığına ait e-Arşiv Fatura Portalini kullanmak isteyen mükellefler, ivd.gib.gov.tr adresinden sisteme kayıt olarak şifre edinebilmektedir. İnteraktif Vergi Dairesi web sitesine giriş yapabilmek için mali mühür veya elektronik imza zorunluluğu bulunmamaktadır. Sisteme kullanıcı kodu ve şifresi kullanılarak girilebilmektedir bu sebeple kullanıcı kodu ve şifresi olan mükelleflerin herhangi bir ek başvuru yapmasına gerek yoktur

e-Arşiv Fatura görüntüleme nasıl yapılır?

Gönderimi tamamlanan e-Arşiv Faturalar, Gelir İdaresi Başkanlığına ait e-Arşiv Portalinde altı ay boyunca arşivlenebilmektedir. Mükellefler, Gelir İdaresi Başkanlığına ait sorgulama adresinden vergi numaralarını veya TC kimlik numaralarını girerek sahip olduğu faturaların listesini görüntüleyebilmektedir.

E-Arşiv Faturalarınızı PDF Formatında Görüntülemek mi İstiyorsunuz?

E-Arşiv Fatura Görüntüleme Çözümü

E-Arşiv fatura sorgulama işlemi nasıl gerçekleştirilir?

E-Arşiv fatura sorgulama, sisteme girilen fatura bilgilerinin (fatura tutarı, fatura tarihi, alıcı bilgileri vb.) doğruluğunu teyit edebilmek amacıyla gerçekleştirilir. Sorgulama işlemini gerçekleştirmek isteyen mükellefler, efatura.gov.tr adresine gidip fatura numarası veya firma adını girerek arayama yapabilmektedir. Sorgulama işlemi sırasında, mükelleflerin paylaşmak istemediği bilgiler gizli tutulmaktadır. E-Arşiv Fatura kapsamında, fatura düzenleme yetkisi bulunan kayıtlı mükellefler listesine Gelir İdaresi Başkanlığına ait siteden ulaşabilmek mümkündür. Sorgulanan faturanın e-Arşiv Fatura uygulaması kapsamında düzenlenip düzenlenmediğinden bu şekilde emin olunabilir.

E-Arşiv Fatura Sorgulama Nedir?


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.