Blog

GS1 Barkod Sistemi Nedir? GS1 & SAP Entegrasyonu

GS1 sistemi, uluslararası elektronik ticaret uygulamaları için evrensel bilgi tanımlama sistemdir. Tedarikçiler ve müşteriler arasındaki global işletme dilini oluşturur. Merkezi Brüksel’de bulunan GS1 organizasyonunun Türkiye’deki uygulayıcısı TOBB GS1 Türkiye’dir. GS1 tarafından ürünlere numaralar verilir ve bu numaraları içeren barkodlar da dünyanın her yerinde geçerli olup uluslararası tüm ticari işlemlerde kullanılır. GS1 Sistemi başta perakende satış olmak üzere tedarik zinciri ve sağlık alanlarında da kullanılır. 

GS1 Sisteminin Üç Ana Bileşeni

  • Tanımlama Standartları 
  • Barkod, Otomatik Veri Toplama Teknolojileri
  • Elektronik Veri Değişimi (EDI) 

Tanımlama amacıyla kullanılan numara her ürün için özel olup, başka ürün için kullanılamaz. Böylece bir ticari ürünün tüm dünyada tek bir numara ile tanınması sağlanır. Bu numaralar barkod ile de simgelenir. Bu sayede de Otomatik Veri Toplama (ACD) uygulamalarında bilgi sistemlerine girişi sağlanır. ACD uygulamalarında barkod okuyucular kullanıldığından elle veri girişi zorunluluğu ortadan kalkmış olup, hız verimliliğinde artış sağlanır. 

GS1 Barkod Sistemi, GS1 Sisteminin bileşenlerinden biridir. Barkod kullanmak isteyen firmalar GS1 Türkiye'ye başvurarak bir GS1 firma numarası alırlar. GS1 Firma Numarası, Küresel Ticari Ürün Numarası (GTIN) oluşturmada kullanılır. Oluşturulan GTIN her bir ürün için dünya üzerinde tektir ve ürün özelliklerine ait hiçbir bilgi içermez, rakamlardan oluşan bir numaradır ve barkod sembolü olarak yer alır, daha sonra ise barkod etiketi olarak bastırılarak ürün üzerine yerleştirilir. Günlük hayatımızda da karşımıza çıkan GTIN etiketinden bir örnek aşağıdadır. 

GTIN Barkod

GTIN Numaralarının Türleri

  • GTIN-13 numarası: 13 basamaktan oluşur ve EAN-13 barkod alfabesine göre oluşturulur. Perakende satılan/satılmayan ticari ürünler için kullanılır.
  • GTIN-8 numarası: 8 basamaktan oluşur, ürünün ambalajına EAN-13 barkodu sığamayacak kadar küçükse kullanılır. EAN-8 barkod alfabesine göre oluşturulur.
  • GTIN-14 numarası: 14 basamaktan oluşur, aynı ürün grubunda perakende satılmayan ama taşıma veya depolama amaçlarıyla kullanılan ürünler için oluşturulur. GTIN-13 standardındaki numaranın başına 1 basamaklı paket göstergesi numarası da eklenerek GTIN-14 elde edilmiş olur.

GS1 Sistemi ile oluşturulan numaralar, elektronik ortamda veri gönderen taraflar arasında Elektronik Veri Değişimi (Electronic Data Interchange – EDI) uygulamalarında da kullanılır. GS1 Sistemi, EDI için EANCOM uygulama kılavuzlarını hazırlayarak ticaret yapan kurumlar arasında uygulanış standartını da göstermiştir.

GS1 sisteminde taşıma birimleri için SSCC (İngilizce adıyla Serial Shipping Container Code) numarası tanımlanır. Bu numara GS1-128 yani uygulama tanımlayıcı 00 barkod alfabesiyle oluşturulur. Her bir taşıma birimi için farklı bir SSCC verilir, bu da her biri için farklı bir seri numara demektir. Tüm GS1 lojistik etiketlerinin üzerinde SSCC numarası bulunması zorunludur. SSCC için barkod örneğini aşağıdaki gibi verebiliriz.

sscc barkod

Ülkelere Göre GS1 Barkod Kodları

GS1 barkodlarındaki ön ekler ülkere göre ayrılmıştır. Örneğin 868-869 GS1’in Türkiye için ayırdığı kodlardır. Fakat bu kodlar ürünlerin bu ülkelerde üretildiği anlamına gelmez, yalnızca o ülkelerden alınmış barkod kodları ile tanımlandıklarını belirtir.

TOBB-GS1’in kendi sitesinden diğer ülke kodlarını da görüntüleyebilirsiniz.

GS1 Barkod ile SAP Entegrasyonu

Müşterilerimizin SAP ERP sistemleri ve GS1 REST API arasında veri alışverişini SAP PO üzerinden yaptığımız entegrasyonlar ile dinamik ve hızlı bir çözüm sunmaktayız.

  • GS1 ve SAP ERP sistemler arasında CREATE_GTIN_BASE, FIND_GTIN, GCP_LIST, MODIFY_GTIN_BASE, TM_LIST gibi süreçlerin yönetimini kolay bir şekilde sağlayıp izlenebilirliği ve performansı arttırmaktayız.
  • LOGIN servisinden token aldıktan sonra CREATE_GTIN_BASE methodu ile barkod oluşturulur. FIND_GTIN ile oluşturulan barkodları bulmak kolaylaşır. GCP_LIST methodu barkodların aktif/pasif durumunu verir. Oluşturulan barkodları MODIFY_GTIN_BASE methodu ile güncellemek mümkün. TM_LIST methodu ise barkodların ön ekindeki kodların hangi ülkeye ait olduğunu listeler.

GS1 barkod entegrasyonu ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.