Blog

E-Fatura Nedir? Gelen E-Fatura Nedir?

Teknoloji pek çok alanda gelişirken resmi işlemlerin çoğu elektronik ortama aktarılmaya başlandı. E-Dönüşüm adı verilen bu çözümler sayesinde uzun ve zahmetli evrak işleri dijital ortamda birkaç adımda çözülebilirken mükellefler vakitten ve masrafların büyük bir kısmından tasarruf etmeye başladı. E-Fatura uygulaması da bu gelişmelerden bir tanesidir. Peki, faturalama sürecini kolaylaştıran e-Fatura Nedir? Fatura alıcıları için geliştirilen Gelen e-Fatura çözümü hangi hizmetler kapsar? Bu çözümlerin avantajları nelerdir ve kimler için zorundur? Bu soruların cevabını arıyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

E-Fatura Nedir?

E-Fatura, faturalarınızı dijital ortamda gönderip alabileceğiniz, saklayabileceğiniz ve görüntüleyebileceğiniz bir uygulamadır. Gelir İdaresi Başkanlığı(GİB) tarafından faturaların elektronik ortamda güvenli ve hatasız şekilde dolaşımını sağlamak amacıyla uygulamaya konmuştur. Mali mühür ve zaman damgası taşıdığı için e-Fatura’lara dışarıdan müdahale ederek değişiklik yapmak mümkün değildir. Yeni bir belge türü olmayan ve kağıt fatura ile aynı hukuki niteliğe sahip olan e-Fatura, kullanan şirketlerin iş yükünü ciddi oranda azaltırken, binlerce ağacın kesilmesine engel olan çevre dostu bir uygulamadır.

SAP E-Fatura Çözümü Nedir?

Faturalarınızı SAP ekranınızdan hazırlamanızı, göndermenizi ve görüntülemenizi sağlayan MDP çözümüdür. MDP Group teknolojisiyle geliştirilen SAP e-Fatura çözümü ise GİB’in belirlediği tüm yasal gereksinimleri karşılamaktadır. SAP ile %100 entegre çalışan bu çözüm düşük yatırım maliyeti ve çok sayıdaki referansıyla öne çıkmaktadır.

E-Fatura çözümünü kullanan şirketler, Vergi Usul Kanunu’na göre beş yıl, Türk Ticaret Kanununa göre ise on yıl süreyle saklamak zorundadır. Bu süreç şirketler için maliyetli ve zahmetlidir. SAP e-Fatura sistemi faturalarınızı 10 yıla kadar saklar. Güvenli arşiv imkanı sayesinde faturalarınızın kaybolma ve hasar görme riski ortadan kalkar.

E-Fatura’nın bir diğer avantajı ise hızlı tahsilat imkanıdır. Faturaların müşteriye gönderimi için kargolamaya gerek kalmaz, faturalarınız elektronik ortamda anında müşterinize iletilir. Alıcı tarafın SAP Gelen e-Fatura çözümünü kullanması durumunda faturanın görüntülenmesi seri bir şekilde gerçekleşir. Böylece ödeme süresi de kısalır.

SAP Gelen E-Fatura Çözümü Nedir?

SAP gelen e-Fatura çözümü fatura alıcıları için geliştirilmiştir. İki firmanın da e-Fatura kullanması durumunda, fatura alıcıları adına gelen faturaları bu sistem üzerinden kolayca görüntüleyebilir. Alıcıların ve göndericilerin posta kutularının bulunduğu bu çözümde, MDP Group gönderilen faturaları SAP’a aktarıp listeler. Fatura alıcıları talepleri doğrultusunda SAP sistemi üzerinden faturalarını ticari bazlı olarak görüntüleyebilirler.

Gelen e-Fatura çözümü sayesinde, alıcılar kendi adına kesilen faturalar için mail yoluyla bildirim alabilirler.  Otomatik arşiv ve otomatik havuza düşürme özelliklerini kullanarak, isimlerine kesilen tüm faturalara kolayca ulaşabilirler. Fatura iptallerini de kolaylaştıran bu çözüm sayesinde kullanıcılar faturalara hızlı bir şekilde kabul veya ret yanıtı verebilirler. Temel fatura iptallerine sistem üzerinden otomatik olarak iade faturası kesilir ve gönderilir.

E-Fatura Zorunlu mudur?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çeşitli kurumlar e-Fatura sistemine geçmeye zorunlu tutulmakla beraber,  gönüllü olarak da geçiş yapılabilir. GİB’in son bildirisine göre e-Fatura mükellefleri aşağıdaki gibidir.

  • 2018 hesap döneminde brüt satış hasılatı 10 milyon TL ve üzeri olanlar,
  • 2018 veya 2019 hesap dönemlerinde brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olanlar,
  • 2020 veya takip eden dönemlerine ait brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olanlar,
  • 4760 sayılı kanuna ekli I sayılı listedeki malların ithalatını, imalatını, teslimini gerçekleştirmesi nedeniyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan lisans alanlar,
  • ÖTV kanununa ekli III sayılı listede mevcut olan malları inşa, imal, ithal edenler,
  • 6563 sayılı kanunda tanımlı hizmet aracıları,
  • 5957 sayılı kanuna göre tüccar veya komisyoncu olarak sebze-meyve ticaretiyle uğraşanlar,
  • E-İrsaliye uygulamasına geçmek zorunda olup e-Fatura uygulaması kullanacak olanlar şeklime sıralayabiliriz.

E-Fatura çözümü, genellikle gelen e-Fatura ve e-Arşiv Fatura çözümleriyle birlikte tercih edilir. Bu üç e-Dönüşüm çözümü fatura hazırlama, iletme ve görülme sürecini hızlandırarak tahsilat süresini kısaltır. İş yükünü ve maliyetini azaltarak verimliliği arttırır.

SAP e-Fatura ve SAP Gelen e-Fatura çözümlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Benzer
Bloglar

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.